Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Jolanta Maria Kaleta

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

10.0

arcymistrz

(1 głosów)

Książki (15)Cytaty (18) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polska


Tagi (20)

Biografia (1)

Zodiaklany Lew, jak sama mówi – taki pluszowy. Od urodzenia Wrocławianka, choć jak to bywa z pokoleniem urodzonym w tym mieście po drugiej wojnie światowej, korzeniami sięgająca od Poznania (ojciec) po Francję (matka). Pomiędzy tym mieści się jeszcze Wieluń i Lwów. Szczęśliwe lata cudownego i szalonego dzieciństwa spędziła na Biskupinie, uganiając się pomiędzy nadodrzańskimi łąkami a zalegającymi tu i ówdzie gruzami, pozostałością po wojnie. Z zapałem, który z czasem przyjął formę miłości do czasów przeszłych, ryjąc w ogródku na kształt karczownika, wygrzebywała spomiędzy sterty cegieł lub spod ziemi, potłuczone resztki porcelany i pogięte, przerdzewiałe sztućce; poniemieckie, jak wszystko na Dolnym Śląsku, oprócz ludzi.
Maturę zdawała w II LO, którego młodzież na fali wydarzeń marcowych otrzymała od rządzących miano „młodzieży bananowej”. Cokolwiek miałoby to wówczas oznaczać, ona do takowej się nie poczuwała. Nie dane jednak jej było zrealizować swojej dziecięcej pasji – archeologii. Posłuszna woli rodziców, dla których zawód ten nie przystawał przyszłej żonie i matce, z uwagi na częste pobyty poza domem, wybrała pokrewną historię i jak mówi, nie żałuje tego kroku.
Po krótkim, raczej nieudanym, stażu naukowym w Katedrze Filozofii na Politechnice Wrocławskiej – dla niewtajemniczonych była to głównie filozofia marksistowsko-leninowska – uciekła do pracy w Muzeum Historycznym, mieszczącym się wówczas w zabytkowym, późnogotyckim ratuszu. Kilka lat później zeszła piętro niżej, do Muzeum Sztuki Medalierskiej.
W tym czasie wyszła za mąż i urodziła syna. Z uwagi na jego stan zdrowia zrezygnowała na kilka lat z pracy zawodowej. Gdy mogła już do niej wrócić, jej wybór padł na szkołę średnią. Był to już koniec PRL-u i nauczanie historii nie było podporządkowane jedynie słusznej ideologii ani nie ograniczała go cenzura.
Razem z mężczyznami swego życia – mężem i synem – do których dokooptowała jeszcze jednego - psa (obecnie jest to już czwarty z kolei, ale jak zawsze samiec rasy bojowej), przewędrowała całe Sudety, wzdłuż i wszerz, a także Tatry, te bardziej dostępne dla drobnej, delikatnej blondynki. Bo góry i psy to jej pasja. Po drodze dołączyła się genealogia, co jest zrozumiałe przy tak szeroko rozgałęziających się korzeniach.
Mąż, Sławek, jest pierwszym recenzentem każdej nowej książki, synowa Anna, artysta plastyk, projektuje do każdej okładki, a syn, Michał, z zawodu aktor, nagrywa krótkie filmiki reklamujące nowości wydawnicze mamy.
Zafascynowana urodą regionu, swojej małej Ojczyzny, a także jego tajemnicami, tutaj umieszcza akcje swoich powieści. Aby nie popaść w rutynę i jednostronność, od czasu do czasu posyła swoich książkowych bohaterów w inne, mniej lub bardziej odległe miejsca.


Źródło: http://autorzy365.pl/autor/jolanta-maria-kaleta,r10
dodane przez: agnieszka3201
edytuj biografię

Jolanta Maria Kaleta - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (1)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (18)

"Pieniądze… Najpiękniejszy kawałek papieru na świecie. Bilet wstępu w każde miejsce, przepustka do rozkoszy, wizytówka władzy."

Dodane przez agnieszka3201

"I nagle, szuflada pamięci lekko, bezszelestnie wysunęła się i wyleciało z niej jak motyl nazwisko Kurzbach – ktoś je umieścił na liście odnalezionej
w skrytce w ratuszu."

Dodane przez agnieszka3201

"Ten kto powiedział, że kłamstwo to grzech, nie miał do czynienia z milicją""

Dodane przez agnieszka3201

"Ten kto powiedział, że kłamstwo to grzech, nie miał do czynienia z milicją"."

Dodane przez agnieszka3201

"Do późnych godzin nocnych kapitan Sobol ślęczał nad licznymi dokumentami zawartymi w teczce operacji Kondor. Protokół Janusza Gabora z 1946 roku z przeprowadzenia czynności wydobycia pisma, jakoby zawierającego wskazówki, gdzie ukryto skarb należący do królewskiego rodu inkaskiego, wywołał na jego twarzy wyraz niedowierzania, a w głębi jestestwa zażenowanie. Z wykształcenia był historykiem, ale na studiach niespecjalnie przykładał się do nauki. Już wówczas współpracował ze służbami i doskonale zdawał sobie sprawę, że gdy tylko obroni pracę magisterską, to zatrudni się w „dwójce” i nie będzie zasmarkanych dzieciaków w szkole nauczał. W żaden sposób nie mógł więc sobie przypomnieć, czy rzeczywiście jacyś Inkowie w tym Peru żyli i na dodatek zamiast pisać normalnie jak inni ludzie, wiązali supełki na rzemykach."

Dodane przez agnieszka3201


Jolanta Maria Kaleta - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (15) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

Cykl Wojna i miłośćTwoja ocenaŚrednia ocena

2020

Wiktor i Hanka

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

2019

Andrzej i Halina

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

2019

Katarzyna i Igor

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

Pozostałe książki

2017

Pułapka

oceń

10.0

2016

RIESE tam gdzie śmierć ma sowie oczy

oceń

8.00

2015

Testament Templariusza

oceń

10.0

2014

Duchy Inków

oceń

10.0

2014

Strażnik Bursztynowej Komnaty

oceń

7.50

2013

Obcy w antykwariacie

oceń

10.0

2013

Wrocławska madonna

oceń

9.00

2013

W cieniu olbrzyna

oceń

10.0

2005

Kolekcja Hankego

oceń

10.0

2004

Operacja kustosz

oceń

10.0

dodaj!

Złoto Wrocławia

oceń

10.0

dodaj!

Lawina

oceń

10.0

Dyskusja (2) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Spotkanie z Jolantą Marią Kaletą na Targach Książki we Wrocławiu

Wydawnictwo Psychoskok po raz drugi uczestniczyć będzie na Targach Książki we Wrocławiu, które w tym...

0

2014-11-19

Pasja czy pieniądze?

Dzień dobry, czy uważacie że autor tworzył z pasji, czy może bardziej zależało mu na pieniądzach?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Jolanta Maria Kaleta - brak źródła

Jolanta Maria Kaleta - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez agnieszka3201

Jolanta Maria Kaleta - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
agnieszka3201 pisze:

Wydawnictwo Psychoskok po raz drugi uczestniczyć będzie na Targach Książki we Wrocławiu, które w tym roku mają miejsce w dniach 4-7 grudnia 2014 na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Podczas targów będziemy mieli okazję do spotkania wrocławską pisarką Jolantą Marią Kaletą (stoisko Wydawnictwa Psychoskok), autorką zafascynowaną urodą regionu, swojej małej Ojczyzny, a także jego tajemnicami (5-7 grudzień 2014). W swoim dorobku pisarskim autorka posiada kilka interesujących powieści tj. W cieniu olbrzyma, Kolekcja Hankego, Operacja kustosz, Wrocławska Madonna, Lawina, Obcy w antykwariacie, Złoto Wrocławia, Duchy Inków i ostatnia mająca niedawno swoją premierę powieść Strażnik bursztynowej komnaty. Także na targach autorka będzie promować swoją najnowszą powieść. Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/1580418398854689 Szczegółowy plan spotkań z pisarką 5 grudnia 15.00-17.00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje książę Strażnik Bursztynowej Komnaty. Stoisko Wydawnictwa Psychoskok. 6 grudnia 15.00-17.00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje książę Strażnik Bursztynowej Komnaty. Stoisko Wydawnictwa Psychoskok. 7 grudnia 10.00-11.00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje książę Strażnik Bursztynowej Komnaty. Stoisko Wydawnictwa Psychoskok. Integralnym elementem programu Wrocławskich Targów Dobrych Książek, jest ogólnopolski konkurs na Najlepszą Książkę Roku "PIÓRO FREDRY", który towarzyszy wrocławskiej imprezie od początku jej istnienia. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodze­nie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Książki zgłoszone przez Wydawnictwo Psychoskok do konkursu "Pióro Fredry 2014": • Jolanta Maria Kaleta, Strażnik Bursztynowej Komnaty • Jolanta Maria Kaleta, Duchy Inków • Stefania JagielnickaKamieniecka, Zabójstwo z urojenia • Henryka Hensz, Wierszyki babci Henryki. Majsterklepka • Aldona Urbaniak, Tęczowa Julenka

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 873 ptk.
Mery - 270 ptk.
mkcelinska - 236 ptk.
Goyathlay - 187 ptk.
Rewolwerowiec - 137 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Magia miała mu to wynagrodzić. Skoro nie mógł dostać niezwykłych zdolności od świętego, chciał uzyskać je dzięki czarom. Było mu wszystko jedno, jakie to właściwie będą talenty. Domenic myślał czasem, że jego ojciec równie chętnie zamieniałby ołów w złoto, jak i złoto w ołów, Pragnął potęgi dla niej samej, a nie z powodu tego, co mogłaby mu dać."


Anna Kańtoch

Zabawki diabła
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt