Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Krzysztof Boruń

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

8.00

bardzo dobry

(1 głosów)

Książki (22)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 76 lat

Data urodzenia:29 listopada 1923
Miejsce urodzenia:Częstochowa, Polska
Data śmierci:22 maja 2000
Miejsce śmierci:Warszawa, Polska

Tagi (20)

Biografia (1)

Krzysztof Boruń ur. 29 listopada 1923 w Częstochowie. Był żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczył w powstaniu warszawskim (oddział "Krybar").

W latach 1945-1953 był dziennikarzem w „Ilustrowanym Kurierze Polskim"; ukończył stacjonarny kurs dziennikarski wyższego stopnia w Warszawie. Od 1953 do 1981 pracował w redakcji. „Tygodnika Demokratycznego". W latacłi 1982-1984 pełnił nieetatowo funkcję naczelnego redaktora dwumiesięcznika „Astronautyka" i kwartalnika „Postępy Astronautyki". Członek Rady Programowej „Astronautyki". Specjalizował się w tematyce naukoznawczej (opublikował kilkaset esejów, artykułów, felietonów z zakresu socjologii, psychologii, parapsychologii, astronomii, futurologii, historii literatury SF). Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego. Od 1950 członek Towarzystwa Miłośników Astronomii. Współtwórca tomu Kto, kiedy, dlaczego w Kosmosie (1967), Małego słownika cybernetycznego (1973); autor książek popularyzujących rozwój astronautyki i psychotroniki, m.in. Księżyc zdobyty (1959); Tajemnice sztucznych zwierząt (1961); Tajemnice parapsychologii (1973), współautor: J. Manczarski. Członek World SF.

Działalność literacką rozpoczął w 1953 powieścią fantastycznonaukową Zagubiona przyszłość (współautor m Andrzej Trepka). Powieść stanowiąca pierwszą część tzw. trylogii kosmicznej, drukowana w pierwotnej formie w odcinkach na łamach „Ilustrowanego Kuriera Polskiego", ukazała się w zmienionej (na żądanie recenzentów) wersji w 1954 (Iskry, W.), w II wydaniu 1957-autorzy wrócili do wersji pierwotnej. Kilka lat później Krzysztof Boruń i Andrzej Trepka opublikowali dwie następne powieści będące kontynuacją wątku Zagubionej przyszłości: Proxima (Iskry, W. 1956) i Kosmiczni bracia (Iskry, W. 1959). Poszczególne części tych utworów, stanowiące w znacznym stopniu zamkniętą całość, pisane były samodzielnie. W latach 1956-1957 powstały pierwsze fantastycznonaukowe opowiadania Krzysztofa Borunia, publikowane m.in. na łamach „Młodego Technika", „Astronautyki", „Panoramy", „Gazety Krakowskiej". Zbiór tych opowiadań: Antyświat ukazał się w 1960 (WP, W.: Antyświat; Fabryka szczęścia; List; Koszmar). W latach sześćdziesiątych autor Zagubionej przyszłości napisał dwie powieści: Ósmy krąg piekieł i Próg nieśmiertelności. Obie książki najpierw ukazały się w przekładach na ukraiński i rosyjski, w Polsce dopiero w latach siedemdziesiątych (odpowiednio: KAW, W. 1978 i Iskry, W. 1975). W tym czasie powstaje również (przy współpracy z Andrzejem Tylczyńskim) libretto musicalu SF Wygnanie z raju, do którego muzykę skomponowali Jerzy Abratowski i Krzysztof Komeda (prapremiera w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1969). W początkach lat siedemdziesiątych Krzysztof Boruń napisał dwa słuchowiska dla PR (Zanim umrę i Cogito, ergo sum), a w latach 1978-1980 dwutomową powieść utrzymaną w konwencji m fantastyki politycznej Małe zielone ludziki (KAW, W. 1985) oraz zbiór opowiadań Toccata (KAW, W. 1980: Trzecia możliwość; Algi; Toccata; Fantom; Cogito, ergo sum) i Człowiek z mgły (Alfa, W. 1986: Tryton 703; Pod urokiem techniki; List; Trzecia możliwość; Antyświat; Skrzydła Ikara; Algi; Uczeń czarnoksiężnika; Cogito, ergo sum; Koszmar; Archipelag Utopii; Człowiek z mgły).

Utwory Krzysztofa Borunia znalazły się w antologiach: Siedmiu fantastycznych (KAW, W. 1975), Wehikuł wyobraźni (Wyd. Pozn. 1978), Drugi próg życia (NK, W. 1980). Jego proza była przekładana na kilka języków: Ósmy krąg piekieł na rosyjski i ukraiński; Próg nieśmiertelności na rosyjski, ukraiński i słowacki; Antyświat na węgierski. Pojedyncze opowiadania ukazały się w antologiach rosyjskich niemieckich, czechosłowackich i japońskich.

Twórczość Krzysztofa Borunia, operująca środkami wyrazu literatury popularnej, wywodzi się z kręgu eksperymentu myślowego, próbuje przewidzieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki doskonalenia cywilizacyjnego. Przyszłość - twierdzi autor Proximy - nie jest tylko źródłem naszej ciekawości, ale przedmiotem lęków i nadziei, pragnień i obaw. Funkcja społeczna fantastyki sprowadza się zatem do prognoz postulatywno-ostrzegających, będących diagnozą psychologicznych sposobów pozrywania świata. Trylogia kosmiczna Krzysztofa Borunia i Andrzeja Trepki przedstawia dramat człowieka, twórcy cywilizacji technicznej, która ulega degeneracji wobec ubocznych metod opanowywania natury i biologicznych konsekwencji automatyzacji życia. Akcja trylogii dzieje się w kosmosie i na Ziemi, operuje klasycznymi schematami i rekwizytami SF, jak-> kontakt z kosmitami, motyw arki, podróży w czasie, a jej fabuła zbliża ten utwór do odmiany space opera. Zbiór Antyświat dotyczy społecznych uwarunkowań nauki, nieetycznych eksperymentów biologicznych prowadzących do utraty osobowości. Próg nieśmiertelności mówi o moralnych następstwach zastosowania "cudownego wynalazku". Ósmy krąg piekieł - korzystając z założenia podróży w czasie - opowiada o zderzeniu odmiennych postaw kulturowych i światopoglądowych. Podobne problemy porusza zbiór Toccata. W powieści Małe zielone ludziki pojawia się opis cywilizacji sterowanej środkami psychotropowymi oraz problematyka zagrożeń ekologicznych.

Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Boruń, odkąd skończył dwanaście lat, był ateistą, jednak pod koniec życia zaczął uważać się bardziej za agnostyka, uznając możliwość istnienia Boga. Jego przemyślenia na ten temat można znaleźć w dwóch ostatnich książkach: W świecie zjaw i mediów. Spór o duchy i Na krawędzi zaświatów. Sporu o duchy ciąg dalszy. Poruszył w nich wiele kontrowersyjnych tematów z zakresu religii i parapsychologii, włączając w to jasnowidzenie, cudowne samowyleczenia, objawienia uznawane przez Kościół, istnienie życia pozagrobowego, możliwość reinkarnacji, istnienie dobrych i złych duchów (anioły i diabły). Starał się wyjaśniać te zagadnienia w oparciu o współczesną naukę, jednak uznał, że niektóre zjawiska nie dają się w ten sposób do końca wytłumaczyć. Pozostawał otwarty na wszelkie możliwości, twierdząc jednak, że najprawdopodobniej w przyszłości nauka przyniesie rozwiązanie współczesnych zagadek.

Jego żoną była Maria Staszewska Boruń, z którą miał córkę Katarzynę. Zmarł 22 maja 2000 roku w Warszawie.


Źródło: encyklopediafantastyki.pl
dodane przez: arksi
edytuj biografię

Krzysztof Boruń - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (1)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Krzysztof Boruń - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (22) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

Cykl Trylogia kosmicznaTwoja ocenaŚrednia ocena

1959

Kosmiczni bracia

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

8.00

1955

Proxima

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

8.00

1954

Zagubiona przyszłość

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

8.00

Pozostałe książki

2019

Algi

oceń

1999

Na krawędzi zaświatów. Sporu o duchy ciąg dalszy

oceń

1996

W świecie zjaw i mediów. Spór o duchy

oceń

1990

Fantastyka '50

oceń

1990

Ossowiecki - zagadki jasnowidzenia

oceń

1990

Jasnowidzenia inżyniera Szarka

oceń

1986

Człowiek z mgły

oceń

1986

Przepowiednia

oceń

7.00

1985

Małe zielone ludziki

oceń

7.00

1980

Drugi próg życia

oceń

1979

Gość z głębin

oceń

1978

Wehikuł wyobraźni

oceń

1978

Ósmy krąg piekieł

oceń

1978

Toccata

oceń

1975

Próg nieśmiertelności

oceń

1975

Siedmiu fantastycznych

oceń

7.00

1973

Tajemnice parapsychologii

oceń

1960

Antyświat

oceń

1956

Księżyc zdobyty

oceń

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Autorytet

Witam. Czy uważacie, że twórczość autora świadczy, iż jest to człowiek wyjątkowy? Czy można szukać...

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Krzysztof Boruń - encyklopediafantastyki.pl

Krzysztof Boruń - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Krzysztof Boruń - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Witam. Czy uważacie, że twórczość autora świadczy, iż jest to człowiek wyjątkowy? Czy można szukać w nim autorytetu?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

GosiaPupu - 118 ptk.
fprefect - 102 ptk.
Mirka - 100 ptk.
kwiatbzu - 31 ptk.
EmilkaM. - 4 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Zawsze jestem gotowa, aby nie wierzyć w nic, a jednocześnie móc w każdej chwili uwierzyć we wszystko, co usłyszę."


Agatha Christie

Nemezis (Przeznaczenie)
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt