top of page
  • sylwia.bookhunter

SaalTytuł: Saal
Autor: Grzegorz Wielgus 
Wydawnictwo: Initium
Data premiery: 20.04.2021
ISBN: 9788366328549

Od razu powiem, że nie jestem wielką fanką kryminałów czy thrillerów, jednak mam kilku autorów, którzy niezależnie od tego jaki gatunek wydają, muszą się znaleźć na mojej półce. Grzegorz Wielgus zdecydowanie jest na tej liście. Musze przyznać, że "Saal" jest jednym z lepszych thrillerów jakie kiedykolwiek czytałam a naprawdę potrafię przyczepić się do szczegółów. Tutaj nie mam do czego, no chyba, że do tego, że książka jest za krótka!


Alicja, młoda dziewczyna, która miała zaplanowany romantyczny wypad z narzeczonym musi nagle zmienić plany. Nie spodziewała się, że jednocześnie będzie musiała ratować własne życie. Rozpoczął się pościg, przesyłka wyruszyła w podróż, myśliwy nie spocznie dopóki nie dopadnie swojej ofiary. Saal, najemnik, doskonale wyszkolony wyrusza w ślad za Alicją. Jego zadanie jest proste; odzyskać przesyłkę za wszelką cenę. Mówią żeby nie zabijać posłańca...


Jeszcze trochę i będę gawędzić z drzewami o konsystencji gleby albo najmodniejszym odcieniu kory na lato.

Grzegorz Wielgus wie jak sprawić, żeby książki nie dało się odłożyć aż do ostatniej strony. Bohaterowie, których stworzył są bardzo ludzcy, odczuwają te same emocje co my, nie są przekoloryzowani, są pełni sprzeczności. Tu idealnym przykładem jest Saal, który ma ludzkie odruchy, co niestety bywa zgubne w pracy jaką wykonuje. Powinien być zimnym, twardym draniem bez serca. Czy taki jest w rzeczywistości? Musicie sami sięgnąć po książkę by się przekonać.

Kolejna wspaniała rzecz to opisy. Szlaki, lasy, góry, Kraków - moje ukochane, rodzinne miasto - to wszystko jest żywe, kolorowe. Rzadko mi się zdarza, żeby opisy w książce sprawiły mi tyle radości co tutaj.

Akcja, cała historia trzyma mocno w napięciu, tym bardziej, że Alicja nie została wykreowana na biedną niewiastę potrzebującą pomocy, ale okazało się twardą babką, która walczyła o swoje życie ze wszystkich sił.

Na uwagę zasługuje też poczucie humoru, którego w książce nie brakuje. Niekiedy sarkazm ma przewagę w wypowiedziach bohaterów, co osobiście uważam za miłą odmianę.


Bo na wysoko postawionych dupków potrzebujesz żelaznych papierów, a i to czasem nie wystarcza.

W "Saal" poruszone są również inne ważne tematy, jak handel ludźmi, walki i porachunki gangów, mafijne porachunki i układy, dzięki którym nie jeden przestępca wciąż przebywa na wolności. Grzegorz Wielgus doskonale lawiruje między jedną akcją a drugą, dzięki czemu nie sposób się nudzić. Thriller polecam każdemu, kto potrzebuje powiewu świeżości. Ta pozycja zostaje moim numerem jeden pana Wielgusa. Oby każda następna była przynajmniej równie dobra.


Sylwia "Sirroco" Stinia

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page