Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Michał Grażyński

Przeglądaj zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Brak ocen
bądź pierwszy!

Książki (1)Cytaty (0) Biografie (1)

Informacje

Narodowość:polskaOdszedł w wieku: 75 lat

Data urodzenia:12 maja 1890
Miejsce urodzenia:Gdów, Austro-Węgry
Data śmierci:10 grudnia 1965
Miejsce śmierci:Londyn, Anglia

Tagi (4)

Biografia (1)

Michał Grażyński - choć kojarzony jednoznacznie ze Śląskiem, był człowiekiem spoza tego regionu. Urodził się 12 maja 1890 r. w miejscowości Gdów, w ówczesnym powiecie myślenickim, w niezbyt zamożnej, wielodzietnej rodzinie nauczycielskiej pochodzenia chłopskiego. Rodzina nosiła nazwisko Kurzydło, jednak rodzice zmienili je na Grażyński - od tytułu poematu "Grażyna" Mickiewicza, by podkreślić swoją polskość.

W 1913 r. Grażyński rozpoczął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Stanisławowie.

Wkrótce po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do wojska austro-węgierskiego. Ranny w 1915 r. walkach na froncie rosyjskim, resztę wojny spędził w służbie garnizonowej w Krakowie.

W 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego i służył w pionie wywiadowczo - propagandowym.

Był zaangażowany w przygotowania do plebiscytu na Spiszu i Orawie, a następnie w przygotowania do plebiscytu na Górnym Śląsku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej.

Uczestniczył, jako zastępca szefa sztabu Dowództwa Ochrony Plebiscytu w II Powstaniu Śląskim i jako szef sztabu grupy "Wschód" w III Powstaniu Śląskim. Był uznawany za jednego z przywódców powstania, dążących do rozstrzygnięć militarnych i do walki do ostatecznego zwycięstwa, inspirujących się działalnością Józefa Piłsudskiego.

Był posądzany o udział w kręgu osób, które zamierzały dokonać puczu w ostatnich dniach III Powstania. Wydarzenia te zapoczątkowały wieloletni polityczny i osobisty konflikt z dyktatorem III Powstania Wojciechem Korfantym.

Po powstaniu Grażyński wrócił do pracy naukowej w Uniwersytecie Jagiellońskim, zrobił drugi doktorat. Związał się z lewicowym skrzydłem sanacji.

Po przewrocie majowym został z polecenia Józefa Piłsudskiego wojewodą śląskim. Wspierał rozwój szkolnictwa - za jego sprawą powstały m.in. Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe - namiastka politechniki. Dążył do ograniczenia wpływów znaczącej wówczas mniejszości niemieckiej w województwie. Wspierał także budowę Muzeum Śląskiego, gmachu Urzędu Wojewódzkiego, wspierał teatr, Polskie Radio w Katowicach oraz nowoczesne budownictwo w śródmieściu Katowic.

"Był bardzo skutecznym politykiem, prowadził na Śląsku przemyślaną politykę polonizacji w okresie międzywojennym. To był gospodarz pełną gębą. Był zdecydowanie antyniemiecki - odsuwał Niemców od stanowisk, promując w ich miejsce Polaków, dbając o polską rację stanu. Współtworzył siłę śląskiej gospodarki, choć jednocześnie przyczyniał się do drenażu gospodarczego tej ziemi" - podkreślił prof. Woźniczka.

Grażyńskiego i Korfantego dzielił też stosunek do przedwojennej autonomii województwa śląskiego. "Korfanty ją popierał, był za Śląskiem wielokulturowym. Grażyński ją marginalizował, widząc Śląsk jako ziemię zdecydowanie polską" - dodał Woźniczka.

Grażyński był też zaangażowanym działaczem Związku Harcerstwa Polskiego - przewodniczącym oddziału śląskiego, a w latach 1931 - 1939 - przewodniczącym ZHP. Przewodniczył też Biuru Skautów Słowiańskich.

Po wybuchu wojny, w pierwszych dniach września 1939 r. został mianowany ministrem ds. propagandy, jednak w praktyce nie wykonywał tej funkcji.

17 września wraz z rządem opuścił Polskę. W 1940 r. z powodu swojej działalności sanacyjnej został przez nowy rząd RP pozbawiony funkcji przewodniczącego ZHP i zesłany na wyspę u wybrzeży Szkocji, gdzie w obozie karnym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przetrzymywano przeciwników rządu.

W latach 1943-45 ponownie pełnił służbę w Wojsku Polskim, awansując do stopnia podpułkownika.

Po wojnie mieszkał w Anglii.

W latach 1946 - 1960 był przewodniczącym ZHP poza granicami kraju.

Zginął 10 grudnia 1965 r. pod kołami samochodu. Jest pochowany w Londynie na Putney Vale Cemetery wraz z żoną Heleną, instruktorką harcerską.

Michał Grażyński to obok swojego antagonisty Wojciecha Korfantego jeden z najbardziej znanych działaczy okresu międzywojennego na Śląsku. Obaj byli politykami wielkiego formatu. Grażyński uchodzi jednak za postać kontrowersyjną. "Na negatywną ocenę Michała Grażyńskiego miały wpływ dwie sprawy. Po pierwsze konflikt z Korfantym, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i politycznej. Ci, którzy lubią Korfantego, pamiętają to Grażyńskiemu. Po drugie Grażyński był bardzo skutecznym politykiem sanacyjnym i jako taki był niekorzystnie przedstawiany przez powojenną, komunistyczną propagandę" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Źródło: dzieje.pl Anna Gumułka (PAP)
dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Michał Grażyński - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (0)

Cykle literackie (0)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (0)

Michał Grażyński - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (1) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

RokTytułTwoja ocenaŚrednia ocena

1935

Dokąd zdążamy

oceń

8.00

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Co na początek?

Hejas! Czy warto sięgnąć po książki tego autora? Co polecacie na początek?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:

Michał Grażyński - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez DataHunter

Michał Grażyński - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Hejas! Czy warto sięgnąć po książki tego autora? Co polecacie na początek?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1629 ptk.
Mery - 846 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Chciwość to mniejszy grzech niźli brak serca."


Boris Akunin

Nefrytowy różaniec
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt