Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

14 idealnych książek na Dzień Kobiet

4 marca 2020

W PRL-u z okazji dnia kobiet panie otrzymywały goździki i rajstopy. PRL już jednak przeminął (choć dobrej jakości rajstopy wciąż się przydają!), za to książki są najchętniej kupowanym prezentem! Zatem jeśli szukasz ciekawej kobiecej lektury dla bliskiej kobiety lub chcesz zrobić prezent sama sobie to idealnie trafiłaś! W tym roku proponujemy 14 wyjątkowych książek o kobiecości i jestem pewna, że każdy znajdzie na niej coś dla siebie! ;)

 

1. Niedyskretnik Therese Oneill

Wydawnictwo: Muza

Oto pozycja napisana z niesamowitą lekkością i niezwykłym polotem o kobiecości w czasach wiktoriańskich. Autorka, zwracająca się do czytelnika w bardzo bezpośredni sposób, z bardzo dużą dozą dowcipu opowiada o czasach, w których życie kobiety naprawdę nie było łatwe. Po brzegi wypełniony ciekawostkami, świetnie napisany

Niedyskretnik nie tylko może poszerzyć naszą wiedzę o tamtym okresie historii, ale też naprawdę bawi. Wiem, że nie każdy polubił formę narracji Niedyskretnika, ale jak dla mnie jest ona po prostu przewrotna i stworzona na potrzeby klimatu lektury, a książka naprawdę doskonale łączy wiedzę z rozrywką. Osobiście bawiłam się podczas lektury doskonale!

 

2. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłana Aleksiejewicz

Wydawnictwo: Czarne

Wiele z ostatnio wydanych książek o wojnie próbuje nadawać jej romantyczne cechy. Tymczasem pozycja noblistki Swietłany Aleksiejewicz opowiada o trudzie i znoju bycia

kobietą podczas wojny. O tym, że w wojnie nie ma tego romantyzmu, choć usilnie się go szuka, a jest ból, cierpienie i śmierć, która nie zważa na płeć... Czy jednak na pewno?

Co bije w sercu kobiety podczas wojny?

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety jest niezwykłą książką, prawdziwą bez pięknych słów, czasem okrutną i brutalną, a czasem ciepłą, tęskną i czułą. To prawdziwa gratka od noblistki dla czytelników i pozostawia nam, czytelnikom, wiele tematów do zastanowienia... Lektura bardzo kobieca, zdecydowanie ambitna i pełna refleksji.

 

3. Sztuka kobiecości Aneta Borowiec, Beata Wróbel

Wydawnictwo: Agora

Sztuka kobiecości to rozmowa o kobietach i kobiecości ze specjalistką jaką z całą pewnością jest pani dr Beata Wróbel. To jest książka o wszystkim – o kobiecym ciele, o

miłości psychicznej i fizycznej, o emocjach, o pragnieniach, o macierzyństwie i partnerstwie w związku bez zadęcia i moralizatorskiego tonu, w formie rozmowy, którą dziennikarka Aneta Borowiec przeprowadza w sposób bardzo umiejętny. Dużą rolę odgrywa tu także fakt, że autorki są niezwykle otwarte i szczere, nie szukają poklasku, a ich rozmowa naprawdę wciąga!

Ten świetnie napisany wywiad-poradnik to książka ciekawa, wartościowa i bez tematów tabu, pozostawiający przestrzeń na własne przemyślenia. Sztuka kobiecości to po prostu pozycja stworzona szczerze od serca od kobiet, dla kobiet.

 

4. Opowieści podręcznej oraz Testamenty Margaret Atwood

Wydawnictwo: Wielka Litera

  Obecnie Opowieści podręcznej to już klasyk literatury. Mroczna wizja świata, w którym człowiek może stanowić własność, a celem jego istnienia może być wyłącznie urodzenie dziecka.

Nie ma tu wartkiej akcji, bo Opowieść podręcznej to lektura zmuszająca do refleksji – nad światem, kobiecością, niewolą, wszelako pojętą przemocą. Czytając ją nie w sposób nie zastanowić się nad tym jak działa reżim i zniewolenie, jak można kogoś na siłę wcisnąć w straszliwe ramy, a człowiek w nie wciśnięty może taką sytuację zaakceptować i zobojętnieć na swój własny los. To też opowieść o zrywach serca, poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości.

Tymczasem po ponad 30 latach Margaret Atwood zdecydowała się stworzyć kolejną część

– Testamenty, które opowiadają historię 15 lat po wydarzeniach z części pierwszej.

To są książki, które warto poznać, Opowieści podręcznej pojawiają się na praktycznie wszystkich listach najważniejszych książek i to nie bez powodu, a po lekturze można także obejrzeć świetną serialową ekranizację!

 

5. Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość David Roberts

Wydawnictwo: Egmont

Niezwykła książka w zestawieniu, poniekąd dedykowana młodszym czytelnikom, ale jestem pewna, że każda z nas znajdzie w niej coś ciekawego! Ta niedługa lektura to pełna ilustracji podróż przez historię ruchu sufrażystek w Anglii na początku XX wieku.

Zaskakująca, pełna ciekawostek i bardzo pełna, pouczająca i przepięknie wydana lektura!

 

 

 

 

 

6. Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit

Wydawnictwo: Karakter

Rebecca Solnit stworzyła książkę wyjątkową – poruszającą aż do szpiku kości, niezwykłą, kontrowersyjną i czasami trudną, ale bardzo ważną. Na zaledwie 190 stronach autorka przedstawia problemy, z którymi wiele kobiet z całą pewnością się utożsamia i informacje od których włos jeży się na głowie, bo na co dzień nad pewnymi rzeczami się nie zastanawiamy. I chociaż popieram zarzut, że autorka momentami jest zbyt krytyczna wobec mężczyzn i nadto uogólnia, to jest to typowa pozycja, przy której każdy z nas może wyrobić sobie zdanie, a przeczytać ją naprawdę, naprawdę warto. To mocna, dająca do myślenia, i niestety, uniwersalna opowieść o problemie patriarchatu i rzekomo nieistniejących nierówności, które jednak wciąż istnieją!

 

7. Moje życie w drodze Gloria Steinem

Wydawnictwo: Poradnia K

Autobiografia kobiety, która napisała reportaż o byciu króliczkiem Playboy'a a później stała się jednym z symboli równouprawnienia i emancypacji kobiet w USA. W Moim życiu w drodze nie otrzymujemy wybujałej legendy pełnej pięknych słówek, co często zdarza się w autobiografiach, ale opowieść o drodze, pełną inspiracji, pozytywnej energii i niesamowitej siły. W trakcie lektury poznajemy Glorię Steinem jako nieprzeciętną kobietę, pełną współczucia, umiejętności słuchania innych i patrzenia na wydarzenia jak na zbieranie kolejnych życiowych doświadczeń. Po przeczytaniu tej książki pozytywny kop do działania gwarantowany!

 

 

8. Piersi. Poradnik dla każdej kobiety dr Kristi Funk

Wydawnictwo: Otwarte

Wyjątkowa pozycja w tym spisie. Niezwykle ważna, bo każdego roku rak piersi zbiera ogromne śmiertelne żniwo. Tymczasem dr Kristi Funk proponuje nam książkę napisaną z polotem, taktowną, z poczuciem humoru i dużą ilością naukowej wiedzy podanej w naprawdę przystępny sposób. To jest ta książka, którą bardzo chciałabym mieć na swojej półce – pozwala poznać kobiecego wroga jakim z całą pewnością jest rak piersi, daje nam do myślenia i uczy jak zapobiegać, ale też jak tego wroga pokonać jeśli przy nam z nim stoczyć walkę.

To mądra książka i naprawdę warto ją podarować każdej kobiecie, również sobie samej.

 

 

9. Vox Christina Dalcher

Wydawnictwo: Muza

To lektura, która z całą pewnością przypadnie do gustu każdej czytelniczce, która czuła satysfakcję z Opowieści Podręcznej i Testamentów. Vox, utrzymane w podobnym do Opowieści podręcznej klimacie jest feministyczną dystopią stworzoną na fali ruchu #MeToo. Nie będę oszukiwać, ta książka jest ponura i pozostawia nas z mnóstwem tematów do przemyśleń, z których najważniejszym jest uniwersalność (chociaż grupą pozbawioną praw są kobiety, to bez trudu można sobie wyobrazić na ich miejscu dowolną inną) i nieobojętność. Już sam pomysł, że ktoś zabrania nam się uczyć jest nie do pomyślenia, prawda? Ale czy na pewno?

 

10. Leksykon dzikich kobiet Anna Lewicka, Klaudia Migacz

Wydawnictwo: BOSZ

Leksykon dzikich kobiet to niezapomniana, międzynarodowa podróż przez najbardziej niesamowite historie o "dzikich" kobietach - takich, które przybierają kształt zwierzęcia, ale także zwierząt, które mogą stać się kobietami, a wszystko to pod wpływem magii (jednorazowej lub stałej) pochodzącej z wewnątrz lub z zewnątrz. Leksykon składa się z imion prezentowanych dzikich kobiet i ich niedługich charakterystyk oraz niedługich sceny przedstawiających to jak mógłby wyglądać fragment z tego portretu, spotkanie z kobietą lub zwierzęciem, ich odczarowanie...

Całość ozdabiają przepiękne grafiki bohaterek. To wszystko sprawia, że Leksykon dzikich kobiet nie jest kolejnym spisem bohaterów czy encyklopedycznym opisem, ale prawdziwym zbiorem historii z duszą. Przepiękna pozycja, która bez wątpienia przypadnie do gustu wielbicielom mitologicznych klimatów i ciekawostek kulturalnych z całego świata!

 

11. Pani Einstein Marie Benedict

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Pani Einstein to bardzo intrygująca książka, która porusza temat kobiety, żony, stojącej przy mężu. Mileva jest fizyczką, inteligentną, bystrą i ambitną choć kaleką. Jest teżpiątą kobietą na świecie studiującą na wydziale matematyki i fizyki na Politechnice Federalnej w Zurychu i to tam poznaje Alberta Einsteina, z którym bierze ślub. Albert stopniowo się rozwija wykorzystując talenty Milevy, jednocześnie krok po kroku odzierając ją z marzeń i ambicji.

Pani Einstein to niezwykła, doskonale napisana i satysfakcjonująca lektura, fantastycznie łącząca kobiecość i naukę, choć na pytanie czy za odkryciami przypisanymi wybitnemu fizykowi stały w rzeczywistości dwie osoby musimy odpowiedzi poszukać sami...

 

12. Wielki Ogarniacz Życia czyli Jak być szczęśliwym nie robiąc niczego Pani Bukowa

Wydawnictwo: Flow Books

Większość z nas zna Panią Bukową z internetu i tworzonych przez nią boskich komiksowych grafik. Nie zaskakuje więc, że Wielki ogarniacz życia to absolutnie jedyny w swoim rodzaju zestaw cudownie śmiesznych historii i jeszcze bardziej zabawnych komiksów, a wszystko to w klimacie „Pół żartem, pół serio”, bo nietrudno dostrzec w tym wszystkim czarny humor, dużą dozę ironii i kobiecość przedstawioną w nieco karykaturalny sposób. Książeczka jest króciutka, ale wesoła i dająca do myślenia. Pani Bukowa i jej Wielki ogarniacz życia to gwarancja jakości - zapewnia doskonałą rozrywkę, a przecież literatura nie zawsze musi być „śmiertelnie poważna”. ;)

 

 

13. Brakująca połowa dziejów Anna Kowalczyk, Marta Frej

Wydawnictwo: W.A.B.

To pozycja skierowana głównie do młodszych czytelniczek choć i starsze z całą pewnością znajdą w niej coś dla siebie! Anna Kowalczyk zabiera nas w podróż przez historię kobiet i kobiecości, a dzieła dopełniają ilustracje Marty Frej. Autorka wykonała naprawdę świetną robotę, przekopała się przez gigantyczną liczbę źródeł, by pokazać kobietom ich własne, naprawdę niezwykłe, dzieje. Książka ciekawa, inspirująca, przyjemnie napisana i naprawdę wciąga, bo tej połowy dziejów na pewno jeszcze nie znacie!

 

 

 

14. Małe kobietki Louisa May Alcott (zawiera także tom drugi Dobre żony)

Wydawnictwo: Poradnia K

W ostatnich miesiącach Małe kobietki zrobiły prawdziwą furorę i to nie tylko z powodu bardzo udanej ekranizacji, ale także wznowy książkowego pierwowzoru. Przepiękne wydanie dodaje blasku bardzo ciepłej i przyjemnej fabule, w której jest mnóstwo oddania, miłości, pasji, zaufania, przyjaźni i rodziny, a to wszystko przede wszystkim w cudownym kobiecym (a nawet głównie siostrzanym!) wydaniu. Są też fragmenty przestarzałe, które w pouczający sposób przedstawiają okres, w którym książka powstała, a było to ponad 150 lat temu i z tymi można śmiało polemizować. Prawdziwa kobieca lektura – przyjemna, wciągająca, ciekawa, a jednocześnie do dyskusji. Szczerze polecam!

"1st photo by Hannah Busing on Unsplash"
Dodane przez wsercuksiazki

Czy masz coś do dodania, chcesz o coś zapytać?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1629 ptk.
Mery - 846 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Ludzie często wyrzekają się miłości, a przecież miłość to najlepsze, co może im się zdarzyć."


James Patterson

Listy pisane miłością
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt