Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Selma Lagerlöf

(Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf)

Przeglądaj zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Brak ocen
bądź pierwszy!

Książki (3)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:szwedzkaOdszedł w wieku: 81 lat

Data urodzenia:20 listopada 1858
Miejsce urodzenia:Marbacka, Szwecja
Data śmierci:16 marca 1940
Miejsce śmierci:Marbacka, Szwecja

Tagi (16)

Biografia (1)

Selma Lagerlöf pochodziła z rodziny szlacheckiej, z którą spokrewnieni byli tacy szwedzcy pisarze jak Frtiding, Geijer czy Tegnér. Wychowywała się w rodzinnym dworku w Morbacka, z daleka od wielkich wydarzeń i głównych prądów epoki. W wieku trzech lat zachorowała na paraliż dziecięcy, z powodu którego przez rok nie mogła chodzić, a do końca życia kulała. Nie mogąc się bawić tak jak inne dziewczynki, pozostawała całe dnie pod opieką babci, która opowiadała jej podania o dawnych domach szlacheckich oraz sagi i legendy skandynawskie. Selma wyrastała w kulcie europejskiego i szwedzkiego romantyzmu, pisała wiersze i marzyła o tym, żeby zostać nauczycielką. W 1882 r. zakończyła seminarium nauczycielskie w Sztokholmie, by podjąć wkrótce pracę w gimnazjum żeńskim w Landskronie.

Swe pierwsze próby literackie ogłaszała w czasopismach literackich. W 1882 r. przeżyła podwójną stratę: najpierw zmarł jej ojciec, później rodzina z powodu długów zmuszona była sprzedać dworek w Morbacka. Pod wpływem tego drugiego wydarzenia Lagerlöf rozpoczęła pisanie powieści z myślą o tym, by oddać w niej klimat duchowy życia w dawnych dworkach. Pierwsze rozdziały utworu przesłała na konkurs literacki zorganizowany przez czasopismo "Idun". Nie dość, że zajęła pierwsze miejsce, to otrzymała jeszcze propozycję wydania książki. W ten sposób w 1891 r. pojawiła się powieść "Gösta Berling", łącząca realistyczną obserwację ze światem snu i baśni. Opowiadała ona o przygodach młodego pastora, pozbawionego urzędu na skutek niewłaściwego trybu życia. Romantyczna stylistyka i sięgnięcie do postaci bohatera byronicznego obce były panującemu wówczas w literaturze szwedzkiej naturalizmowi i początkowo utwór przyjęty został bardzo chłodno. Sytuacja zmieniła się dopiero po entuzjastycznej recenzji, jaką napisał na jego temat wybitny krytyk i myśliciel duński Georg Brandes. Dostrzegł on w powieści wyraz tendencji neoromantycznych w literaturze skandynawskiej, które zaowocowały powstaniem nowego kierunku - realizmu fantastycznego - którego Selma Lagerlöf okazała się główną przedstawicielką.

W 1894 r. wydała zbiór nowel "Związki niewidzialne", za który otrzymała stypendium od króla Oskara II, dzięki czemu mogła porzucić posadę nauczycielki i całkowicie poświęcić się pracy literackiej. W 1897 r. razem ze swoją przyjaciółką, pisarką Sophie Elkan, udała się w podróż na Sycylię, z której przywiozła materiał do wydanej rok później powieści "Dziwy Antychrysta", będącej zgrabną satyrą na socjalizm. Następnie w latach 1899-1900 wyjechała na Bliski Wschód, podążając tropem czterdziestu szwedzkich chłopów z prowincji Dalarna, którzy w 1896 r. wyemigrowali do Ziemi Świętej, by oczekiwać tam ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa. Im właśnie poświęciła swój kolejny utwór, klasyczny epos "Jeruzalem"(1901). Wielką popularność, zwłaszcza w krajach katolickich, przyniosły pisarce wydane w 1903 r. "Legendy Chrystusowe", w których zawarła ona swoje, bliskie mistycyzmowi, poglądy na religię. Wielu czytelników zdobyła opublikowana rok później powieść grozy "Skarby pana Arnego". Dzięki honorariom z książek Lagerlöf w 1904 r. odkupić mogła swój dworek w Morbacka. W tym samym roku otrzymała Złoty Medal Akademii Szwedzkiej.

W 1906 r. ukazała się jej najpoczytniejsza książka, przeznaczona głównie dla dzieci: "Cudowna podróż". Zamierzona początkowo jako podręcznik do nauki geografii Szwecji, szybko przekształciła się w utrzymaną w duchu baśni ludowych powieść, gdzie realistyczne obserwacje przeplatają się ze zdarzeniami fantastycznymi. Podobną metodę pisarską Lagerlöf zastosowała w kolejnej powieści dla dzieci "Dziewczynka z fermy na błotach" (1907). W 1909 r. Selmę Lagerlöf wyróżniono literacką Nagrodą Nobla "w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory". Członek jury Klaus Annerstedt zauważył, iż łączy ona w swej twórczości "czystość i prostotę języka, piękno stylu i bogactwo wyobraźni z siłą etyczną i głębią uczuć religijnych". Swój noblowski wykład pisarka wygłosiła w formie krótkiego fantastycznego opowiadania, w którym spotyka się ze swoim nieżyjącym ojcem i razem dyskutują o Nagrodzie Nobla.

W 1911 r. Lagerlöf opublikowała powieść "Ojczyzna Liljekrony", poświęconą rodzinnej prowincji Vermland, a w 1914 r. powieść psychologiczną "Cesarz Portugalii". W tym samym roku jako pierwsza kobieta została członkiem Akademii Szwedzkiej. Popierała ruchy feministyczne, a po wybuchu I wojny światowej - pacyfistyczne, czemu dała wyraz w powieści "Podrzutek" (1918). Po 1918 r. tempo jej pracy pisarskiej znacznie spadło. Przez cały niemal okres międzywojenny pracowała nad wielkim cyklem powieściowym, przedstawiającym dzieje rodziny Löwenskőldów. W jego ramach ukazała się trylogia: "Pierścień generała" (1925), "Charlotta Löwensköld" (1925) i "Anna Svard" (1928). Pozostałych części Lagerlöf nigdy nie ukończyła.

W hitlerowskich Niemczech przedstawiana była jako "nordycka poetka", mimo że rządu faszystowskiego nigdy nie popierała. Pomogła uciec z Niemiec wielu literatom i działaczom kulturalnym. Uratowała między innymi przed obozem koncentracyjnym poetkę Nelly Sachs (późniejszą laureatkę Nagrody Nobla), której pomogła uzyskać wizę szwedzką. Po wybuchu wojny radziecko-fińskiej podarowała swój złoty medal noblowski Szwedzkiemu Narodowemu Funduszowi Pomocy Finlandii. Zmarła w 1940 r. w wieku lat 81. Na jej utworach wychowało się całe pokolenie tych, którzy na początku naszego wieku byli dziećmi, m.in. Czesław Miłosz czy szwedzki kompozytor Hugo Alfen, który stwierdził: "czytać Lagerlöf to to samo, co siedzieć w półmroku hiszpańskiej katedry, kiedy nie wiesz, czy wszystko to dzieje się we śnie czy na jawie, ale całym jestestwem czujesz, że znajdujesz się na świętej ziemi".


Źródło: noblisci.bnet.pl
dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Selma Lagerlöf - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (1)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie
1909nagrodaLiteracka Nagroda NoblaW uznaniu wzniosłego idealizmu, barwnej wyobraźni i postrzegania duchowego, które charakteryzują jej utwory.

Cytaty (0)

Selma Lagerlöf - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (3) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1916

Tętniące serce

oceń

1906

Cudowna podróż. Tom 1

oceń

1905

Gösta Berling

oceń

6.00

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Przyciąga uwagę?

Witam, czy jest coś, co przyciąga uwagę do dzieł autora? Co to takiego?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Selma Lagerlöf - brak źródła

Selma Lagerlöf - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Selma Lagerlöf - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Witam, czy jest coś, co przyciąga uwagę do dzieł autora? Co to takiego?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2396 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 612 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"- Czy wy w tej ubecji w ogóle wiecie, co to znaczy starożytny, obdarzony mocą, wkurzony byt bionekrotyczny?"


Andrzej Pilipiuk

Wampir z M-3
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt