Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Teodor Parnicki

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

8.00

bardzo dobry

(1 głosów)

Książki (1)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 80 lat

Data urodzenia:5 marca 1908
Miejsce urodzenia:Charlottenburg, Niemcy
Data śmierci:5 grudnia 1988
Miejsce śmierci:Warszawa, Polska

Tagi (11)

Biografia (1)

Teodor Parnicki - Syn Polaków, inżyniera Bronisława Parnickiego i Augustyny z Piekarskich, którzy poznali się w Kijowie. Po wydaleniu za działalność polityczną z Rosji rodzina zamieszkała w Berlinie, choć w niedługim czasie powróciła do Moskwy, by po zakończeniu I wojny światowej, jako obywatele niemieccy, wrócić przymusowo do Ufy. Matka Teodora zmarła w 1918 roku, wtedy to młody 10letni Teodor porzucił dom rodzinny (po powtórnym ożenku ojca) i udał się do Rosji. Przebywał między innymi w Omsku, gdzie służył w Korpusie Kadetów oraz Władywostoku, dokąd z owego korpusu uciekł. Po ucieczce udał się do rodziny do Charbina, gdzie poznał licznych Polaków i zaczął uczęszczać do polskiego gimnazjum.

7 lat później, po śmierci ojca, Teodor wyjechał do Polski, gdzie podjął studia polonistyczne, orientalistyczne i anglistyczne na Uniwersytecie we Lwowie. Tu spotkał jednego ze swych mistrzów - historyka i teoretyka literatury Juliusza Kleinerta. I tu zaczęłą się jego przygoda z pisaniem. Pierwsze próby Parnicki podjął na przełomie lat 20tych i 30tych. Debiutował rozprawką Henryk Sienkiewicz a Aleksander Dumas (ojciec) wydaną na łamach "Tygodnika Polskiego" (1928), zaś swą pierwszą powieść (w odcinkach) zatytułowaną Trzy minuty po trzeciej opublikował na łamach gazety "Lwowski Kurier Poranny" w latach 1929-1931.

Pierwszą ważną pracą Parnickiego okazał wydany w 1937 roku Aecjusz ostatni Rzymianin, który zainicjował pisarstwo oparte na historii. Od tego momentu najważniejsze dla pisarza stało się odnowienie powieści historycznej jako gatunku literackiego w Polsce. Aecjusz... został dostrzeżony i umożliwił Parnickiemu wyjazd do Grecji, Konstantynopola i Włoch, gdzie wszczepił w sobie miłość do kultury śródziemnomorskiej. Wrócił do Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej. Aresztowany we Lwowie w 1940 roku i wywieziony wgłąb Rosji podjął pracę w ambasadzie polskiej w Kujbyszewie, skąd wydostał się w 1942 roku wraz z armią generała Andersa i przez kilka lat przebywał w Jerozolimie, na Uniwersytecie Hebrajskim. Tam powstały Srebrne Orły (1944) opisujące losy Bolesława Chrobrego. Przez ostatnie dwa lata wojny Parnicki przebywał w Meksyku, tam też osiadł na stałe. Mógł w spokoju zająć się twórczością, choć brakowało mu kontaktu z polskimi czytelnikami i polskim językiem. Tam powstały m.in. Słowo i ciało, Koniec "Zgody Narodów" czy Labirynt oparty na historii i mitologii Meksyku.

Jego twórczość łączyła w sobie tradycyjną powieść historyczną z narracją psychologiczną. Polegała ona na wprowadzenia bohatera oraz czytelnika w proces tworzenia się motywów, wyjaśniania tajemnic, a także badaniu tego, czym jest proces historyczny. Pisarz wykorzystywał w swych dziełach zarówno historię europejską jak i południowoamerykańską. W latach 60tych Parnicki dodał do swej twórczość baśniowość połączoną z mitami. W tym czasie powstaje między innymi pierwszy tom Nowej Baśni. Jego proza wymaga od czytelnika dużej ilości intelektu, wiedzy i wyobraźni. Autor wplata w swe dzieła liczne cytaty, przysłowia i sentencje, co stanowi spore wyzwanie erudycyjne dla czytelnika.

W 1963 roku Parnicki otrzymał dwie nagrody: literacką im. W. Pietrzaka oraz nagrodę paryskiej "Kultury". W 1967 na stałe wrócił do Polski. Tu oprócz rozwijania twórczości historycznej, prowadził między innymi cykl wykładów na Uniwersytecie Warszawskim analizujących i opisujących własną twórczość. W 1983 roku Uniwersytet Jagielloński uhonorował Parnickiego tytułem doktora honoris causa. Pisarz był także laureatem między innymi nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego w 1985 roku i dwukrotnie Nagrody Państwowej I stopnia.

Teodor Parnicki zmarł 5 grudnia 1988 roku, pozostawiając po sobie ponad 30 powieści historycznych.


dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Teodor Parnicki - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Teodor Parnicki - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (1) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1962

Tylko Beatrycze

oceń

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Czego nie polecacie?

Hej! Których książek napisanych przez autora nie polecacie?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Teodor Parnicki - brak źródła

Teodor Parnicki - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Teodor Parnicki - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hej! Których książek napisanych przez autora nie polecacie?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2599 ptk.
Mery - 1476 ptk.
mkcelinska - 945 ptk.
aleksandra.wen - 748 ptk.
ambros - 714 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Cały świat wyginał się jakoś i skręcał jak nierówne szkło, a wracał do zwykłej postaci tylko wtedy, kiedy oglądało się go przez dno butelki."


Terry Pratchett

Straż! Straż!
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt