top of page
  • emiliakanabaj

"Świąteczne Tajemnice" czyli duża dawka świątecznych kryminalnych opowieści.

Zaktualizowano: 9 kwi 2021


Tytuł: Świąteczne Tajemnice Najlepsze Świąteczne Opowieści Kryminalne
Tytuł oryginału: The Big Book of Christmas Mysteries
Autor antologii: Otto Penzler
Tłumaczenie: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 2020
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-8202-069-4

"Świąteczne Tajemnice" to antologia kryminalnych opowieści, które jak wskazuje tytuł, są powiązane ze świętami Bożego Narodzenia. Opowiadania zebrał i opracował Otto Penzler, zestawiając ze sobą klasyczne, wiktoriańskie utwory oraz współczesne, zagadkowe historie.

Moją uwagę od samego początku przyciągnęła okładka wyróżniająca się w tłumie- jednocześnie mroczna jak i świąteczna, nawiązująca do klasycznej literatury, doskonale oddająca klimat tej książki.


Otto Penzler, w mającym pona 700 stron zbiorku, umieścił aż 28 zupełnie różnych opowiadań autorów bardzo znanych ( Agatha Christie, Thomas Hardy, Arthur Conan Doyle), jak i mało popularnych. Całość podzielił na 5 głównych rozdziałów: Tradycyjne opowiadania świąteczne; Zabawne opowiadania świąteczne; Świąteczne opowiadania o Sherlocku Holmesie; Sensacyjne opowiadania świąteczne oraz Niesamowite opowiadania świąteczne, a każde pojedyncze opowiadanie opatrzył krótką notatka dotyczącą okoliczności powstania historii, jak i postaci samego autora.


Wszystkie opowiadania były bardzo ciekawe, i chociaż schematy w nich użyte czasem się powtarzały, dla mnie lektura "Świątecznych Tajemnic" była ogromną przyjemnością i świetną rozrywką na długie zimowe wieczory.


W książce znajdziemy historie krótkie, a także bardziej rozbudowane, wywołujące gęsią skórkę, ale i takie z zabawnym zakończeniem.

Jak pisałam wcześniej-zbiór jest obszerny, dlatego też opowiadania warto dawkować sobie z umiarem, małymi porcjami.

Dla mnie idealnym sposobem na pochłonięcie tej książki było utworzenie czytelniczego kalendarza adwentowego i czytanie każdego dnia po jednym opowiadaniu od 1 do 28 grudnia.

Aż trudno uwierzyć w to, że w tak rozbudowanym zbiorku nie znalazłam opowiadania, które by mnie znużyło lub rozczarowało, jednak najbardziej przypadły mi do gustu historie z pierwszego rozdziału, ponieważ najmocniej oddawały klimat klasycznego, brytyjskiego kryminału.


Otto Penzler podarował miłośnikom kryminałów wyborną mieszankę klimatycznych, świątecznych opowieści, które dla mnie były fantastyczną podróżą przez historię kryminału z Bożym Narodzeniem w tle.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page