top of page
  • Mary Bycowsky

„Żyje się tu i teraz” Katarzyna KaźmierczakTytuł: Żyje się tu i teraz
Autor: Katarzyna Kaźmierczak
Data wydania: 2021-05-13
Liczba stron: 290
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382193213

„Żyje się tu i teraz” to piękna, wzruszająca książka. Z morałem... i to nie jednym.

Główną bohaterką, wokół której skupia się akcja, jest Zuza. Nie dostała się na ASP na wymarzone malarstwo i chodzi struta. Rodzice postanawiają ratować sytuację i zarządzają wakacyjny wyjazd nad jezioro. Pośród domków letniskowych, dziewczyna odnajdzie dwóch zabójczo przystojnych ratowników, tzw. ciacha. A humor poprawi się jeszcze bardziej, gdy do wczasowiczów dołączy dziesięcioosobowa ekipa ze skończonego niedawno liceum.

Dwaj ratownicy, których biorą na cel wszystkie letniczki, są skrajnie różni. Kuba jest podrywaczem, świetnym w sztuce flirtu, Łukasz zaś nieco skryty i poważniejszy, ale o zabójczym spojrzeniu. Który skradnie serce Zuzy?

Początkowo książka przypomina nieco sagę „Zmierzch” tutaj także mamy dwóch absztyfikantów i romantyczną dziewoję, której przyjdzie decydować i wybierać, gdyż zainteresowanie z męskiej stromy jest duże. Jest też, żeby było pikantniej, kobieca konkurencja.

Nic nie jest jednak tak proste, jak się można by przypuszczać. Powieść, która pierwotnie wydaje się lekkim romansidłem, nieco płytką opowiastką o studenckiej, sierpniowej miłostce, wakacyjnym uczuciu, okazuje się mieć drugie dno i to pokaźne.

Książka jest bardzo przemyślanie napisana i to się czuje czytając. Wcale nie mamy do czynienia z nudnym urlopem ograniczającym się do opalania i podrywu. Tam dzieją się dramaty, gdy tylko akcja zwalnia, po chwili pojawia się jakieś wydarzenie zwrotne, często aktywizujące służbowe zadania ratowników. Niczym (wspominany zresztą w powieści) „Słoneczny patrol”, tyle że w wersji uboższej, jeziornej.

Na kartach autorka zawarła liczne cytaty z piosenek, m.in. Budki Suflera, czy fragmenty wierszy. Całość napisana została prostym, bardzo przyjemnym i łatwym w odbiorze językiem, co sprawia, że przez niespełna trzysta stron przeminiemy szybko i gładko.

Jedynym minusem, jaki znajduje, jest korekta. Pełno w książce literówek, błędów interpunkcyjnych i powtórzeń. Po kosmetycznym szlifie, byłaby jeszcze lepsza. Ale i tak jest to pozycja świetna, którą gorąco polecam. Akurat (acz nie tylko) na wakacje!

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page