Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Cykl literacki, a seria wydawnicza - przykłady i różnice


Cykl literacki i seria wydawnicza to terminy często występujące w literaturze, szczególnie ważne dla beletrystyki. Są używane naprzemiennie, w kategorii synonimów, tymczasem to dwa obce pojęcia. Poniższe zestawienie powinno ułatwić ich wzajemne odróżnienie.


Cykl literacki

Cykl literacki tworzą pojedyncze książki i utwory, które zachowują swą odrębność i samodzielną historię, a równocześnie łączą się z innymi pozycjami w większą całość kompozycyjną. Powiązania dotyczą zazwyczaj wspólnych elementów treści np.: postaci, motywu, idei, gatunku, problematyki. Poza nielicznymi wyjątkami są głównie dziełem jednego autora.

Przykłady:

  • Trylogia Sienkiewicza, w której skład wchodzą powiązane tematycznie powieści historyczne Ogniem i Mieczem (1884), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1888);

  • Saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego, zawierająca sześć powieści, które łączy wspólny bohater, czas i miejsce akcji, jak i gatunek powieści;

  • Cykl Myron Bolitar Harlana Cobena, składający się z dziesięciu powieści powiązanych ze sobą główną postacią, gatunkiem i motywami.


Seria wydawnicza

Serię wydawniczą tworzą samodzielne książki i publikacje, które niekoniecznie wiążą się ze sobą kompozycyjnie. Tomy są dziełem różnych autorów, i nie zawierają wspólnych elementów treści. Posiadają własne tytuły, bohaterowie nie są ze sobą powiązani, mogą być utrzymane w różnych gatunkach i dotyczyć różnej problematyki. Należy je kojarzyć z wydawnictwem, które pod wspólną nazwą wydaje serię książek powiązanych ze sobą dowolnymi czynnikami np.: popularnością, trendami, tematyką, okresem powstania, gatunkiem czy grupą docelową.

Cechami wspólnymi serii wydawniczej są: ustalony format i szata graficzna, ciągła numeracja (podział na tomy lub zeszyty), powiązanie z tytułem serii.

Przykłady:

  • Kanon na koniec wieku - seria 40 najważniejszych książek XX wieku, wybranych w plebiscycie czytelników dziennika Rzeczypospolita, wydanych przez Porozumienie Wydawców składające się z ośmiu oficyn wydawniczych. Książki ukazywały od września 1999 do końca 2002.

  • Łowcy sensacji – seria wydana w latach 19691985 przez wydawnictwo Iskry. Ukazywały się w niejreportaże polskich i zagranicznych autorów poświęcone wydarzeniom bieżącym i historii krajów z całego świata.

  • Poczytaj mi mamo – seria książek dla dzieci wydawana przez Naszą Księgarnię od 1951 roku. W dwóch seriach, pierwsza 24 strony i format 16 cm, druga w zmienionej szacie graficznej, z 12 stronami i formacie 21 cm. W 2010 roku Nasza Księgarnia wznowiła wydawanie książeczek w formacie zbioru bajek, zebranych po dziesięć w jednym tomie.


Bibliografia:

1. Słownika Encyklopedycznego - Język polski”. Europa, 1999. ISBN 83-87977-20-9.
2. Wielka Encyklopedia PWN, tom 6, Warszawa, 2002. ISBN 83-01-13444-5.
3. Wielka Encyklopedia PWN, tom 26, Warszawa, 2005. ISBN 83-01-14347-9.
4. Internetowa Encyklopedia WIEM Encyklopedia, Seria wydawnicza. http://portalwiedzy.onet.pl/26486,,,,seria_wydawnicza,haslo.html [dostęp 17 marca 2014]
5 Rzeczpospolita, „Poczytaj mi mamo” znów w księgarniach. http://www.rp.pl/artykul/236923,563410--Poczytaj-mi-mamo--znow-w-ksiegarniach-.html [dostęp 14 marca 2014]
6. Archiwum Rzeczpospolitej, „Kanon na koniec wieku”. http://archiwum.rp.pl/artykul/225734_quot;Kanon_na_koniec_wiekuquot;.html [dostęp 15 marca 2014]

Czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)

(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Ludzie bez trudu potrafią ukrywać nienawiść albo pogardę. Ale chociaż nie wiadomo jak by się starali, nigdy nie będą w stanie ukryć miłości."


Graham Masterton

Zła przepowiednia
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt