top of page
  • Aga K.

"Żony Gniewu" Joanna Jodełka


tytuł: "Żony Gniewu"
seria: "Siostry Raj", tom 3
autor: Joanna Jodełka
data wydania: 2023-03-07
wydawca: Wydawnictwo REBIS
liczba stron: 384
ISBN: 978-83-8188-684-0

Bardzo lubię lekkie historie kryminalne z komediowym zabarwieniem, kiedy więc usłyszałam o cyklu "Siostry Raj" nie mogłam się oprzeć przed sprawdzeniem, czy i te książki wpasują się w moje klimaty czytelnicze. Ponieważ jednak się dowiedziałam, że powieści te można czytać nie po kolei, zaczęłam przygodę z nimi nieco na opak, bo od nowowydanego trzeciego tomu przygód sióstr o oryginalnych imionach i jeszcze bardziej nietypowych charakterach...


Akcja "Żon Gniewu" rozgrywa się w mieście o nazwie Gniew, gdzie znajduje się zamek krzyżacki i gdzie właśnie kręcony jest film historyczny traktujący o Janie Sobieskim i Marysieńce. W to miejsce trafiają siostry Raj - Tycjana, która jest konserwatorką zabytków oraz Angelina, charakteryzatorka, a także kilkoro ich krewnych i znajomych. Niespodziewanie wplątują się w historię kryminalną - w sali tortur znaleziony zostaje trup zakuty w dyby, a to dopiero początek...


Nastawiłam się przy tej książce na klimaty kryminalno-komediowe i coś takiego właśnie otrzymałam. Autorka lekkim piórem snuje swoją opowieść, okraszając ją sporą dawką ironii, absurdu i humoru, dbając nie tylko o samą historię kryminalną, ale też o odpowiednie nakreślenie tła fabularnego i przygotowanie charakterystyk postaci w niej występujących. Dodam jeszcze, że humor w tej książce jest świetnie zbalansowany - nie głupi, czy żenujący, jak to się czasem zdarza w tego typu powieściach, a sytuacyjny, dobrze wpleciony w całą historię, nieprzytłaczający wątków kryminalnych, ale je balansujący, dodający lekkości.


Główną bohaterką tej książki jest bezsprzecznie Tycjana Raj. Trafia ona do Gniewu niekoniecznie z własnej woli i wplątuje się w różne dziwne, czasem zabawne, czasem wręcz tragiczne sytuacje. Drugą ważną, choć nieco mniej szczegółowo przedstawioną postacią jest jej przyrodnia siostra, Angelina, która pracuje jako charakteryzatorka przy filmie. Inni bohaterowie, raczej drugo- i trzecioplanowi są z kolei bardzo dobrze wpleceni w akcję i każdy z nich ma jakąś rolę w tej historii.


Wątki powiązane ze zbrodnią pani Jodełka poprowadziła w sposób interesujący, nawet nieco zaskakujący, wplątując w intrygę całe mnóstwo barwnych postaci, a nawet trochę mydląc oczy czytelnikowi. Zarazem jednak kryminalne zagadki nie przytłaczają całości, autorka dopuszcza także inne wątki i tematy. Pojawia się w tej historii więc też co nieco o pokręconych rodzinnych relacjach, o blaskach i cieniach świata filmu, czy wreszcie wątki historyczne, które mnie zaciekawiły najbardziej. Jedyne zastrzeżenie mam do rozwiązania zagadki kryminalnej - zakończenie było za szybkie, zabrakło mi trochę takiego mocnego i rozwiniętego finału.


Nie jestem do końca przekonana, czy czytanie tej książki przed poznaniem poprzednich tomów było dla mnie dobrą decyzją. Sama historia kryminalna tu opowiedziana jest zamkniętą opowieścią i nie miałam żadnych problemów z jej zrozumieniem, jednakże trochę inaczej rzecz się miała z samymi wątkami powiązanymi z siostrami Raj - tu poczułam pewien niedosyt. Chociaż autorka starała się wprowadzić nieco w pokręcone losy Tycjany i Angeliny i ich niecodzienne relacje, to jednak brakowało mi tu rozwinięcia, które zapewne było w poprzednich książkach, kiedy zawiązywał się cały wątek tych sióstr. Zamierzam więc sięgnąć po pierwszy tom cyklu, żeby to sprawdzić ;).


Co mogę więcej powiedzieć? "Siostry Gniewu" to fajna, niegłupia rozrywka, gdzie wątki dotyczące zbrodni mieszają się z pokręconymi rodzinnymi relacjami, a także z historycznymi nawiązaniami. Nie brakuje w tej książce ironicznego poczucia humoru i szczypty nonsensu, ale nie jest to historia stricte komediowa. Powiedziałabym, że to lekki kryminał na każdą porę. Można czytać tę książkę bez znajomości poprzednich tomów cyklu, ale myślę, że czytanie po kolei by jednak nieco rozjaśniło zawiłość historii samych sióstr Raj.

Bardzo polecam!


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem REBIS - serdecznie dziękuję za egzemplarz tej książki.


#siostryraj #żonygniewu #joannajodełka #wydawnictworebis #kryminał

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page