Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Dan Brown

Przeglądaj zdjęcia (4)

Dodaj zdjęcie - pamiętaj aby nie naruszać praw autorskich! Upewnij się, że zdjcie może być rozpowszechniane. Podaj źródło zdjęcia. Dodając zdjęcie akceptujesz regulamin.

Wybierz zdjęcie:

Żródło zdjęcia:

Średnia ocena

7.85

dobry

(20 głosów)

Książki (7)Cytaty (65) Biografie (2)

Informacje

Narodowość:amerykańskaWiek: 55 lat

Data urodzenia:22 czerwca 1964
Miejsce urodzenia:Exeter, New Hampshire, USA

Tagi (20)

Biografia (2)

Współczesny pisarz amerykański niekwestionowany autor numer jeden w gatunku thrillera. Jego powieści zostały prztłumaczone na ponad 40 języków.

Urodził się 22 lutego 1964 roku w New Hampshire i tam też dorastał. Jest najstarszym z trójki dzieci Constance and Richard G. Brownów. Młodość w większości czasu spędził w Phillips Exeter Academy, gdzie matematykę wykładał jego ojciec (profesor wyróżniony Nagrodą Prezydencką), gdyż jest to szkoła z internatem. Środowisko, w którym się wychowywał było chrześcijańskie. Dan Brown w tym czasie śpiewał w chórze kościelnym, uczestniczył w szkółce niedzielnej oraz wyjeżdzał na obozy kościelne. Po ukończeniu Phillips Exeter w 1982 rozpoczął naukę w Amherst College. W trakcie nauki wyjechał do Hiszpanii by tam studiować historię sztuki. Był to pierwszy moment, kiedy zaczął się interesować twórczością Leonarda da Vinci. College ukończył w roku 1986. Następnie na krótko zajmował się tworzeniem muzyki - kreowaniem efektów dzwiękowych za pomocą syntezatora. Nagrał nawet swoją własną kasetę zatytułowaną "SynthAnimals". W roku 1990 wydał we własnym studiu nagraniowym płytę CD zatytułowaną "Perspective".

W roku 1991 wyjechał do Hoolywood rozpocząc swoją karierę piosenkarza, piszącego teksty piosenek oraz pianisty. Dodatkowo uczył hiszpańskiego w Szkole Podstawowej w Beverly Hills. Bedąc w Los Angeles zapisał się do Nardowej Akademii Autorów Piosenek i tam poznał Blythe Newlon, swoją przyszłą żonę. Blythe jest historykiem sztuki i malarką. To ona wspierała go i pomogała w karierze - początkowo autora piosenek oraz piosenkarza a następnie autora powieści.
W roku 1993 wrócili razem do New Hampshire i tam się pobrali. Dan Brow został wykładowcą literatury angielskiej, a także scenopisarstwa w Phillips Exeter. W tym czasie zaczął rozwijać swoje zaintersowania i pracować nad książką "Cyfrowa Twierdza". Warto tu dodać, że nie jest to pierwsza książka pisarza. Wczesniej wraz z żoną wydał kilka humorystycznych książek pod pseudonimem Danielle Brown.
W roku 1996 Dan Brown porzucił naukę w szkole i zajął się wyłącznie pisarstwem. Jego żona nadal współpracuje z nim przy tworzeniu powieści. Razem podróżują i zbierają materiały do kolejnych powieści. Obecnie pracują nad kolejną powieścią "The Solomon Key" ("Kod Leonarda da Vinci II").


Źródło: www.dan-brown.ezin.pl
dodane przez: Wojtek
edytuj biografię

Dan Brown (ur. 22 czerwca 1964 w Exeter w stanie New Hampshire) – amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych.

Jest absolwentem Phillips Exeter Academy, ekskluzywnej szkoły średniej z internatem, gdzie jego ojciec był nauczycielem matematyki, potem ukończył Amherst College (1986). Zanim rozpoczął karierę pisarską, zajmował się muzyką, wydał dwa nagrania, jednak nie zdobyły one popularności. Po porzuceniu muzyki uczył języka angielskiego w swojej byłej szkole, Phillips Exeter. Obecnie mieszka w Nowej Anglii. Jego żona Blythe jest z zawodu ilustratorką, pasjonuje się historią sztuki i malarstwem, współpracuje z Brownem przy tworzeniu powieści.

Nakłady powieści Browna sięgają łącznie ponad 200 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. We Francji sprzedano w 2004 r. 500 tys. egzemplarzy "Kodu Leonarda da Vinci" (gdzie głównym bohaterem jest Robert Langdon), w Polsce ponad 200 tys., w Wielkiej Brytanii tygodniowa sprzedaż w lecie tego roku wynosiła ok. 40 tys. egzemplarzy – łączny nakład tej powieści przekroczył w 2004 r. 17 milionów kopii.

Książki Browna wykorzystują w fabule elementy historii, sztuki, religii i teorii spiskowych. Jego książki mają wyraźnie chrześcijański wydźwięk, jednak niezgodny z ortodoksyjnymi poglądami na historię chrześcijaństwa. Wśród ortodoksów budzą swoją zawartością liczne kontrowersje i stają się zjawiskiem społecznym. Spore emocje wzbudziła powieść "Kod Leonarda da Vinci", której zarzucono nieprawdziwe odmalowanie historii Kościoła rzymskokatolickiego (jak również Opus Dei). Krytycy i uczeni zarzucają mu wiele błędów z zakresu historii, teologii i historii sztuki. Gwałtowne zainteresowanie książką stało się nawet źródłem dochodowej formy turystyki – oprowadzania turystów po miejscach wiążących się z fabułą książki.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown
dodane przez: Goyathlay
edytuj biografię

Dan Brown - dodaj biografię:

Biografia

Źródło

Książki biograficzne (0)

Ciekawostki (1)

Dan Brown próbował swoich sił w pisaniu i śpiewaniu piosenek, zanim napisał Kod Leonarda da Vinci.

Cykle literackie (1)

Nagrody (0)


Rok Zdjęcie Nagroda Uzasadnienie

Cytaty (65)

"Wspomnienia materializowały się powoli… jak bąbelki powietrza wypływające z mroku bezdennej studni. Kobieta z twarzą zasłoniętą welonem. Robert Langdon przyglądał się jej przez koryto rzeki, której spienione wody czerwieniały od krwi. Kobieta stała na przeciwległym brzegu, patrząc na niego, nieruchoma, poważna, z twarzą skrytą za zasłoną welonu. W dłoni trzymała błękitną opaskę, którą wtem uniosła do oczu, oddając cześć morzu ciał spoczywających u jej stóp. Odór śmierci otaczał ich ze wszystkich stron.

Szukaj – wyszeptała – a znajdziesz.

Langdon usłyszał te słowa, jakby przemawiała wewnątrz jego głowy.

– Kim jesteś? – zapytał, lecz z jego ust nie wydobył się żaden dźwięk.

Czas ucieka! – znów wyszeptała. – Szukaj, a znajdziesz…

Langdon zrobił krok w kierunku rzeki, spostrzegł jednak, że jej wody są zbyt krwiste i zbyt głębokie, by mógł przedostać się na drugą stronę. Gdy ponownie spojrzał ku kobiecie w welonie, liczba ciał u jej stóp uległa zwielokrotnieniu. Były ich tam teraz setki, a nawet tysiące, niektóre jeszcze żywe – wiły się w agonii, konając
w niewysłowionej męce… trawione przez ogień, tonące w popiele, pożerające się nawzajem. Słyszał przeraźliwe krzyki cierpienia niosące się nad wodami. Kobieta ruszyła w jego stronę, wyciągając zgrabne ręce, jakby błagała o pomoc.

– Kim jesteś?! – zawołał po raz drugi.

W odpowiedzi sięgnęła do zasłony i uniosła ją wolno z twarzy. Była uderzająco piękna, lecz i starsza, niż sobie wyobrażał – musiała mieć ponad sześćdziesiąt lat, choć zachowała imponujące posągowe, ponadczasowe rysy. Miała surowe usta, uduchowione oczy i długie srebrzystoszare włosy spływające falistymi kaskadami na ramiona. Z jej szyi zwisał amulet z lazurytu – wąż owinięty wokół laski.

Langdon poczuł, że ją zna… że jej ufa. Ale jak? I dlaczego? Wskazała na wierzgające nogi ofiary, która została pogrzeba na na brzegu głową w dół i tkwiła w ziemi aż do pasa. Blade udo nieszczęśnika nosiło wypisaną mułem literę R. R? pomyślał niepewnie Langdon. Jak… Robert? Czy to… ja? Nie znalazł odpowiedzi w twarzy kobiety.

Szukaj, a znajdziesz – powtórzyła.

Wtem jej postać zaczęła emanować białą poświatą… jaśniejącą z każdą chwilą. Ciało jęło mocno wibrować i nagle – do wtóru ryku gromów – eksplodowało rozerwane na tysiące okruchów światła.

Langdon obudził się z krzykiem.

Był sam w jasno oświetlonym pomieszczeniu. W powietrzu unosił się ostry zapach spirytusu medycznego, gdzieś z tyłu stało piszczące cicho urządzenie monitorujące pracę jego serca. Spróbował poruszyć prawą ręką, ale ostry ból zmusił go do pozostania w bezruchu. Spojrzawszy na zgięcie łokcia, zobaczył, że jest podpięty do kroplówki."

Dodane przez mamuska-margaret

"Życie jest pełne sekretów. Nie można wszystkiego wiedzieć od razu."

Dodane przez dona

"Perspektywa śmierci to bardzo silna motywacja."

Dodane przez dona

"Ci, którzy głoszą prawdę, są więcej niż przyjaciółmi, są braćmi."

Dodane przez dona

"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe po prostu wymaga więcej czasu."

Dodane przez dona


Dan Brown - dodaj cytat

Cytat

Książka

Wybierz książkę z której pochodzi cytat. Jeżeli nie znasz tytułu książki, zostaw puste pole.
Jeśli książki nie ma na liście, oznacza to, że nie została jeszcze dodana.

Książki autora (7) \ Przeczytałeś 0% z wszystkich książek autora

Cykl Robert LangdonTwoja ocenaŚrednia ocena

2017

Początek

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.37

2013

Inferno

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.34

2009

Zaginiony symbol

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.22

2003

Kod Leonarda da Vinci

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

6.82

2000

Anioły i demony

Aby zobaczyć swoją ocenę - Zarejestruj się!

7.60

Pozostałe książki

2001

Zwodniczy punkt

oceń

6.76

1998

Cyfrowa Twierdza

oceń

6.30

Dyskusja (1) \ Czy masz coś do powiedzenia?

Autor Temat Odpowiedzi Data dodania

Najbardziej znana książka

Cześć, jaka jest najbardziej znana książka tego autora?

0

2014-08-01


Podpisy i źródła zdjęć:
1. Dan Brown - brak źródła
2. Dan Brown - brak źródła
3. Dan Brown - brak źródła
4. Dan Brown - https://pl.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown#/media/File:Dan_Brown_November_2015.jpg

Dan Brown - dodaj temat do dyskusji

Temat


Treść


autor dodany przez Wojtek

Dan Brown - dodaj ciekawostkę

Ciekawostka

Twoja ocena autora
Narzędzia
Ostatnia wypowiedź w dyskusji
Bookhunter.pl pisze:

Cześć, jaka jest najbardziej znana książka tego autora?

Weź udział w dyskusji!
Odpisz lub dodaj temat

Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1629 ptk.
Mery - 846 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Czasem można zajść daleko, idąc w ślady kogoś, kto wie, dokąd zmierza."


Nora Roberts

Niebo Montany
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt