top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Cebula

Łatwo być miłym!, Francesca Pirrone
Hej, Ty! Bądź miły!

Myślisz, że nie jest to proste zadanie? W czasach kiedy wszystko jest trudne, zbyt duże i przerasta nas na każdym kroku?

Bardzo łatwo jest być miłym. Trzeba tylko posłuchać zabawnego prosiaczka i jego złotych 11 rad.

Głównym bohaterem książeczki wydawnictwa Muchomor jest sympatyczny prosiaczek. Nie zawsze wszystko idzie mu łatwo, ale zawsze pamięta o najważniejszych zasadach. Gdy do nich się stosuje, okazje się, że wiele spraw jest prostszych i wszystko pomyślnie się układa.

Prosiaczek spotyka na swojej drodze przyjaciół i przypadkowe postaci. Pokazuje, że wszystko się opłaca, gdy tylko jesteś miłym. Prosiaczek pewnego razu gubi swoją zabawkę, zauważa to mała myszka i postanawia mu ją oddać. Historia ta pokazuje, że nie tylko myszka zachowała się uczciwie. Prosiaczek podziękował jej bardzo serdecznie. Codzienne sytuacje ukazane w prostych, schematycznych opowiastkach pozwalają zauważyć, że wzajemna troska i uśmiech jest najcenniejszym darem. Innym razem prosiaczek dostrzega maleńkiego, zmarzniętego ptaszka na drzewie, postanawia mu pomóc i buduje dla niego karmnik - jego mały domek, w którym będzie mógł się schronić przed mrozem.

Prosiaczek pokazuje, że nie tylko o innych trzeba dbać. Należy także żyć zgodnie z własnym sumieniem i dbać o przyrodę i ziemię. A na koniec zdradza nam motto, które wszyscy powinni zapamiętać.

W tej niewielkiej książeczce ukazanych jest tyle życiowych prawd. Wspaniałe ilustracje i prosty tekst dopełniają się wzajemnie. To bardzo wartościowa książka i dla dużych i dla najmłodszych. Już 3 latek wyniesie z niej solidną lekcję wartości. Poszczególne historie są opowiedziane w trzyelementowych obrazkach - będą one wspaniałą bazą do rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, nad niektórymi warto się zastanowić i to właśnie w tej książce jest wspaniałe! Uczy myślenia i do tego rozwija etyczne zachowania. Wspomniałam już, że nie jest to tylko książka dla najmłodszych. Myślę, że będzie ona wspaniałym prezentem, dla kogoś, komu chcemy powiedzieć, że jest dla nas ważny.

To bardzo uczuciowa i radosna książeczka w grubej oprawie, z grubymi kartkami papieru. W środku znajdziecie piękne i proste ilustracje, a w całości użyto tylko 7 podstawowych kolorów. Uwielbiam takie książki. Pozwalają zwrócić uwagę na to, co niezauważalne przy całej palecie kolorów.


Moja ocena: 10/10

Zrecenzowała Klaudia Cebula

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page