top of page
  • Mary Bycowsky

„Świąteczne tajemnice” Otto Penzler


Tytuł: Świąteczne tajemnice. Tom 2
Wybór: Otto Penzler
Data wydania: 2021-12-07
Liczba stron: 744
Wydawca: Zysk i S-ka


„Świąteczne tajemnice” to zbiór opowiadań kryminalnych wybranych i opracowanych przez Otto Penzlera. Jeśli święta wydawniczo kojarzą Ci się z ckliwymi opowieściami romantycznymi pod jemiołą, a masz ochotę na coś bardziej… krwawego, ta antologia może być dla Ciebie idealna.

To już drugi tom, nie ma jednak najmniejszego problemu, jeśli nie czytałeś poprzedniej części. A przyznać trzeba, że wydanie obfituje w znanych i cenionych autorów, że przytoczę chociażby Mary Higgins Clark czy królową kryminału, Agathę Christie.

Książkę podzielono na działy według „mocy” opowiadań. I tak mamy niejako pięć części: przerażające, zaskakujące, współczesne, zagadkowe i klasyczne.

Tak to co znane miesza się z nowym nurtem i współgra świetnie. Otrzymujemy jako czytelnicy dość opasłe tomiszcze, gdyż lektura liczy sobie ponad siedemset stron. Opowiadania są jednak na tyle krótkie, że można je sobie pomału dawkować. A może czytać po jednym z każdego działu, miksując sobie przyjemność? Wybór należy do Was.

Książka świetnie się sprawdzi jako prezent mikołajkowy, macie jeszcze kilka dni, a każdy miłośnik kryminału czy thrillera powinien być zadowolony z takiego podarunku. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie w twardej oprawie.

Jeśli mam doszukiwać się minusów, dość znaczącym dla mnie była bardzo mała czcionka. Jest to jednak zrozumiałe przez wzgląd na bogactwo treści. Chcąc zmieścić taką ilość opowiadań z wygodnym rozmiarem liter, książka musiałaby być niebotycznie gruba. Należy się jednak zastanowić, czy seniorzy sobie wzrokowo poradzą.

Dzięki tej antologii można powrócić do opowiadań, które już znamy i odkryć je na nowo. Można mieszać, próbować, kosztować, wybierać. Życzę Wam udanej uczty czytelniczej i jestem spokojna, będziecie zadowoleni. Wesołych, Zaczytanych Świąt!

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page