Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Jakie książki kupić na prezent pod choinkę 2014


Jakie książki kupić na prezent pod choinkę 2014Książka, ze względu na swoją uniwersalność, jest jednym z najbardziej popularnych prezentów znajdowanych pod choinką. To podarunek, który ucieszy każdego – małe dziecko i te nieco starsze, rodziców i dziadków, ciocie, wujków, kuzynów, przyjaciół, sąsiadów... Jednak wybór odpowiedniej pozycji w przedświątecznym szale może okazać się trudnym zadaniem. Dlatego dużą pomocą w trakcie gorączkowego buszowaniu pośród wolumenów, może okazać się zestawienie BookHuntera.

Wszystkie wydania pojawiły się na rynku księgarskim w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy. Nie ma więc obawy że kupimy książkę, którą obdarowana osoba już przeczytała.


 

Książką, która z pewnością idealnie wpasuje się w wybredne gusta najbliższych jest Blog niecodzienny autorstwa Marii Czubaszek. Publikacja ta jest esencją najbardziej trafnych i zabawnych wpisów z popularnego bloga prowadzonego przez autorkę od 2006 roku. Choć autorka mówi, że nie lubi pisać do druku, to w druku czyta się ją doskonale. Każdym słowem maluje charakterystyczne postacie: córkę sąsiadki, tajemniczą czytelniczkę czy bohaterkę swojej powieści, Alicję. Ich opinie stają się punktem wyjścia do błyskotliwych konstatacji, które - celniej niż wszelkie diagnozy społeczne - punktują absurdy codzienności. Innego rodzaju pożywką dla bezbłędnych puent jest obserwowane przez autorkę medialne życie polityków i osób publicznych.

 

 

 

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, to pozycja, która ucieszy wielbicieli polskiej historii. Mariusz Urbanek, na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, opisuje burzliwe losy, kariery i dramatyczne dzieje wielu uczonych w tym: Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Mazura, Antoniego Łomnickiego, Stanisława Ulama (współtwórcy pierwszej bomby atomowej), którzy  tworzyli lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając się matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty, zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, ale też niestety, w wielu przypadkach zginęli od kul hitlerowskich okupantów. 

 

 

 

Dla fanów biografii bookhunter poleca książkę Andrew Hodgesa Alan Turing: Enigma. Jest to historia jednego z największych naukowców XX wieku., który dzięki swemu geniuszowi zmienił bieg historii. Ale to także tragiczny opis losów człowieka, który poświęcił się służbie dla swojej ojczyzny, by kilka lat później zostać przez nią zdradzonym. Alan Turing: Enigma, to książka, która niewątpliwie na bardzo długo zapisze się w pamięci obdarowanego.

 

 

 

 

 

Jednak jeżeli opowieść o Enigmie i jej twórcy nie zaspokoi biograficznego apetytu prezentobiorcy, to w świątecznym worku nie może również zabraknąć książki Michaela Reynoldsa Hemingway. Człowiek i pisarz. Autor przedstawił Hemingwaya nie tylko jako wybitnego pisarza, ale również jako zwykłego człowieka borykającego się wyniszczającymi problemami. Książka barwnie opisuje losy tego wielkiego literata i oprowadza czytelnika po historii jego życia. 

 

 

 

 

 


Alternatywą również może być biografia polskiego legendarnego pisarza i poety. Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury Mariana Buchowskiego, to książka oparta na publikacjach, dokumentach i zapiskach samego Stachury, uzupełnionych o wypowiedzi osób mu bliskich i znajomych. Solidna pod względem faktograficznym, pozostawia czytelnikowi pole do własnej interpretacji fenomenu popularności Steda wśród kolejnych pokoleń młodzieży. 

 

 

 

 

 

Natomiast fanów mocnych wrażeń może ucieszyć niecenzurowana historia o bogactwie wielkich mafiozów. Lektura napisana przez Artura Górskiego zabiera czytelnika w gangsterski światek. Masa o pieniądzach polskiej mafii to opowieść o tonach kokainy płynących statkami handlowymi do Polski od kolumbijskich karteli. To dzieło o szalonych moskiewskich bankietach z bossami rosyjskiej mafii pośród pięknych kobiet i luksusowych limuzyn, oraz wystawnych niekończących się przyjęć. Jest to również opowieść o brutalnym i przekupnym świecie polityki, który od samego początku towarzyszył polskiej mafii. 

 

 

 


Wielbiciela wszelakich zagadek, bardzo ucieszy wygrzebana spod choinki kryminalna intryga Roberta Galbraitha (pseudonim J.K. Rowling) pt. Jedwabnik. Akcja książki rozgrywa się wokół sprawy, którą musi rozwikłać prywatny detektyw – Cormoran Strike. Jego zadaniem jest odnalezienie pisarza Owena Quina, który właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. 

 

 

 

 

 

Inną propozycją na prezent z tego typu literatury jest Syn napisany przez Jo Nesbo. Entuzjasta tajemnic, sekretów i podstępów w tej książce odnajdzie wszystko to, co dobry kryminał powinien zawierać. Sonny Lofthus odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu w Oslo. Zawsze cierpliwie wysłuchuje zwierzeń współwięźniów. Pewnego dnia jeden z nich opowiada Sonny’emu historię, którą Lofthus musi rozwikłać za wszelką cenę, gdyż dotyczy śmierci jego ojca. 

 

 

 

 

 

Z kolei dla miłośników Jane Austen i sióstr Brontë Mikołaj przygotował w tym roku niezapomnianą historię o miłości, w której dobroć serca staje naprzeciw bezwzględnej walki o przetrwanie. Żony i córki Elisabeth Gaskell to rodzinna saga, której akcja wpleciona jest w wiktoriańską epokę. Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postaci bohaterów i skomplikowane relacje między nimi ukazują złożone stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii. Interesujące losy dwóch rodzin o odmiennym statusie zapowiadają również nadchodzące zmiany obyczajowe i polityczne.

 

 

 

 

 

A jeżeli masz w rodzinie więcej zwolenników historii miłosnych, ale których akcja toczy się w czasach trochę bardziej nam współczesnych, to zainwestuj w sprawdzoną już autorkę Cecelię Ahern. Jej nowa książka pt. Love, Rosie to historia Rosie i Alexa opowiedziana za pomocą listów, e-maili, pocztówek, SMS-ów, służbowej korespondencji oraz internetowych konwersacji prowadzonych między głównymi bohaterami, ich przyjaciółmi, rodziną i wieloma innymi osobami. Love, Rosie to wzruszająca opowieść o szukaniu własnej recepty na szczęście, zabawnych nieporozumieniach i poważnych zaniedbaniach, które oddalają ludzi od siebie, ale przede wszystkim, o mocy, jaką daje pewność, że gdzieś, choćby na końcu świata, jest ktoś, kto zrozumie wszystkie nasze dziwaczne i trochę wstydliwe sny. 

 

 

 

 

Natomiast osobie lubującej się w lekturach dotyczących metod poznania i leczenia człowieka, i dla której teorie Zygmunta Freuda stanowią świętość, sprezentuj Po co psychoanaliza? Elisabeth Roudinesco. Książka zawiera odpowiedzi na takie pytania jak: czy prozak, zoloft i viagra są w stanie skutecznie uśmierzyć ból psychiczny oraz czy można poradzić sobie z nerwicą, łykając tabletki. Nie podważając skuteczności substancji farmaceutycznych, Elisabeth Roudinesco mierzy się z tymi pytaniami i udowadnia, po co jest nam potrzebna psychoanaliza.

 

 

 

 

Twój kolega/koleżanka, brat lub siostra planują w niedługim czasie odbyć podróż życia? Dla nich zatem, najlepszym świątecznym prezentem okaże się poradnik pt. Paragon z podróży. Książka zawiera masę porad dla początkujących podróżników, którzy choć nie dysponują zasobnym portfelem, są ciekawi świata i nie boją się go poznawać. Wskazówki autorów (Patryka Świątka i Bartka Szaro) – zapalonych obieżyświatów – pomogą przygotować się do niskobudżetowych wypraw oraz udowadniają, że często wystarczy znaleźć trochę czasu na zaplanowanie eskapady, poznać kilka trików i już – można wyruszyć choćby na koniec świata.

 

 

 


Inną pozycją tego typu jest Klątwa gruzińskiego tortu Macieja Jastrzębskiego. Książka w sam raz dla tych, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanego kierunku podróży lub dla tych, którzy już wiedzą, że ich najbliższa wyprawa dotyczyć będzie podboju kaukaskiego kraju. 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą sobie pozwolić na żadną dalszą, bądź nawet bliższą eskapadę świetnym podarkiem okaże się książka Powidoki Piotra Strzeżysza. Jest to opowieść o ludziach, których mija się na szlaku, pamiętając mniej lub bardziej wyraźnie ich przyjazne słowa i pomocne gesty. To zapiski z podróży pełnej kolorów, zapachów i dźwięków, które z czasem rozmywają się, ale nigdy nie blakną. Powidoki to autorska wersja wspomnień z drogi, która cały czas trwa, nawet jeśli trzeba na chwilę się zatrzymać.

 

 

 

 


Jeżeli przy Twoim wigilijnym stole, w tym roku pojawi się kuzynka, z którą widujesz raz na kilka lat, i kompletnie nie wiesz, z czego mogłaby się ucieszyć, to idealnym rozwiązaniem będzie Radzka radzi. Magdalena Kanoniak podpowiada jak podkreślić ubiorem swoją urodę, znaleźć atuty sylwetki, zatuszować niedoskonałości i świadomie dobierać ubrania idealne. To książka w sam raz dla kobiet w każdym wieku.

 

 

 

 

 

 

Jeśli z kuzynką przyjedzie jej brat, w dodatku wielki zapaleniec gier przygodowych, to możesz mu wręczyć Oficjalny album Assassin’s Creed® Unity Paula Daviesa. Książka ta stanowi skarbnicę nigdy niepublikowanych grafik prezentujących szkice z kolejnych faz powstawania gry, uzupełnionych szczegółowymi komentarzami jej twórców. Mając do dyspozycji największe płótno, jakim kiedykolwiek dysponowano, artyści z Ubisoft Montreal i całego świata stworzyli tętniące życiem miasto, pełne niespokojnych mieszkańców walczących na wzniesionych barykadach w cieniu górujących nad wszystkim gilotyn. Paryż asasyna Arna Doriana odtworzono z niespotykanym wcześniej rozmachem, z zapierającymi dech w piersi detalami. Prawdziwy amator gier komputerowych z pewnością doceni podarek tego typu. 

 

 

Wielbicieli baśni i bajek, a więc dzieci, młodzież i dorosłych, ucieszy znaleziony pod choinką tom Baśni Braci Grimm zebrany przez Philipa Pullmana. Jest to zbiór 50 baśni wybranych z najsławniejszego zbioru niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Książka zawiera również ciekawostkę w postaci noty autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacjami o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim. 

 

 

 Najmłodszym członkom rodziny wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać odpowiedni prezent.  Należy pamiętać, że często oczekiwania dzieci względem świątecznych paczek zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe Świętego Mikołaja oraz realność ich spełnienia. Zdarza się bowiem, że nasza mała pociecha zażyczy sobie np. jednorożca. Wtedy, nie oszukujmy się, żadne pieniądze nam nie pomogą, ale książka owszem. Dziecięce publikacje są w stanie pobudzić wyobraźnię młodego czytelnika na tyle, że będzie on w stanie wyobrazić sobie, że wymarzony jednorożec stoi w jego pokoju lub jest przywiązany do drzewa w ogródku. Jednak wybór właściwej lektury może okazać się wcale nie taki prosty, bowiem odpowiednia literatura dziecięca powinna zawierać wartościowe treści, pobudzać zainteresowania, a przy tym być przyjemną w odbiorze, by nie zniechęciła młodego miłośnika czytanek. Te wszystkie zadania, poszukiwaczu idealnego gwiazdkowego prezentu, znajdziesz w książkach zamieszczonych poniżej.

 

Czy słonie boją się myszy Christiana Drellera, to książka, która zawiera bardzo pomysłowe historyjki wyjaśniające i prostujące najbardziej popularne stereotypy, obiegowe opinie i powszechne poglądy, bawiąc i dostarczając dociekliwym czytelnikom solidnej porcji frapującej wiedzy.

 

 

 

 

 

 

Po takiej dawce wiedzy należy się odpoczynek przy humorystycznej opowieści o niezwykłych smokach, żabie, krokodylu i jeszcze kilku wesołych stworzeniach żyjących w świecie fantazji. Sceny z życia smoków Beaty Krupskiej składa się z piętnastu scen, w których poznajemy perypetie mieszkańców smoczej polany.

 

 

 

 

 


Dla małych miłośników poezji również znajdzie się coś odpowiedniego. A… a… a… kotki dwa Ewy Szelburg-Zarembiny to już klasyka poezji dziecięcej, która przedstawia świat bliski a odmienny. 

 

 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kubiak w Idzie zima, zabierze Waszą pociechę w magiczny świat marzeń i zabaw. Wiersze wspaniale nadają się do wspólnego, rodzinnego czytania, a dzięki rymom i rytmowi łatwo wpadają w pamięć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli zatem nadal nie masz świątecznego prezentu dla rodziny i znajomych, ani nawet najmniejszego pojęcia, czym by ich w tym roku uszczęśliwić, to nie zwlekaj dłużej! Wciągaj buty, kurtkę, czapkę i czym prędzej udaj się do najbliższej księgarni. Księgi, książki i książeczki tylko stoją i czekają na moment, w którym będą mogły uszczęśliwić nowego właściciela. Przecież każdy z nas marzy o tym, żeby zobaczyć uśmiech na ustach najbliższych. I tego właśnie, z całego serca życzy Wam ekipa BookHuntera!

 

Autor: Haneczka

Czy masz coś do dodania?
Komentarze (4)

(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


2014-12-13 16:05

Wiadomo, że każdy by pewnie chciał zobaczyć co innego ;) Nowości jest trochę - jak macie jakieś propozycje warte polecenia to piszcie w komentarzach - pewnie też się przyda w wyborze prezentów:)

2014-12-08 14:47

Lista ciekawa, ale mozna by jeszcze sporo dodać: np. Antoni Libera Godot i jego cień, Orhan Pamuk Dom ciszy; Joyce Carol Oates Moja siostra, moja miłość, Ludmiła Piasecka 52 tygodnie, Oj w tym roku naprawdę sporo dobrych książek :)

2014-12-06 15:19

Bardzo fajny wpis i wiele interesujących książek, ale... nie zauważyłam na liście nic ciekawego dla miłośników książek fantasty?

2014-12-05 13:14

Kolosalna lista, naprawdę przydatne ;)

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Bardzo cienka linia oddziela upór od głupoty."


Harlan Coben

Jeden fałszywy ruch
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt