Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Arthur C. Clarke

(Sir Arthur Charles Clarke)

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

8.33

bardzo dobry

(3 głosów)

Książki (32)Cytaty (6) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:angielskaOdszedł w wieku: 90 lat

Data urodzenia:16 grudnia 1917
Miejsce urodzenia:Minehead, Anglia
Data śmierci:19 marca 2008
Miejsce śmierci:Kolombo, Sri Lanka

Tagi (20)

Biografia (1)

Arthur C. Clarke, właśc. sir Arthur Charles Clarke (ur. 16 grudnia 1917 w Minehead, w południowo-zachodniej Anglii, zm. 19 marca 2008 w Kolombo, na Sri Lance) – prozaik, pisarz fantastycznonaukowy, propagator kosmonautyki. M.in. na podstawie jego koncepcji powstały stacje orbitalne.

Jego najbardziej znanym dziełem jest książka 2001: Odyseja kosmiczna oraz nakręcony przez Stanleya Kubricka film o tym samym tytule według wspólnego scenariusza Clarke’a i Kubricka.

W latach 1927-1936 uczęszczał do Huish’s Grammar School w Taunton. Już we wczesnej młodości wykazywał duże zainteresowanie czasopismami science-fiction, które skrzętnie kolekcjonował. W roku 1933, mając 17 lat został przyjęty do założonego rok wcześniej British Interplanetary Society. W roku 1936 Clarke przeprowadził się do Londynu.

II wojna światowa skierowała kroki fantasty science-fiction do Royal Air Force. W roku 1941 podjął służbę jako oficer w jednostce radarowej. Fantazja Clarke’a i doświadczenia zdobyte przy obsłudze radarów były podstawą studium na temat orbity geostacjonarnej i umieszczonych na niej satelitów. To studium zostało opublikowane w październiku 1945 w Wireless World, wywołując burzliwą dyskusję w kołach naukowych. W wizji Clarka trzy satelity, umieszczone na orbicie geostacjonarnej w wierzchołkach trójkąta równobocznego, miały zapewnić łączność między wszystkimi punktami na kuli ziemskiej. Wielu naukowców uważało Clarka za fantastę, a jego wizję za utopię. Jednak 12 lat później pierwszy sztuczny satelita Ziemi, sowiecki Sputnik, rozpoczął nadawanie sygnałów radiowych z kosmosu.

Wizja Artura C. Clarka stała się podwaliną dzisiejszej techniki satelitarnej, a on został uznany za jej ojca. W wielu opracowaniach technicznych orbita geostacjonarna nosi nazwę „orbity Clarka”.

Po zakończeniu II wojny światowej Clarke podjął studia na wydziałach matematycznym i fizycznym King’s College w Londynie. W latach 1946-1947 i 1950-1953 piastował stanowisko przewodniczącego British Interplanetary Society.

Pod koniec lat 50. na łamach kilku czasopism ukazały się pierwsze utwory Clarke’a o tematyce science-fiction. Jedno z nich, The Sentinel, napisane w roku 1948, stało się podstawą do filmu 2001: Odyseja kosmiczna. Na początku lat 50. Clarke opublikował pierwsze powieści – The Sands of Mars (Piaski Marsa) i Islands in the Sky (Wyspy na niebie).

W sierpniu 1953 roku ukazał się bestseller Clarka Koniec dzieciństwa. W ciągu dwóch tygodni sprzedano około 200 000 egzemplarzy książki.

W latach 50. Clarke zainteresował się nurkowaniem. Podczas jednej z ekspedycji poznał Marylin Torgenson, którą poślubił 15 czerwca 1953. Małżeństwo rozpadło się jeszcze tego samego roku.

Zimą 1954 roku Clarke wyruszył na ekspedycję nurkową do Australii. Droga prowadziła przez Sri Lankę, gdzie grupa zrobiła małą przerwę. Clarke był zachwycony tym krajem, co spowodowało, że dwa lata później powrócił, by tam zamieszkać. Sri Lanka stała się jego drugą ojczyzną.

W latach 60. napisał wiele książek naukowych, których tematem były badania oceanograficzne i kosmos. W tym czasie poznał wiele osobistości, takich jak Jurij Gagarin, Jacques Cousteau i Gene Roddenberry. Największy wpływ na jego późniejsze życie miało spotkanie z reżyserem Stanleyem Kubrickiem.

Kubrick namówił Clarke’a, w tym czasie znanego już na całym świecie autora książek science-fiction, aby mu pomógł stworzyć „niewysłownie dobry film science-fiction”. W ten sposób powstał film 2001: Odyseja kosmiczna (ang. 2001: A Space Odyssey), inspirowany opowiadaniem Clarke’a The Sentinel. Był nie tylko sukcesem, ale też kamieniem milowym w historii filmu science-fiction, a książka o tym samym tytule powstawała w miarę tworzenia filmu. Doskonałe efekty specjalne, po raz pierwszy realistyczne przedstawienie statków kosmicznych i przyszłościowych rozwiązań, jak sztuczna inteligencja, spowodowały, że obraz ten stał się „filmem kultowym”. Przez ten film Clarke osiągnął w branży filmowej takie samo uznanie, jak i za ideę satelitów komunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej.

Podczas lotów kosmicznych Apollo (misja lotu księżycowego) i Sojuz-Apollo Clarke wystąpił w telewizji jako komentator, przedstawiając w sposób prosty i zrozumiały dla telewidzów skomplikowane procesy lotów kosmicznych.

W latach 70. XX wieku napisał kilka bestsellerów, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Spotkanie z Ramą. W latach 80. wstawił się za pokojowym użyciem kosmosu i stał się przeciwnikiem Wojen Gwiezdnych (Star Wars) – technologii SDI. W roku 1982 odwiedził Związek Radziecki, co przyczyniło się do napisania powieści Odyseja kosmiczna 2010 (ang. 2010: Odyssey Two), której tematem były wspólne badania kosmosu przez amerykańskich i rosyjskich uczonych, co było przeciwieństwem ówczesnej rzeczywistości.

W związku z pogarszającym się stanem zdrowia Clarke zaczął się wycofywać z życia publicznego i poświęcił się pisaniu. W tym czasie opublikował następne powieści z serii „2001” i „RAMA”.

Clarke był propagatorem idei „wolnej energii” (ang. Free Energy), ruchu wynalazczego na pograniczu nauki i fantastyki. Często umieszczał odniesienia do niej w swoich książkach np. w Odysei kosmicznej 2010.

SESAT – satelita floty Eutelsata wystrzelony na orbitę geostacjonarną 17 kwietnia 2000 roku został dedykowany Arturowi C. Clarke’owi.

Clarke od lat 60. XX wieku cierpiał na powodujący niedowład mięśni – zespół post-polio. Zmarł 19 marca 2008 w wieku 91 lat na Sri Lance w wyniku problemów z oddychaniem.


Źródło: www.pl.wikipedia.org
dodane przez: rogue-666
edytuj biografię

Arthur C. Clarke - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (4)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (6)

"Poza tym, jak uczy nasza własna historia, społeczności prymitywne niemal zawsze ulegają zagładzie w kontaktach ze społecznościami rozwiniętymi."

Dodane przez arksi

"W przeciwieństwie do zwierząt, które znają jedynie teraźniejszość, Człowiek zdobył przeszłość."

Dodane przez arksi

"W przyszłości – wedle niektórych prognoz – Ziemia otoczona będzie pierścieniem podobnym do pierścieni Saturna. Pierścienie owe powstaną ze śrub, nakrętek i narzędzi, które uciekły w przestrzeń nieuważnym orbitalnym budowniczym."

Dodane przez arksi

"Bez broni, którą tak często zwracał przeciwko sobie, Człowiek nigdy nie podbiłby świata. Włożył w nią całe swoje umiejętności, ona zaś służyła mu dobrze przez wieki. Jednak teraz - dopóki istnieje broń - Człowiek otrzymuje czas na kredyt."

Dodane przez arksi

"Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce, którą jest Droga Mleczna, znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi, świeci jedna gwiazda naszej Galaktyki."

Dodane przez arksi


Arthur C. Clarke - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (32) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

Cykl Odyseja czasuTwoja ocenaŚrednia ocena

2007

Pierworodni

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

2005

Burza słoneczna

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

2003

Oko czasu

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

Cykl Opowieści ze świata fantastyki i humoru

1997

Czarujące obiekty latające

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

8.00

1986

Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

Cykl RAMA

1993

Tajemnica Ramy część II

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

1993

Tajemnica Ramy część I

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

1991

Ogród Ramy

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

1989

Rama II

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

1973

Spotkanie z Ramą

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

9.00

Cykl Odyseja kosmiczna

1997

3001: Odyseja kosmiczna. Finał

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

1987

2061: Odyseja kosmiczna

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

1982

2010: Odyseja kosmiczna

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.33

1968

2001: Odyseja kosmiczna

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.71

2011

Odyseja kosmiczna

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.00

Pozostałe książki

2008

Ostatnie twierdzenie

oceń

8.00

2001

Arcydzieła najlepsze opowiadania science fiction stulecia

oceń

2000

Światło minionych dni

oceń

7.00

1999

Detonator

oceń

1993

Młot Boga

oceń

7.00

1990

Duch Wielkiej Ławicy

oceń

1988

Spotkanie z Meduzą

oceń

1986

Pieśni dalekiej Ziemi

oceń

8.50

1979

Fontanny Raju

oceń

7.00

1975

Imperialna Ziemia

oceń

1956

Miasto i gwiazdy

oceń

1953

Koniec dzieciństwa

oceń

9.00

1950

Rakietowe szlaki

oceń

1945

Rakietowe szlaki 1

oceń

dodaj!

Kroki w nieznane tom 5

oceń

dodaj!

Kroki w nieznane tom 6

oceń

dodaj!

Kroki w nieznane tom 3

oceń

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Co na początek?

Hejas! Czy warto sięgnąć po książki tego autora? Co polecacie na początek?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Arthur C. Clarke - http://www.flickr.com/photos/anuradha/57993644/

Arthur C. Clarke - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Arthur C. Clarke - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hejas! Czy warto sięgnąć po książki tego autora? Co polecacie na początek?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 873 ptk.
Goyathlay - 187 ptk.
Mery - 136 ptk.
mkcelinska - 102 ptk.
ambros - 102 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Jak się często zdarza u kobiet bez intelektu, nie była głupia i posiadała wiele wrodzonego sprytu."


Agatha Christie

Zatrute pióro
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt