top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Aż po horyzont. Tom II" Agnieszka Janiszewska


Tytuł: Aż po horyzont. Tom II

Autorka: Agnieszka Janiszewska

Data wydania: 2021-06-16

Liczba stron: 348

Wydawca: Novae Res

ISBN: 9788382193893


Po przeczytaniu drugiego tomu, muszę stwierdzić że w stu procentach zgadzam się że stwierdzeniem wydrukowanym na okładce: przeszłość kończy się dopiero wtedy, gdy ją zaakceptujemy. Agnieszka Janiszewska udowodniła, że przeszłości nie jesteśmy w stanie zmienić, a jedyne co nam pozostaje to życie z jej konsekwencjami.


Akcja drugiego tomu rozgrywa się 11 lat po wydarzeniach tomu pierwszego. Weronika postanowiła odciąć pępowinę i dorosnąć, wziąć pełną odpowiedzialność i wcielić się w rolę jakie narzuciło jej życie, czyli matki już właściwie dorosłych synów. Kobieta w dalszym ciągu próbuje grzebać w historii swojej rodziny, dochodzić przyczyny jaka poróżniła jej rodziców i ciocię. Na jaw wychodzą nowe fakty, a na kartach powieści pojawia się nowa postać: Stanisław, działacz państwa podziemnego.


Już lektura pierwszego tomu wciągnęła mnie bez reszty, więc to, że dałam się porwać wydarzeniom długiego było jedynie formalnością. Z wielką przyjemnością śledziłam przemianę Weroniki, kibicowałam jej i wspierałam w usamodzielnianiu się. Z nieskrywaną przyjemnością śledziłam losy jej rodziny zarówno historyczne, jak i te rozdgrywające się na płaszczyźnie tu i teraz. Losy bohaterów autorka okrasiła potężną dawką historii i opowieści dotyczących dawnych czasów, życia w nich i funkcjonowania.


W tej części zabrakło mi nieco postaci Oskara, brata Weroniki, który w poprzedniej pojawiał się na kartach powieści nader często. Natomiast tutaj jedynie sporadycznie, by ostatecznie ukazać się w dość zaskakującym finale.


Ważnym elementem okazało się też miejsce akcji. Zostało ono przeniesione z idyllicznego Jaktorowa na ulice Warszawy, gdzie czasy PRL-u przeplatały się ze wspomnieniami z czasów wojennych. Razem z bohaterami mamy okazję wędrować chociażby na miejski cmentarz, wśród warszawskich kamienic, a nawet do Pawiaka.


Aż po horyzont to opowieść o trudnej przeszłości, o tym jak pewne wydarzenia zmieniają stosunki rodzinne i kładą na nich cień. To opowieść o docieraniu do prawdy, która nie zawsze jest łatwa. Również jest to historia o życiu złudzeniami, idealizowaniu najbliższych, a także godzeniu się z decyzjami, których zmienić już nie można.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page