Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Tadeusz Borowski

Przeglądaj zdjęcia (2)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

6.00

niezły

(2 głosów)

Książki (3)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 28 lat

Data urodzenia:12 listopada 1922
Miejsce urodzenia:Żytomierz, Polska
Data śmierci:3 lipca 1951
Miejsce śmierci:Warszawa, Polska

Tagi (16)

Biografia (1)

Tadeusz Borowski - urodził się w Żytomierzu na radzieckiej Ukrainie 12 listopada 1922 r. Jego ojciec został w 1926 r. wywieziony do Karelii, matka w 1930 r. podzieliła los męża, zesłana na Syberię. Tadeusza i jego starszego brata wychowywała rodzina w Marchlewsku.

Po repatriacji ojca do kraju w 1932 r., Borowski chodził do szkół w Warszawie. Maturę zdał już w podziemiu, w 1940 r., a jesienią zaczął studiować polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w prywatnej firmie budowlanej i współpracował z lewicującym miesięcznikiem "Droga" ukazującym się w stolicy.

Na pierwszym roku studiów Borowski poznał Marię Rundo, z którą niebawem zaręczył się. Od 1941 r. zaczął uczestniczyć w podziemnym ruchu kulturalnym. W grudniu 1942 r. sam odbił na powielaczu w ilości 165 egzemplarzy cykl swoich debiutanckich wierszy "Gdziekolwiek ziemia".

23 lutego 1943 r. Borowski został aresztowany przez Gestapo na punkcie kontaktowym prasy PPR, gdzie znalazł się zdążając śladami zatrzymanej przez Niemców narzeczonej. Oboje po pobycie na Pawiaku zostali zesłani do Auschwitz.

Wczesną jesienią 1943 r. więzień nr 119 198 trafił do obozowego szpitala, a po wyjściu z niego, został zatrudniony w baraku szpitalnym, jako nachtwacha (stróż nocny). Z tego okresu pochodzą wiersze oświęcimskie Borowskiego.

12 sierpnia 1944 r. Borowski został wywieziony z Oświęcimia do obozu koncentracyjnego Dautmergen-Natzweiler koło Stuttgartu, gdzie ledwie przetrwał straszną zimę 1944/45, wiosną 1945 r. przewieziono go do obozu w Dachau.

Po wyzwoleniu Amerykanie osadzili Borowskiego, podobnie jak i większość byłych więźniów, w obozie dla dipisów na przedmieściu Monachium. W tym czasie, pracując w PCK w Biurze Poszukiwania Rodzin, pisze swoje słynne opowiadania oświęcimskie i wraz z Januszem Nelem Siedleckim oraz Krystynem Olszewskim wydaje tom prozy wspomnieniowej "Byliśmy w Oświęcimiu" (1946).

W czerwcu 1946 r. powrócił do kraju i rozpoczął przerwane studia, ale nigdy ich nie ukończył. Po powrocie Marii Rundo ze Szwecji wziął z nią ślub w grudniu 1946 r.

Po 1947 r. ukazały się "Pewien żołnierz", "Pożegnanie z Marią", "Kamienny świat". Borowski wstępuje do Polskiej Partii Robotniczej, rok później wyjeżdża do Berlina, oficjalnie jako referent kulturalny Polskiego Biura Informacji Prasowej przy Misji Wojskowej, naprawdę, jako współpracownik wywiadu.

Po powrocie staje się czołowym twórcą socrealizmu, choć tak naprawdę nie pisał w tym okresie niczego poza publicystyką. Borowski, jak twierdzi jego żona Maria, naprawdę uważał, że komunizm ulegnie przeobrażeniu. Miał cały czas złudzenia co do Rosji.

Ze wspomnień przyjaciół wyłania się obraz drobnego, niewysokiego bruneta ze skłonnością do tycia, o nerwowym śmiechu. Był oczytany, gadatliwy, błyskotliwy i dowcipny, ale też napastliwy i prowokacyjny. Tadeusz Konwicki w "Kalendarzu i klepsydrze" wspomina "krępą, niewysoką postać Borowskiego, spodnie - pumpy ni to sportowe, ni to harcerskie, okrągłą skulastą twarz, niespokojne oczy szukające spokoju w raptownym, trochę celebrowanym śmiechu". Ryszard Kapuściński zapamiętał Borowskiego jako człowieka radosnego, pełnego entuzjazmu, na pewno nie kandydata na samobójcę. A jednak Borowski kilkakrotnie próbował się zabić, najczęściej w okresach powtarzających się u niego depresji.

W czerwcu 1951 r. Borowski odwiózł żonę do kliniki, gdzie 26 czerwca urodziła się jego córka Małgorzata.

3 lipca 1951 r. popełnił samobójstwo.

W przeddzień śmierci, jak wspomina żona, siedział u niej wyjątkowo długo. Nie był w najlepszym nastroju. Powiedział: "Jestem okropnie dwulicowy". Ale zaraz potem zaczął opowiadać o dobrych nowinach - dostali przydział na nowe mieszkanie.

Pierwsza, oficjalna wersja brzmiała, że Borowski przypadkowo zatruł się gazem - prawdziwy komunista nie popełnia przecież samobójstwa. Jednak przyjaciele, jak Jerzy Pomianowski, nie mieli wątpliwości. Pytanie, dlaczego Tadeusz Borowski popełnił samobójstwo, pozostaje otwarte. Czy nie zrealizował swych ambicji pisarskich? Wypalił się? Przejrzał istotę systemu, w którego budowanie zaangażował się? Wiadomo, że w ostatnich miesiącach przed śmiercią Borowski zakochał się, myślał o rozstaniu z Marią. Jego śmierć do dziś dnia pozostaje niewyjaśniona.

Przygotowując notkę biograficzną o sobie (do edycji wierszy w Anglii) Borowski pisał: "Szkic autobiograficzny? Cóż bym w nim napisał ponad to, co jest w przedmowie do mego tomiku (+Imiona nurtu+)? Czy to, że moi bliscy na piętnaście lat przed wojną zwiedzili gruntownie wszystkie więzienia i obozy północy i Azji? Że początek mego wychowania - to była szkoła sowiecka? Czy że na dobry ład nigdy nie miałem życia rodzinnego, bo albo Ojciec siedział pod Murmańskiem, albo Matka była na Syberii, albo ja byłem w internacie, czy w obozie? Że zostałem aresztowany... i widziałem śmierć miliona ludzi, dosłownie, a nie metaforycznie? Że nie chcę wracać, że walczę z sobą i że poświęcę poezję dla miłości? Po cóż bym to pisał? Aby narażać jednych, a odstręczać drugich?". (PAP)


Źródło: dzieje.pl
dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Tadeusz Borowski - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Tadeusz Borowski - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (3) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1992

Proszę państwa do gazu

oceń

7.36

1948

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

oceń

7.15

dodaj!

Wybór opowiadań

oceń

6.57

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Czym autor sie wyróżnia?

Witajcie, czy jest coś, co wyróżnia autora na tle innych? Styl, treść, wyjątkowa mądrość, a może...

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Tadeusz Borowski - brak źródła
2. Tadeusz Borowski - brak źródła

Tadeusz Borowski - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Tadeusz Borowski - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Witajcie, czy jest coś, co wyróżnia autora na tle innych? Styl, treść, wyjątkowa mądrość, a może jeszcze coś innego?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"I hołd by mu oddali, ale przegrzebki jedli."


Wit Szostak

Sto dni bez słońca
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt