top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Żelazny olbrzym" Ted Hughes, il. Chris Mould


Tytuł: Żelazny Olbrzym
Tytuł oryginału: The Iron Man 
Autor: Ted Hughes
Ilustracje: Chris Mould
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Skład Papieru
Data wydania: 2021-03-17 
Data 1. wyd. pol.: 2002-01-01 
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Stron: 144
SBN: 9788395903106 

,,Żelazny Olbrzym” to napisana w 1968 roku powieść science-fiction dla dzieci Teda Hughesa, która na rodzimym rynku jest znana jako "The Iron Gigant" i została okrzyknięta bestsellerem, natomiast w Polsce zyskała uznanie pewnej grupy czytelników a dość niedawno ukazała się w nowej. Wszystko dzięki młodziutkiemu i stawiającego pierwsze kroki wydawnictwu Skład Papieru, które postarało się aby ich debiutancka książka nie tylko wabiła swoim wyglądem ale również była starannie wydana. W rezultacie otrzymaliśmy sporej wielkości album w twardej oprawie (z widniejącej na nim robotem - gigantem), dobrej jakości papier, sporej wielkości czcionkę, która dodatkowo została stylizowana jak również barwne ilustracje wielokrotnie nagradzanego ilustratora oraz pisarza Chrisa Moulda - adekwatne zarówno do opowiedzianej historii jak i klimatu, który w niej panuje. Całość wygląda niczym porządna pozycja kolekcjonerska.

Przedstawioną historię można kojarzyć z animowanego filmu z 1999 roku pt "Stalowy gigant" (w oryginale "The Iron Giant”, który nie jest ekranizacją a adaptacją na motywach powieści). Treść została podzielona na pięć części i opowiada historię przyjaźni małego chłopca z tytułowym Żelaznym Olbrzymem. Gigant pojawił się nagle i ze zbacza urwiska przywędrował do małego miasteczka. Nikt nie wie wie jak powstał, skąd przybył i jakie ma zamiary. Przybysz ze względu na swoje rozmiary a także wygląd sieje strach i wzbudza panikę wśród tamtejszych mieszkańców - wszyscy boją się "potwora", który żywi się wszystkim co metalowe: pługami, traktorami, kosami.... z czasem ich strach przekształca się w wrogość i nienawiść. Okoliczni mieszkańcy postanawiają pozbyć się robota i wypowiadają mu wojnę. Każdy chce jak najszybciej pozbyć się problemu i aby zrealizować swój cel nie cofnie się przed niczym. Korzystając z pomocy chłopca Hogart'a, któremu jako jedynemu udaje się nawiązać kontakt z robotem, starają się go zniewolić a następnie zniszczyć.

Historia została opowiedziana w pięciu rozdziałach z których pierwsza stanowi wprowadzenie do całej historii, gdzie poznajemy tytułowego bohatera. W kolejnym widzimy to jak olbrzym spotyka się z ludźmi oraz jak oni reagują na widok ogromnego - nieznanego przybysza i jego nieposkromiony apetyt. Widzimy nie tylko przerażenie ale również rodzącą się wrogość, wręcz nienawiść oraz chęć jak najszybszego "pozbycia się" problemu. W ty, rozdziale Żelazny Olbrzym spotyka chłopca - Hogharth'a, który mimo iż na początku pomaga w "pokonaniu" olbrzyma z czasem zaczyna dostrzegać, że ów "potwór" nie ma złych zamiarów. Wręcz przeciwnie - jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, posiada uczucia a przede wszystkim jako jedyny może ocalić Ziemię, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Nękany wyrzutami sumienia chłopiec, który zdążył zaprzyjaźnić się z olbrzymem, zaczyna obmyślać plan w jaki sposób naprawić swoje błędy. Jednak, czy to mu się uda? Czy Olbrzym ocali nie tylko samego siebie ale również Ziemię, której grozi zagłada?

Książkę "Żelazny Olbrzym" można nazwać nazwać uniwersalną baśnią dla każdego, której siła tkwi w przesłaniu jakie ze sobą niesie. To historia o odwadze, konfliktach, wrogości, wręcz nienawiści, ocenianiu po pozorach a także wyglądzie. Strachu przed tym co nowe i obce jak również braku chęci jego poznania oraz zrozumienia.

Dostrzeganiu i próbie naprawienia swoich błędów, taka, która krytykuje wojnę, konflikty, zwady i nie porozumienia (także te w rodzinie i między ludźmi na co dzień) i zachęca do życia w zgodzie.

. Baśń o silnej przyjaźni, więzi, empatii (tym na czym jest, na czym polega i w jaki sposób się przejawia) a także dobru, ukrytym w każdym z nas. To walka dobra ze złem w którym to... tego dowiecie się po przeczytaniu tej mądrej opowieści

Podczas lektury "Żelaznego Olbrzyma" oczami wyobraźni można zobaczyć całą opisaną historię a także w mniejszym, bądź większym stopniu poczuć jej klimat Duża w tym zasługa zarówno w ilustracjach Chris'a Mould'a i odpowiednio nadanym barwom, które nasycają opowieść jak również przekładzie Michała Rusinka, które jest lekkie i naturalne - oddające charakter opowieści (mimo iż nie znam oryginału). Wszystkie elementy są na swoim miejscu i zostały umiejętnie wyodrębnione, połączone i wyważone - jest klimat, historia, przygoda, uczucie niepewności oraz ciekawość a przede wszystkim przesłanie wynikające z fabuły. To sprawia, że "Żelazny Olbrzym" mimo iż powstał dla dzieci, może spodobać się starszym oraz dorosłym - oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu ale z pewnością wiele osób zauroczy. To baśniowa historia pełna cennych wartości o odwiecznej walce dobra ze złem i nie tylko.

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page