Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
Tajny agent -

Tajny agent

Średnia ocena

brak ocen, bądź pierwszy!

Łatwość czytania

brak ocen, bądź pierwszy!


chce przeczytać 3 osoby chcą przeczytać
dodało do ulubionych 0 osób dodało do ulubionych

Infomacje o książce:

Kraj powstania:Anglia
Okres powstania:XX wiek przed 1945
Forma:Powieść
Data premiery oryginału: 1907
Tytuł oryginału:The Secret Agent
Język oryginału:angielski

Tajny agent -

Wydawnictwo:Mediasat Poland
Data wydania: 2005
Forma wydania:druk
Liczba stron:222

Rodzaj okładki:twarda z obwolutą
Tłumaczenie:Agnieszka Glinczanka
Numer ISBN:83-89-65184-X

Tagi (4) \ Otagowane przez 1 użytkownika

zobacz więcej tagów

Tajny agent - dodaj tagi

Twoje tagi:  Opis książki (1)

  Londyn na przełomie XIX/XX wieku. Vladimir, diaboliczny sekretarz ambasady wrogiego mocarstwa nakłania Verloca, pospolitego prowokatora, leniwego anarchistę i policyjnego donosiciela do zorganizowania zamachu terrorystycznego, który zatrzęsie potęgą Imperium Brytyjskiego. Akcja ma być na tyle krwawa i absurdalna, żeby zszokowała opinię publiczną i przyćmiła rozpoczynającą się właśnie międzynarodową konferencję na temat "powstrzymania przestępczości politycznej". Celem zamachu będzie więc wysadzenie symbolu brytyjskiej dominacji w świecie nauki i międzynarodowego systemu pomiaru czasu - Królewskiego Obserwatorium w londyńskim Greenwich.

  Tak rozpoczyna się "Tajny agent" (1907) - książka, która dała początek gatunkowi jakim jest powieść sensacyjno-polityczna. W czasach PRL całe lata utworu nie wydawano, niewiele też o nim pisano. Władze obawiały się wzrostu antyradzieckich nastrojów, bo Conradowskie aluzje były czytelne - Vladimir był agentem rosyjskim, a spiskowcy przypominali anarchistów z Petersburga i Moskwy. Conrad nie ukrywał wrogiego stosunku do caratu i sceptycyzmu wobec konspiratorów, którzy jego zdaniem chcieli zło zastąpić innym złem. Ale nie tylko o tym jest ta książka. To rzecz o ułomności ludzkiej natury, wnikliwa wiwisekcja duszy konfidenta i dramat rodzinny w ponurej scenerii londyńskiego Soho. Powieść sfilmował (1996) Christopher Hampton z Bobem Hoskinsem w roli Verloca. Książką Conrada inspirował się też Alfred Hitchcock kręcąc swojego "Tajnego agenta" (1936).


  Joseph Conrad (1857-1924), jeden z najwybitniejszych pisarzy i stylistów języka angielskiego, nigdy nie nauczył się dobrze mówić w tym języku, nie chciał też przyjąć brytyjskiego szlachectwa. Do końca życia świetnie posługiwał się kresową polszczyzną. Naprawdę nazywał się Teodor Józef Konrad Korzeniowski. Był synem pisarza, tłumacza i działacza niepodległościowego. Urodził się w Berdyczowie na Ukrainie. Miał pięć lat, gdy wraz z rodzicami zesłano go do Wołogdy, skąd po ułaskawieniu wrócił do Polski. Po śmierci ojca w 1869 r. chłopcem opiekował się wuj, Tadeusz Bobrowski. Anegdota głosi, że jeszcze jako dziecko wskazał na mapie Afrykę i oświadczył, że kiedyś tam pojedzie. W 1874 r. w Marsylii zaokrętował się na statek. Przez kolejne 20 lat pływał we flocie francuskiej i brytyjskiej, gdzie dosłużył się stopnia kapitana. W 1886 r. dostał obywatelstwo brytyjskie, osiadł w Anglii i oddał się literaturze. Większość swoich utworów poświęcił tematyce marynistycznej. W powieści "Murzyn z załogi »Narcyza«" (1897) po raz pierwszy sformułował swój etyczny kanon: honor, wierność powziętym postanowieniom, solidarność z pokonanymi. Do jego najważniejszych książek należy "Lord Jim" (1900), opowieść o marzącym o wielkich czynach marynarzu, który ucieka z tonącego statku i zostawia pasażerów na pastwę fal. W minipowieści "Jądro ciemności" (1902), arcydziele dwudziestowiecznej prozy, fabularyzowanym traktacie o naturze człowieka, opisał historię urzędnika kolonialnego. W antyutopii "Nostromo" (1904), opowieści o nieistniejącym państewku południowoamerykańskim, dał wyraz swojemu radykalnemu sceptycyzmowi społecznemu. Uznawany jest za odnowiciela brytyjskiej prozy. Tytuły jego utworów - "Jądro ciemności" i "Smuga cienia" - weszły do języka potocznego.


  "Nie będąc przyzwyczajony, jak doktorzy, do oglądania z bliska zmasakrowanych szczątków ludzkich, doznał wstrząsu na widok, jaki ukazał się jego oczom, gdy w pewnym pomieszczeniu szpitalnym zdjęto ze stołu nieprzemakalną płachtę. Na stole tym rozpostarta była niby obrus druga nieprzemakalna płachta, której podwinięte pod górę rogi okrywały rodzaj kopca - stos nadpalonych i pokrwawionych łachmanów na wpół przysłaniających coś, co mogłoby być nagromadzeniem surowca na ucztę ludożerców. Trzeba było nie lada siły woli, żeby nie cofnąć się przed tym widokiem. Nadinspektor Heat, sprawny funkcjonariusz swego wydziału, ostał się w miejscu, ale przez całą minutę nie postąpił do przodu. Miejscowy posterunkowy w mundurze rzucił ukośne spojrzenie i powiedział z flegmatyczną prostotą:
  - Cały tu jest. Co do kawałeczka. Ale to była robota".

  Dodane przez metztil
  edytuj opis
  Źródło: okładka książki

  Recenzje (0) \ Teraz Twoja kolej aby zostać krytykiem!

  Książka nie posiada jeszcze recenzji napisanych przez użytkowników. Bądż pierwszy!

  Cykle literackie (0)

  Serie wydawnicze (1)

  Adaptacje (1)

  Rodzaj Tytuł Rok Kraj Reżyser

  Film

  Tajny agent

  1996

  Wielka Brytania

  Christopher Hampton

  Informacje dodatkowe (0)

  Infomacje dodatkowe - Tajny agent

  Informacja dodatkowa

  Cytaty (0)

  Tajny agent - dodaj cytat

  Cytat

  Shoutbox co myślisz o książce?

  /1000 wykorzystanych znaków

  Wyślij


  Twoja ocena książki
  Łatwość czytania
  Użytkownicy tworzący stronę
  Nimmo
  metztil
  Narzędzia

  Tajny agent:

  + edytuj informacje o książce
  + edytuj autorów
  + dodaj / edytuj wydanie
  + dodaj tagi
  + dodaj opis
  + dodaj recenzję
  + dodaj cytat
  + dodaj temat do dyskusji

  Popularne Tagi
  Ranking użytkowników

  Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

  Mirka - 2496 ptk.
  magical_bookcase - 1738 ptk.
  Mery - 948 ptk.
  ambros - 714 ptk.
  mkcelinska - 666 ptk.

  zobacz pełny ranking
  Facebook
  Losowy cytat

  "Życie nasze bywa bogate lub ubogie zależnie od tego, co w nie wkładamy, a nie od tego, co zeń czerpiemy."


  Lucy Maud Montgomery

  Ania z Avonlea
  BookHunter.pl
  O nas
  Nasze logo
  Punktacja
  Do pobrania
  Kontakt
  Przyłącz się!
  Zespół
  Kogo szukamy?
  Partnerzy
  Wspólne cele
  Dla wydawnictw
  Współpraca
  recenzencka

  Patronat medialny
  o BookHunter
  Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
  O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt