top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne - zebrał Otto Penzler
Tytuł: Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne

Autor: Opracowanie zbiorowe. Zebrał Otto Penzler

Data wydania: 2020-11-04

Liczba stron: 712

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 9788382020694Myśląc o powieściach świątecznych z reguły mam z tyłu głowy wyobrażenie o książkach obyczajowych opisujących bożonarodzeniowy cud. Trochę naiwnych, naciąganych. Okazuje się jednak, że pisarze nie tylko w taki sposób interpretowali tę tematykę, świadczyć o tym może chociażby antologia świątecznych opowiadań zebranych przez Otto Penzlera.


Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne to zbiór aż dwudziestu ośmiu opowiadań, które podzielone zostały tematycznie na cztery grupy: tradycyjne opowiadania świąteczne, zabawne opowiadania świąteczne, świąteczne opowiadania o Sherlocku Holmesie, sensacyjne opowiadania świąteczne i niesamowite opowiadania świąteczne. Wśród nich znajdują się dzieła znanych i lubianych na całym świecie pisarzy jak Agathy Christie, Artura Conana Doyle'a czy Thomasa Hardy'ego. Co więcej, czytelnik ma okazję po raz kolejny spotkać znanych już sobie bohaterów, np. Herculesa Poirota czy wielokrotnie Sherlocka Holmesa. Myślę jednak, że warto wiedzieć, iż Arthur Conan Doyle napisał jedynie jedno z opowiadań znajdujących się w tejże antologii.


Jak to bywa że zbiorami opowiadań jedne historie bardziej przypadają do serca, inne mniej. Jednak muszę przyznać, że tutaj wszystkie trzymają poziom i zdecydowanie nie są sztampowe. Każde jedno jest klimatyczne i tajemnicze, chociaż są też historie bardzo zabawne.


Bardzo ciekawą częścią każdego z utworów jest napisany do niego wstęp, który przybliża genezę danego opowiadania oraz jego autora.


W książce przede wszystkim odnajdą się wielbiciele klasyki kryminału, sporo jest tutaj opowiadań w stylu Agathy Christie czy Arthura Conana Doyle'a. Książka w ciekawy i nietuzinkowy sposób łączy ze sobą kryminalne zagadki i ciepłą, świąteczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.


Świąteczne tajemnice to zdecydowanie jedna z najlepszych antologii opowiadań oscylujących wokół tematyki Bożego Narodzenia. To książka, z którą nie sposób się nudzić, ukazująca, że o tym okresie da się pisać niesztampowo.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page