Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Michel Houellebecq

Przeglądaj zdjęcia (4)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

7.00

dobry

(1 głosów)

Książki (8)Cytaty (1) Biografie (2)

Informacje

Narodowość:francuskaWiek: 64 lata

Data urodzenia:26 lutego 1956
Miejsce urodzenia:La Réunion, Francja

Tagi (20)

Biografia (2)

Michel Houellebecq - autor esejów, czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści, będących radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Pierwsza z nich, Poszerzenie pola walki (1994; W.A.B. 2006), przyniosła pisarzowi rozgłos i doczekała się ekranizacji. Druga, Cząstki elementarne (1998; W.A.B. 2003), została uznana we Francji za najlepszą książkę roku, a cztery lata później zdobyła prestiżową IMPAC Dublin Literary Award. Na podstawie Cząstek elementarnych powstał film w reżyserii Oskara Roehlera. Film oparty na Możliwości wyspy (2005; W.A.B. 2006) reżyserował sam pisarz. Nakładem W.A.B. ukazała się ponadto Platforma (2001) oraz esej H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu (1991).


Źródło: Strona internetowa wydawnictwa W.A.B.
dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Michel Houellebecq (wym. fr. [miˈʃɛl wɛlˈbɛk]), właśc. Michel Thomas (ur. 26 lutego 1956 na Reunionie) – francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek.
Pisarz opuścił Francję w roku 2000, przebywając najpierw w Andaluzji, a następnie w Irlandii. Wrócił do Francji w roku 2012.

Houellebecq odniósł sukces wraz z powieścią Cząstki elementarne w 1998 roku. Platformie, wydanej w 2001 roku, towarzyszył kontrowersyjny wywiad udzielony miesięcznikowi Lire. Houellebecq nazwał w nim islam „najgłupszą religią świata”. Sama powieść – Platforma – dotyczy turystyki seksualnej do Tajlandii, i problematyka religijna nie zajmuje w niej głównego miejsca. Wywiad udzielony miesięcznikowi rozwijał jednak szczególnie wątek religijny, także w kontekście nawrócenia się na islam matki autora. Wypowiedź Houellebecqa wywołała liczne protesty – wytoczono mu proces, w którym został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię (jednym z oskarżycieli był zwierzchnik wspólnoty muzułmańskiej we Francji, Dalil Boubakeur). Pisarz bronił się twierdząc m.in., że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.

Publikacja Możliwości wyspy wiązała się dla niego z przejściem do innego wydawnictwa: opuścił Flammarion, gdzie wcześniej zatrudniono, zgodnie z jego sugestią, Frédérica Beigbedera na stanowisku dyrektora literackiego, i dołączył do autorów wydawnictwa Fayard, części dużej grupy medialnej Lagardère. Transfer ten połączony był z niespotykaną dotychczas na francuskim rynku księgarskim sumą pieniędzy. Mapa i terytorium została wydana ponownie przez Flammarion.

7 stycznia 2015 roku miała miejsce premiera powieści Soumission (Uległość), przedstawiającej fikcyjną opowieść z 2022 roku, gdzie prezydentem zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes, który zamienia Francję w kraj wyznaniowy. Książkę jeszcze przed publikacją krytykowano za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii[5]. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który kilka miesięcy wcześniej opublikował esej pt. Houellebecq économiste[6]. Wydarzenia te sprawiły, że Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż.
"Cząstki elementarne" (tytuł oryg. Elementarteilchen) zostały przeniesione na ekran w 2006 roku przez niemieckiego reżysera Oskara Roehlera. Adaptacją "Możliwości wyspy" Houellebecq zajął się osobiście. Film miał premierę we wrześniu 2008 roku. Spotkał się z bardzo niekorzystnym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Michel_Houellebecq
dodane przez: Goyathlay
edytuj biografię

Michel Houellebecq - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (1)

"Życie bez czytania jest niebezpieczne, trzeba zadowolić się samym życiem, a to niesie ze sobą pewne ryzyko."

Dodane przez EpidermaS

Michel Houellebecq - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (8) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

2015

Uległość

oceń

7.33

2010

Mapa i terytorium

oceń

8.00

2008

Wrogowie publiczni

oceń

2005

Możliwość wyspy

oceń

6.00

2001

Platforma

oceń

1998

Cząstki Elementarne

oceń

7.60

1994

Poszerzenie pola walki

oceń

7.00

1991

H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu

oceń

7.00

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

W pięciu słowach...

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Michel Houellebecq - https://www.google.com/search?q=Michel+Houellebecq&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=y5k5VKCMIcXZPYaDgSA&ved=0CKABEIke&biw=1366&bih=657#facrc=_&imgdii=_&imgrc=Y-mz2OFLXeZtnM%253A%3B0kYKRNnRqbepZM%3Bhttp%253A%252F%2
2. Michel Houellebecq - https://www.google.com/search?q=Michel+Houellebecq&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=y5k5VKCMIcXZPYaDgSA&ved=0CKABEIke&biw=1366&bih=657#facrc=_&imgdii=_&imgrc=L5UphSr2bQVA4M%253A%3BFjngxj-pMN74iM%3Bhttp%253A%252F%2
3. Michel Houellebecq - https://pl.wikipedia.org/wiki/Michel_Houellebecq#/media/File:2008.06.09._Michel_Houellebecq_Fot_Mariusz_Kubik_01.jpg
4. Michel Houellebecq - https://pl.wikipedia.org/wiki/Michel_Houellebecq#/media/File:2008.06.09._Michel_Houellebecq_Fot_Mariusz_Kubik_03.jpg

Michel Houellebecq - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Michel Houellebecq - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hej, gdybyście mieli opisać autora w pięciu słowach, co byście napisali?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Majkson - 445 ptk.
kasia71 - 231 ptk.
Mery - 223 ptk.
NovaeRes - 211 ptk.
just-monca - 204 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Bóg może wszystko. Gdyby ograniczył się tylko do czynienia tego, co nazywamy Dobrem, nie moglibyśmy nazwać Go Wszechmogącym. Panowałby jedynie nad częścią Wszechświata i musiałby istnieć ktoś odeń potężniejszy, oceniający Jego czyny. Wtedy wolałbym oddawać cześć temu Najpotężniejszemu."


Paulo Coelho

Piąta góra
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt