Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Jerzy Braun

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Brak ocen
bądź pierwszy!

Książki (3)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 74 lat

Data urodzenia:1 września 1901
Miejsce urodzenia:Dąbrowa Tarnowska, Rosja
Data śmierci:17 października 1975
Miejsce śmierci:Rzym, Włochy

Tagi (6)

Biografia (1)

Jerzy Bronisław Braun ur. 1 września 1901 w Dąbrowie pod Tarnowem. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnowie studiował na UJ. Od czerwca do sierpnia 1927 był redaktorem naczelnym "Gazety Literackiej", w której publikowała radykalna, lewicująca grupa pisarzy skupiona w Kole Literacko-Artystycznym "Litart". W 1932 założył pismo „Zet", propagujące idee mesjanizmu romantycznego (prowadził je do 1937). Mesjanizm uznał za oryginalną, rdzennie polską najważniejszą w skali europejskiej wartość kulturotwórczą. W książce Metafizyka pracy i życia (1934) polemizował z krytyczną analizą świadomości romantycznej, jaką przeprowadził przed laty Stanisław Brzozowski. W 1938 współtworzył redakcję „Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego" i biuletynu "Agencja Antymasońska".

Politycznie, Braun – żarliwy piłsudczyk – wyrażał poglądy tzw. nacjonalistów legionowych (grupa „Jutro Pracy”) i współredagował zbliżony do nich tygodnik „Merkuryusz Polski Ordynaryjny”; był też współzałożycielem Agencji Antymasońskiej. W Zagadce dziejowej Polski (1937) apelował (do obozów: narodowego i państwowego) o syntezę dziejowych ideałów "Polski Królewskiej” i "Polski Szlacheckiej” oraz „neonacjonalizmu posłanniczego” z „neoimperializmem konstruktywnym”, w celu zbudowania przez Polskę – we współpracy z narodami bałto-słowiańskimi – „katolickiego imperium apostolskiego”.

W czasie okupacji niemieckiej utworzył najpierw konspiracyjną organizację Nowa Polska, z której w 1940 roku wyłonił się ruch społeczno-kulturalny UNIA (z udziałem m.in. Karola Wojtyły), połączony w 1943 ze Stronnictwem Pracy. W czasie Powstania Warszawskiego Braun redagował Barykadę Powiśla. Po porwaniu przez NKDW „16” przywódców Polski Podziemnej, został ostatnim przewodniczącym Rady Jedności Narodowej i p.o. Delegata Rządu RP na Kraj; jako taki, był współautorem Testamentu Polski Walczącej.

Aresztowany podczas próby ucieczki za granicę, po zwolnieniu objął redakcję katolickiego Tygodnika Warszawskiego, lecz ponownie aresztowany wraz z całym zespołem (oraz żoną i bratem) w 1948 roku, wielokrotnie torturowany (stracił prawe oko) i pozbawiony prawa do obrony za „harde” zachowanie, został skazany (1951) na dożywocie, na podstawie dekretu PKWN o wymiarze kary dla „faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców Narodu Polskiego”. Wypuszczony na urlop zdrowotny w maju 1956, został wiceprezesem Związku Literatów Polskich i warszawskiego Klubu Inteligencji Polskiej. Po długich staraniach, w 1965 roku otrzymał paszport i wyjechał do Rzymu, gdzie był audytorem Soboru Watykańskiego II, pisał do L`Osservatore Romano i wygłaszał prelekcje w Radio Watykańskim. Niezwykle aktywny intelektualnie w Europie i Ameryce, opublikował wiele książek w aż pięciu językach. Zmarł w Rzymie 17 października 1975 roku.

Cząstka jego ogromnego dorobku rękopiśmiennego wychodzi na światło dzienne dopiero w ostatnich latach – m.in. Kultura Jutra, czyli Nowe Oświecenie (2001), Nowy świat kultury (2003) i dramat historiozoficzny Europa (2004).

Motywy fantastycznonaukowe pojawiają się u Jerzego Brauna w powieści Kiedy Księżyc umiera. Fantastyczna relacja z życia mieszkańców drugiego globu (Księgarnia Krakowska, W. 1925); w parabolicznych utworach Biały czy żółty ("Światowid" 1925 nr 13-47); Hotel na plaży (F. Hoesick, W. 1927) oraz w pierwszym tomie nie zrealizowanego cyklu Cień Parakleta-Wiktor (F. Hoesick, W. 1932). Kiedy Księżyc umiera. Fantastyczna relacja z życia mieszkańców drugiego globu jest literackim przekładem Zmierzchu cywilizacji zachodniej Oswalda Spenglera, rozszerzonym o motywy-* katastrofizmu kosmicznego i technokratycznego oraz wątek o charakterze mesjanicznym. Przywoływane pojęcia kulturowe, jak również formy opisu środków technicznych, będących własnością mieszkańców Księżyca, dowodzą, iż tragedia srebrnego globu dotyczy w gruncie rzeczy przyszłych losów naszej planety. W aglomeracjach miejskich, w technizacji życia upatruje Braun zagrożenie integralności jednostki, degradację wartości humanistycznych, a w rezultacie postępujące "zmaterializowanie" i dekadentyzm. Ekspresjonistyczna kreacja Miasta Olbrzymów należy do najciekawszych w polskiej literaturze międzywojennej, a opisy zmagań militarnych z użyciem przyszłościowych środków technicznych fascynują do dziś precyzją rysunku i bogactwem zastosowanych form stylistycznych. Jeśli chodzi o elementy prognozy fantastycznonaukowej, autor Hotelu na plaży wykorzystuje motywy i schematy konstrukcyjne pojawiające się na kartach Starej Ziemi Jerzego Żuławskiego, Miasta Światłości Mieczysława Smolarskiego i Ostatniej godziny Tadeusza Konczyńskiego.


Źródło: encyklopediafantastyki.pl
dodane przez: arksi
edytuj biografię

Jerzy Braun - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Jerzy Braun - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (3) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1930

Cień Parakleta

oceń

1927

Hotel na plaży

oceń

1925

Kiedy księżyc umiera

oceń

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

W pięciu słowach...

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Jerzy Braun - encyklopediafantastyki.pl

Jerzy Braun - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Jerzy Braun - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Liczba wyświetleń: 300
Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Majkson - 753 ptk.
Sirroco - 741 ptk.
Mery - 494 ptk.
Pani-wynalazkowa - 491 ptk.
pod-lasem-czytane - 446 ptk.

zobacz pełny ranking

24635 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 5365

2879 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 121

3846 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 154

Losowy cytat

"Kiedy zaczynamy kogoś naprawdę poznawać, wszystkie cechy charakterystyczne jego powierzchowności zanikają. Czujemy jego energię, zapach jego skóry. Widzimy tylko istotę osoby, nie łuskę. To dlatego nie można pokochać pięknisia. Można go pożądać, być zauroczonym, chcieć mieć go na własność. Można go pokochać oczami i ciałem, ale nie sercem. I to właśnie dlatego, kiedy człowiek łączy się z czyimś wewnętrznym ja, wszelkie niedoskonałości fizyczne znikają, stają się nieważne."


Lisa Unger

Piękne kłamstwa
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt