Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Jerzy Braun

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Brak ocen
bądź pierwszy!

Książki (3)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 74 lat

Data urodzenia:1 września 1901
Miejsce urodzenia:Dąbrowa Tarnowska, Rosja
Data śmierci:17 października 1975
Miejsce śmierci:Rzym, Włochy

Tagi (6)

Biografia (1)

Jerzy Bronisław Braun ur. 1 września 1901 w Dąbrowie pod Tarnowem. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnowie studiował na UJ. Od czerwca do sierpnia 1927 był redaktorem naczelnym "Gazety Literackiej", w której publikowała radykalna, lewicująca grupa pisarzy skupiona w Kole Literacko-Artystycznym "Litart". W 1932 założył pismo „Zet", propagujące idee mesjanizmu romantycznego (prowadził je do 1937). Mesjanizm uznał za oryginalną, rdzennie polską najważniejszą w skali europejskiej wartość kulturotwórczą. W książce Metafizyka pracy i życia (1934) polemizował z krytyczną analizą świadomości romantycznej, jaką przeprowadził przed laty Stanisław Brzozowski. W 1938 współtworzył redakcję „Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego" i biuletynu "Agencja Antymasońska".

Politycznie, Braun – żarliwy piłsudczyk – wyrażał poglądy tzw. nacjonalistów legionowych (grupa „Jutro Pracy”) i współredagował zbliżony do nich tygodnik „Merkuryusz Polski Ordynaryjny”; był też współzałożycielem Agencji Antymasońskiej. W Zagadce dziejowej Polski (1937) apelował (do obozów: narodowego i państwowego) o syntezę dziejowych ideałów "Polski Królewskiej” i "Polski Szlacheckiej” oraz „neonacjonalizmu posłanniczego” z „neoimperializmem konstruktywnym”, w celu zbudowania przez Polskę – we współpracy z narodami bałto-słowiańskimi – „katolickiego imperium apostolskiego”.

W czasie okupacji niemieckiej utworzył najpierw konspiracyjną organizację Nowa Polska, z której w 1940 roku wyłonił się ruch społeczno-kulturalny UNIA (z udziałem m.in. Karola Wojtyły), połączony w 1943 ze Stronnictwem Pracy. W czasie Powstania Warszawskiego Braun redagował Barykadę Powiśla. Po porwaniu przez NKDW „16” przywódców Polski Podziemnej, został ostatnim przewodniczącym Rady Jedności Narodowej i p.o. Delegata Rządu RP na Kraj; jako taki, był współautorem Testamentu Polski Walczącej.

Aresztowany podczas próby ucieczki za granicę, po zwolnieniu objął redakcję katolickiego Tygodnika Warszawskiego, lecz ponownie aresztowany wraz z całym zespołem (oraz żoną i bratem) w 1948 roku, wielokrotnie torturowany (stracił prawe oko) i pozbawiony prawa do obrony za „harde” zachowanie, został skazany (1951) na dożywocie, na podstawie dekretu PKWN o wymiarze kary dla „faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców Narodu Polskiego”. Wypuszczony na urlop zdrowotny w maju 1956, został wiceprezesem Związku Literatów Polskich i warszawskiego Klubu Inteligencji Polskiej. Po długich staraniach, w 1965 roku otrzymał paszport i wyjechał do Rzymu, gdzie był audytorem Soboru Watykańskiego II, pisał do L`Osservatore Romano i wygłaszał prelekcje w Radio Watykańskim. Niezwykle aktywny intelektualnie w Europie i Ameryce, opublikował wiele książek w aż pięciu językach. Zmarł w Rzymie 17 października 1975 roku.

Cząstka jego ogromnego dorobku rękopiśmiennego wychodzi na światło dzienne dopiero w ostatnich latach – m.in. Kultura Jutra, czyli Nowe Oświecenie (2001), Nowy świat kultury (2003) i dramat historiozoficzny Europa (2004).

Motywy fantastycznonaukowe pojawiają się u Jerzego Brauna w powieści Kiedy Księżyc umiera. Fantastyczna relacja z życia mieszkańców drugiego globu (Księgarnia Krakowska, W. 1925); w parabolicznych utworach Biały czy żółty ("Światowid" 1925 nr 13-47); Hotel na plaży (F. Hoesick, W. 1927) oraz w pierwszym tomie nie zrealizowanego cyklu Cień Parakleta-Wiktor (F. Hoesick, W. 1932). Kiedy Księżyc umiera. Fantastyczna relacja z życia mieszkańców drugiego globu jest literackim przekładem Zmierzchu cywilizacji zachodniej Oswalda Spenglera, rozszerzonym o motywy-* katastrofizmu kosmicznego i technokratycznego oraz wątek o charakterze mesjanicznym. Przywoływane pojęcia kulturowe, jak również formy opisu środków technicznych, będących własnością mieszkańców Księżyca, dowodzą, iż tragedia srebrnego globu dotyczy w gruncie rzeczy przyszłych losów naszej planety. W aglomeracjach miejskich, w technizacji życia upatruje Braun zagrożenie integralności jednostki, degradację wartości humanistycznych, a w rezultacie postępujące "zmaterializowanie" i dekadentyzm. Ekspresjonistyczna kreacja Miasta Olbrzymów należy do najciekawszych w polskiej literaturze międzywojennej, a opisy zmagań militarnych z użyciem przyszłościowych środków technicznych fascynują do dziś precyzją rysunku i bogactwem zastosowanych form stylistycznych. Jeśli chodzi o elementy prognozy fantastycznonaukowej, autor Hotelu na plaży wykorzystuje motywy i schematy konstrukcyjne pojawiające się na kartach Starej Ziemi Jerzego Żuławskiego, Miasta Światłości Mieczysława Smolarskiego i Ostatniej godziny Tadeusza Konczyńskiego.


Źródło: encyklopediafantastyki.pl
dodane przez: arksi
edytuj biografię

Jerzy Braun - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Jerzy Braun - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (3) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1930

Cień Parakleta

oceń

1927

Hotel na plaży

oceń

1925

Kiedy księżyc umiera

oceń

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

W pięciu słowach...

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Jerzy Braun - encyklopediafantastyki.pl

Jerzy Braun - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Jerzy Braun - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2599 ptk.
Mery - 1476 ptk.
mkcelinska - 945 ptk.
aleksandra.wen - 748 ptk.
ambros - 714 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Złość to najczęściej oznaka lęku. A lęk to bardzo destruktywna siła. Strach jest najbardziej obrzydliwą ze słabości, a każdą słabość przeciwnika można obrobić na swoją korzyść."


Andrzej Pilipiuk

Kuzynki
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt