Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Książki na 8 marca: napisane przez kobiety, o kobietach - nie tylko dla kobiet! (Część 2)

26 marca 2018

Oto druga część naszego zestawienia książek napisanych przez kobiety i o kobietach: zarówno fickji, jak i non-fiction, o tych mądrych, odważnych i godnych podziwu, jak i zagubionych, nieszczęśliwych i okrutnych. Królowe, matki, więźniarki, zabójczynie, zmagające się z alkoholizmem, depresją, stresem bojowym. Zapraszamy do poznania historii z Japonii, Iranu, Tybetu i Skandynawii - wszędzie tam znajdą się fascynujące bohaterki!

Dariusz Zaborek: Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską


Opowieść o życiu kobiety, która przeżyła wojnę i obóz koncentracyjny, a mimo to nie tylko nie straciła chęci do życia, ale wciąż ją w sobie pielęgnuje - mimo wszystkich przeżyć i wieku. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska w prostych i szczerych słowach opowiada o konspiracji podczas wojny, o życiu codziennym w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck i życiu po nim. Nawet wyjątkowo okrutne i drastyczne historie są tu przedstawiane w sposób niezwykle... optymistyczny. Tylko tak bowiem można zmierzyć się z traumą: nie poddawać się jej. Niezwykła historia niezwykłej kobiety.

Elżbieta Cherezińska: Harda, Królowa


Sygryda Storråda, czyli Świętosława, półlegendarna królowa Danii i Szwecji, córka Mieszka I. Jest bohaterką nordyckich sag, jest wymieniana w kronikach historycznych, a mimo to w Polsce jest postacią praktycznie nieznaną. Dzięki Elżbiecie Cherezińskiej poznajemy ją bliżej i mozemy się przekonać, że nawet w czasach, gdy kobietom odmawiano władzy, niektóre z nich sięgały po nią same i okazywały się w jej prawowaniu lepsze od mężczyzn.

Joanna Woźniczko-Czeczott: Macierzyństwo non-fiction

Pozbawiony warstwy różowego lukru obraz macierzyństwa przedstawiony przez młodą matkę. Joanna Woźniczko-Czeczott opisuje wszystkie najbardziej przyziemne problemy i nieprzyjemności, z jakimi musiała się zmierzyć - od wypadania włosów po ciąży, poprzed regres intelektualny aż do zwyczajnego zmęczenia codzienną rutyną. Nie traci jednak przy tym humoru. Ta zabawna i szczera książka obala stereotyp macierzyństwa jako misji i powołani, uświadamia za to czym jest naprawdę - ciężką pracą. Niepozbawioną szczęścia i satysfakcji, ale wciąż pracą.   

Natsuo Kirino: Groteska, Ostateczne wyjście

Natsuo Kirino to jedna z niewielu pisarek, która potrafi tworzyć tak niejednoznaczne lub negatywne postacie kobiece. Jej bohaterki są po prostu ludzkie - bywaja zagubione, lojalne, egoistyczne, niesprawiedliwe, samotne, okrutne. Daleko im przy tym do stereotypowych femme fatale czy nawróconych grzesznic. Są przede wszystkim ludźmi, ze wszystkimi ludzkimi zaletami, wadami, dobrymi i złymi wyborami.

Grażyna Jagielska: Miłość z kamienia

Poruszające i intymne wyznanie żony słynnego korespondenta wojennego. Podczas gdy jej mąż przebywa na kolejnym froncie, pisze kolejną książkę albo wlaśnie szykuje się do podróży do kolejnego regionu świata rozdartego konfliktem, ona w ciągłym napięciu czeka na wiadomość: czy jeszcze żyje? gdzie jest? czy tym razem wróci? podczas gdy mężczyźni ryzykujący swoim życiem spotykają się z podziwem i szacunkiem, to ich partnerki płacą wysoką cenę za życie w ciągłym strachu.

Marjane Satrapi: Persepolis

Jedyna powieść graficzna w tym zestawieniu. Marjane Satrapi opowiada o swoim dzieciństwie i młodości w Iranie. Obserwuje upadek reżimy Rezy Pahlaviego, na jej oczach rozgrywa się islamska rewolucja, która odbiera kobietom część ich praw, a następnie skutki wojny w Iraku. Satrapi ukazuje życie zwykłych ludzi - poza wielką polityką istnieje też perspektywa małej dziewczynki, która wcale nie jest mniej istotna.

Małgorzata Halber: Najgorszy człowiek na świecie


Główna bohaterka, Krystyna, na pozór prowadzi normalne życie. Jest przecież inteligentna, zabawna, dowcipna, ma grono znajomych, z którymi spędza czas. Jednak mało kto z nich zdaje sobie sprawę, że przemiana w tę towarzyską osobę, którą znają, wiele ją kosztuje. Krystyna  odczuwa lęk przed ludźmi, wspomaga się więc alkoholem. To przecież normalne, przecież wszyscy piją na imprezach i w towarzystwie.  Bez wątpienia wiele osób odnajdzie w osobie Krystyny swoje własne lęki i dylematy. Co więcej, będą to ci, którzy uchodzą za pewnych siebie i przebojowych. Cena za ten wizerunek bywa wysoka. 

Xue Xinran: Sky Burial


Nieprzetłumaczona jeszcze na język polski prawdziwa opowieść o kobiecie, która przez kilkanaście lat szukała swojego zaginionego męża wśród gór i stepów Tybetu. Krótko po ślubie mąż Shu Wen zostaje wysłany wraz z chińską armią na misję. Wkrótce ślad po nim ginie. Kobieta wyrusza by go odszukać, po drodze dołącza do rodziny tybetańskich nomadów. Lata mijają, a Shu Wen nie traci nadziei. W końcu, po kilkunastu latach dociera do prawdy. Niesamowita opowieść o miłości, stracie i wojnie.

Dodane przez Gość

Czy masz coś do dodania, chcesz o coś zapytać?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Majkson - 753 ptk.
Sirroco - 741 ptk.
aleksandra.wen - 496 ptk.
Mery - 494 ptk.
Pani-wynalazkowa - 491 ptk.

zobacz pełny ranking

24637 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 5363

2879 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 121

3846 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 154

Losowy cytat

"Dzień, w którym przestajemy ryzykować to dzień, w którym kładziemy się, aby umrzeć."


Graham Masterton

Okruchy strachu
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt