Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

„Listonosz” – Tabaczyć literaturę #1

2 stycznia 2018

Witômë!

Z tej strony Bruno Banino, kaszubski adapter i diler literackiej kokainy, autor Eksplozji króla Kaszub – książki, za którą otrzymałem wyrok śmierci wśród bezwzględnych gangsterów z Wejherowa Śmiechowa i skołczowanych członków najwyższych pionów menadżerskich w trójmiejskich korporacjach.

Dziś zapraszam Was na dość nietypowy cykl literacki, jakiego z pewnością do tej pory jeszcze nie było. Obiecuję Wam, że dzięki niemu dowiecie się, jak piękne są kultura i geografia kaszubskie – a może nawet odkryjecie jakieś nowe, fajne powieści? Celem felietonów będzie przedstawienie Wam recenzji książek, które odcisnęły piętno na mojej psychice. Po niby typowej ocenie podejmę się ich tzw. ukaszubienia, czyli zabiorę Was w niesamowitą podróż w najodleglejsze zakątki Waszej wyobraźni.

Brzmi ciekawie? To zaczynamy!


Na pierwszy ogień idzie książka, która wywołała wśród czytelników spore kontrowersje.

Listonosz – okładkaRECENZJA:

Listonosz to debiut Charlesa Bukowskiego. Jak pewnie wiecie, autorzy przy pisaniu pierwszej powieści mimowolnie przemycają na papier wiele drobinek swych intymnych wspomnień. Tak jest i tu. Główny bohater, alter ego pisarza, przez kilka lat pracuje na poczcie. Codziennie niestrudzenie podąża dzielnicami Los Angeles, choć dla niego nie jest to miasto znane nam z filmów Hollywood. Podobnie jak wielu z nas nienawidzi on swojej pracy i swojego życia z wyłączeniem ulotnych momentów szczęścia, które odnajduje w ramionach alkoholu czy pomiędzy udami mniej urodziwych kobiet. Amerykanin niemieckiego pochodzenia otwarcie przyznaje się do tego, że jest alkoholikiem, seksoholikiem i „ćmą barową”, ale mu to nie przeszkadza. Mi w sumie też. Kto zna moją historię, to to wie.

Powieść, którą nam serwuje, jest jakby szorstkim reportażem, fotografią jego dnia codziennego. Znajdziemy w niej pokaźny ładunek emocjonalny będący satyrą społeczeństwa pochodzącego z ojczyzny hamburgera. Napotykamy służbistów, poruszamy się wśród ludzi na stanowiskach, którzy w innych firmach piastowaliby jakieś podrzędne stanowiska, pocieszamy lub wyśmiewamy gospodynie domowe szukające pierwiastka buntu pomiędzy praniem a gotowaniem.

Narracja prowadzona jest prosto, często wręcz wulgarnie, bez żadnych wymyślnych metafor i środków stylistycznych. To w mojej opinii dodaje wartości książce, bo dzięki temu możemy jeszcze lepiej zidentyfikować się z jej bohaterem, Hankiem Chinaskim.

Doskonałym katalizatorem tej literackiej uczty jest sardoniczny humor autora, który wraz z tak wielką lawiną niepowodzeń nie przytłacza nas i nie pozwala na epatowanie fałszem. Polecam!

UKASZUBIENIE:

Teraz wyobraźcie sobie, że Hank nie rozwozi listów w Los Angeles, lecz przemierza na rowerze najpiękniejsze trasy rowerowe Kaszub. Nie wiem, czy wiecie, ale w mojej małej ojczyźnie jest ponad 250 km tras rowerowych. Możecie je pokonywać na dwóch kołach i cieszyć się zapierającymi widokami na trasach wzdłuż jezior, pagórków i gościnnych miast. Chinaski bez problemu mógłby zajechać do jednej ze stolic Kaszub – Kartuz – by odwiedzić muzeum kaszubskie, posmakować tam najlepszej tabaki na świecie i popić ją wódką z pieprzem. Kaszuby są piękne o każdej porze roku. Serdecznie Was tam zapraszam. Poniżej znajduje się link, dzięki któremu możecie odkryć poszczególne rowerowe trasy. To tylko mała cząstka Kaszub, które razem poznamy.

http://pomorskie.travel/Aktywnie-Rower-Kaszuby

PODSUMOWANIE:

Mam nadzieję, że z przyjemnością przeczytaliście pierwszy odcinek cyklu „Tabaczyć literaturę”.

Życzę Wam wszystkiego najlepszego i już szukam kolejnych literackich smaczków bardziej wybuchowych niż afgański bojownik z pasem szahida na polu walki. Nie martwcie się, niedługo podzielę się nimi z radosną socjetą czytelników portalu Bookhunter.pl.

Auf!

Bruno Banino

(https://www.facebook.com/BrunoBanino)
(http://jagermajster.blogspot.com)

 

Dodane przez endriu

Czy masz coś do dodania, chcesz o coś zapytać?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 873 ptk.
Goyathlay - 187 ptk.
Mery - 136 ptk.
mkcelinska - 102 ptk.
ambros - 102 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"- Tak słyszałam, monsieur. To wstrętne, nikczemne. Dobry Bóg nie powinien był dopuścić do czegoś takiego. My w Niemczech nie jesteśmy tak niegodziwi."


Agatha Christie

Morderstwo w Orient Expressie
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt