top of page
  • Natalia eS

ALBO ONI ALBO MY

NA ZACHÓD PO TRUPIE POLSKITytuł: NA ZACHÓD PO TRUPIE POLSKI
Autor: BOGDAN MUSIAŁ
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Liczba stron : 475
ISBN:978-83-8202-030-4

Bogdan Musiał- historyk, szczególnie zainteresowany latami między wojennymi i II Wojną Światową. Badacz dziejów Polski, Rosji i Niemiec.


Sięgając po tę książkę myślałam, że będzie dotyczyła tylko i aż II Wojny Światowej jednak Autor przenosi nas jeszcze do lat 20tych XX wieku. Cofamy się do wojny polsko-bolszewickiej po to aby móc zrozumieć i sobie wyobrazić dlaczego 20 lat później zaatakowano Polskę od wschodu. W kontekście II Wojny Światowej często myślimy tylko o głównym winowajcy, wszystko sprowadza się do nazizmu, Hitlera i planu Lebensraum. Bolszewizm, Stalin zaczynają się rozmywać odpowiedzialność ginie, a zostaje przekaz o dobrym wujku który przyłączył się do Aliantów i wyswobodził Warszawę z opresji nazizmu. Brak Polskich żołnierzy na Paradzie Żwycięstwa po zakończeniu wojny przestaje dziwić.


"Na zachód po trupie Polski" wyjaśnia, uświadamia, słowo za słowem, kartka za kartą przybliża nam historię tworzenia się Związku Radzieckiego. W ostatecznym rozrachunku terror stosowany na ziemiach sowieckich a potem ZSRR przewyższa liczbę ofiar nazizmu, ilu z nas wykształconych o tym wiedziało? Ilu z nas dowiedziało się tego w szkole? Jak często jest to powtarzane w telewizji przy okazji różnych rocznic? Jeśli się sami nie zainteresujemy - to się nie dowiemy.

Autor podzielił "Na zachód po trupie Polski" na dwie główne części I "NADZIEJE PORAŻKI, STABILIZACJA WŁADZY", oraz część II "STALINOWSKIE PLANY I PRZYGOTOWANIA WOJENNE". W pierwszej części cofamy się do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wojna polsko-bolszewicka, która miała być średnio-trudną potyczką a raczej rozgrzewką przed szarżą na zachód. Bogdan Musiał omawia nie tylko militarne aspekty ale również społeczne i ekonomiczne. Z wielkim smutkiem czyta się o wywołaniu wielkiego głodu na Ukrainie, miliony żyć ludzkich oddanych za chciwość i głupotę. Miliony sterroryzowanych chłopów, zastraszanie bicie i katowanie w imię ideologii. Karanie niewinnych osób tylko dlatego, że członek rodziny coś zrobił - nawet jeśli odbył już karę. Nożyce cenowe, które były kolejnym batem na rolników, chłopów. Liczyła się władza i potęga. Człowiek stał się statystyką. Krzywda ludzka sprowadzona do tabelek i numerków w skali miliona przestała robić wrażenie. W części II ruszamy z machiną wojenną. Przygotowania toczyły się latami na wielu polach. Nie tylko opierały się na przemyśle zbrojeniowym i tak na przykład lata trzydzieste zaowocowały czystkami kadrowymi. Można sobie wyobrazić skalę propagandy i wiary w ideologię gdy partia liczyła ponad 3 miliony członków. Porządek musiał być wszędzie. Politbiuro sprawdziło kilkadziesiąt tysięcy pracowników zakładów zbrojeniowych by wyłapać elementy niezgodne z polityką.


Często myślimy o tym jak sama II Wojna Światowa była straszna. Nie bierzemy pod uwagę, że jej przygotowanie trwało dla niektórych 20 lat. Zanim Hitler ją wywołał, miliony ludzi zginęło z głodu, setki tysięcy były katowane bite, okradane z majątków, godności człowieczeństwa.

Bogdan Musiał pisze ciekawie, daty nazwiska czy wydarzenia nie przytłaczają. Uważam, że jego książki są najlepszym uzupełnieniem i rozwinięciem wiedzy historycznej. Pogłębiają świadomość. Przenoszą nas do zupełnie innego świata jedynym minusem jest fakt, że nie jest to świat fantastyczny i zmyślony, a a smutna i straszna historia życia naszych dziadków i pradziadków.


Serdecznie polecam naprawdę każdemu. Brak wiedzy historycznej o sytuacji społecznej Mezopotamii nie wyrządzi nam, społeczeństwu, młodym pokoleniom, takie krzywdy jak brak rzetelnej wiedzy na temat bolszewizmu i komunizmu.


W mojej ocenie 10/10

Dziękuję wydawnictwu ZYSK I S-KA

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page