Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia


O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem, temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich leniuchów do czytania przedstawiamy 10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia.


1. Czytelnictwo kształtuje charakter

źródło: hdwallsource.com

Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologiczne, kształtujemy nasz charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne, konfrontujemy działania bohaterów z naszym własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.

2. Czytanie poszerza zasób słownictwa

źródło: wgbhnews.org

Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w Twoim „myślowym słowniku” już na zawsze. Już w latach trzydziestych Napoleon Hill, w książce "Myśl i bogać się", zachęcał do poszerzenia zasobu słownictwa. Przyczynia się życiowego sukcesu – zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

3. Czytanie poprawia pamięć.

żódło: galleryhip.com

Czytając pobudzasz wyobraźnię, tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym, co już znasz. Czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Z każdą nową informacją, mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu, masz dużo większą szansę zachować lepszą pamięć, niż ludzie oglądający seriale telewizyjne.

4. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym.

źródło: edublogs.loretonh.nsw.edu.au

Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na dowolnie określony przez nas sukces w życiu.

5. Czytanie książki redukuje stres i wprawia Cię w lepszy nastrój.

źródło: huffingtonpost.com

Kiedy czytasz, Ty i Twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania, wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009 roku pokazały, że czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszasz poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się Twoje samopoczucie i łatwiej Ci zasnąć.

6. Czytanie pomaga Ci myśleć w sposób analityczny.

źródło: economia.terra.com.br

Czy kiedykolwiek udało Ci się przeczytać powieść, i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły Twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również Twoje inne zdolności – łatwiej przyjdzie Ci sortować i przetwarzać informacje. Tym samym aktywizujesz zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów.

7. Fikcja literacka zwiększa Twoją zdolność empatii.

źródło: stupiddope.com

Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie, i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy zabiera Cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla Ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich błędach i doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów i możliwości zachowań w dotychczas nieznanych Ci sytuacjach.

8. Czytanie poprawia Twoją atrakcyjność seksualną

źródło: slobodna-bosna.ba

Wraz z czytaniem wzrasta nasza mądrość i inteligencja. Pomijając wygląd zewnętrzny, są to jedne z najważniejszych cech, którymi kierujemy się przy wyborze partnera. Potwierdzeniem na to jest uznanie akcji społecznej „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”, którą w Polsce uznano najlepszą kampanią 2011 roku. Zatem pamiętaj – trzymanie nosa w książkach, może zwiększyć Twoją atrakcyjność, a tym samym powodzenie u płci przeciwnej.

9. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy.

źródło: lawrencewilson.com

Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury, nasz mózg działa jak odtwarzacz wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się nam pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia.

10. Czytanie może uchronić Cię przed Alzheimerem.

źródło: cursonic.com

Badania w PNAS (Amerykańskie czasopismo naukowe) ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi, jest dwa i pół razy mniejsze. Nie znaczy to jednak, że czytając zapobiegniemy chorobie. Niemniej jednak, istnieje korelacja między działaniami intelektualnymi, jak oddawanie się lekturze, która ma istotny wpływ na szare komórki, a uchronieniu przed chorobą Alzheimera.

 

Bibliografia:

  1. 1. 12 Scientific Ways Reading Can Actually Improve Your Life - http://www.buzzfeed.com/erinlarosa/12-scientific-ways-reading-can-actually-improve-your-life
  2. 2. Napoleon Hill, "Myśl I bogać się", Warszawa 2013, ISBN 978-83-62304-66-0
  3. 3. 10 Scientific Facts About Reading Books And How Could It Really Improve Your Life - http://www.unbelievable-facts.com/2013/09/10-scientific-facts-about-reading-books.html
  4. 4. Reading, Chess May Help Fight Alzheimer's - http://abcnews.go.com/Health/story?id=117588
  5. 5. Dlaczego warto czytać książki - http://bartekpopiel.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/
  6. 6. Tony Buzan, "Podręcznik Szybkiego Czytania", Łódź 2013, ISBN 978-83-7229-302-2
  7. 7. 12 powodów dla ktorych warto czytać - http://www.literutopia.pl/2012/09/12-powodow-dla-ktorych-warto-czytac.html
  8. 8. 10 Benefits of Reading: Why You Should Read Every Day - http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-benefits-reading-why-you-should-read-everyday.html
  9. 9. Analityczne myślenie, co to właściwie jest - http://analizait.pl/2013/analityczne-myslenie-co-to-wlasciwie-jest/

Autor i tłumacz: Wojtek
Korekta: Haneczka

Czy masz coś do dodania?
Komentarze (33)

(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


2020-03-02 14:25

Czytanie jest sexxxyyy

2019-09-23 10:28

Beka z moderacji tutaj

2019-09-23 10:26

Ja nie czytam elo

2019-06-25 12:10

Cenne te zalety czytania książek. Sam się o nich przekonuje każdego dnia :) Wspominam o tym tutaj https://jaksierozwijac.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/ gdzie tłumaczę także, dlaczego warto czytać książki :)

2019-05-06 19:54

Moim zdaniem najważniejszą kwestią jest to, że książki są po prostu dobre ;) Tak jak "Pacjentka" Alex Michaelides - https://virtualo.pl/ebook/pacjentka-i239443/ Czytaliście? Ja uwielbiam ksiażki, które trzymają mnie w napięciu. Znacie jakieś inne o podobnej tematyce?

2019-03-14 13:40

Ja czytam od dziecka :D Naliczyłam, że w ciągu całego zycia przeczytałam z conajmniej z 500 książek. Pólki się uginają :D rodzice jakiś czas temu stwierdzili że za dużo zawsze za sobą zabieram ksiązek i źle to robi mi z kręgosłupem. Na wycieczkę tygodniową brałam z 3 ksiązki więc mi kupili czytnik i teraz zakochana jestem nie tylko w książkach ale też w czytniku :D mam inkbooka lumos - wyszedł nawet nie tak dużo, bo 400 zł chyba ale jest tam taka fajna aplikacja i mam turbo dużo książek na niej... i rodzice zadowoleni, i ja, win-win :D

2019-02-06 12:46

Jeśli ktoś tego nie lubi, to nie przekonasz i to jest przecież całkowicie normalne. Nie każdy musi lubić robić to samo, prawda? Ale są też takie uniwersalne książki, które powinny się podobać prawie każdemu. Przykład? Książka Nosowskiej, która zresztą jest na Livro za ponad 20 zł. A właśnie - cena również dla czytających ma znaczenie. Bardzo wysoka nie przejdzie i jest to chyba całkiem normalne, prawda?

2018-12-17 09:44

gdzie jest moderator!!! niech usunie niektóre debilne i wulgarne komentarze...

2018-11-08 19:40

Seks (łac. sexus, płeć) – zachowanie płciowe człowieka, seksualność, a potocznie: stosunek płciowy. Oprócz stosunków płciowych, ludzi cechuje też wiele innych zachowań seksualnych. ... seks bez penetracji – kontakty seksualne bez wprowadzania prącia do pochwy, ust lub odbytu.

2018-11-08 19:39

jebac cie

2018-11-08 19:39

sex dziecko

2018-10-25 19:16

ssij

2018-10-15 18:36

czy ktoś jeszcze jest to po pracę z niemieckiego?

2018-04-18 20:03

Czytanie jest wspaniałe,pomaga we wszystkich życiowych aspektach. Jestem szczerą fanką tego spędzania wolnego czasu. Naprawdę wspaniale jest czytać perełki ,które samemu się znajdzie,tak jak ostanio trafiłam na "Czwartą Małpę" poprostu cudeńko . Ada Król

2018-04-16 18:28

DZIEKUJE

2018-03-27 17:24

Dzięki

2018-03-08 16:11

ciekawe i przydatne

2017-09-06 21:11

dzieki

2017-06-05 16:25

Bardzo dobre

2017-01-25 20:47

Jest zapewne jeszcze wiele innych powodów dla których warto czytać! Te 10 jest moim zdaniem doskonałym argumentem, aby sie nie lenić i nie tracić czasu na wiele bezużytecznych rzeczy.

2016-12-07 21:31

fajnie z tym seksem

2016-11-21 18:46

bardzo fajna podpowieć

2016-05-20 12:56

Fajny tekst :D

2016-05-01 20:26

spoko

2016-03-22 17:23

mnie wystarczy jeden powód, bo po prostu lubię czytać. teraz miałam okazję przeczytać Lodowe piekło, książkę M. Zuckoffa i jestem pod jej ogromnym wrażeniem.

2016-03-16 22:00

Bardzo fajne, gratuluję!

2016-03-09 09:04

Bardzo fajne, gratuluję!

2015-04-22 12:53

Bardzo fajne, gratuluję!

2014-12-30 15:49

Dobrze napisali, najlepsze są takie dziewczyny, które dużo czytają. A jak już się taka naczyta, nabuzuje tymi książkowymi macho, albo sentymentalnymi i szlachetnymi wielbicielami, to jej się chce do łóżka. Potem wystarczy już tylko dobrze ją ... przytulić i jest cała happy.

2014-12-08 15:48

Mi się tam zawsze podobali oczytani faceci ;)

2014-11-25 01:16

Wiadomo, że nie wszystko jest takie HURRA! i jeszcze książka książce nierówna (jakieś Greye i jego twarze czy coś :P )...

2014-11-24 18:49

To z empatią zdaje mi się być ciut naciągane (nigdy nie lubiłem tego argumentu), podobnie wtórne to z seksualnością (i polemiczne). Ogólnie bardzo fajnie (że coś tu się pojawiło w ogóle. Bibliografia też fajna).

2014-11-24 14:26

Dobre, krótko, zwięźle i na temat :D

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Doskonale wiedział dlaczego: bo nigdy przedtem nie patrzył na nią oczami zakochanego mężczyzny. Stała się rzecz w najwyższej mierze zdumiewająca: zakochał się po uszy w kobiecie, która była jego najbliższym przyjacielem."


Nora Roberts

Czekając na Nicka
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt