top of page
  • Aga K.

"All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc" Beth Garrod
tytuł: "All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc"
tytuł oryginału: "All I want for Christmas" 
autor: Beth Garrod 
tłumaczenie: Matylda Biernacka
wydawca: Wydawnictwo YA!
data wydania:2021-11-10 
liczba stron: 408

Na początku przyznam szczerze - jestem dwa razy starsza od bohaterek powieści "All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc". Ale co z tego? Od casu do czasu lubię sięgać po lekkie, niewymagające książki, przy których głowa może odpocząć od codziennych stresów, a które to nie domagają się od czytelnika stałej uwagi. Dlatego też wybrałam tę świąteczną powieść dla nastolatek, która miała za zadanie oderwać mnie od rzeczywistości i przenieść do cukierkowego, choć niepozbawionego młodzieńczych dram świata...


Angielka Holly jest totalną świąteczną maniaczką - kocha wszystko co jest choć w maleńkim stopniu powiązane z Bożym Narodzeniem. Co roku pragnie przeżyć jeszcze lepsze Święta, planując je w najmniejszych szczegółach. Zapowiada się jednak, że tegoroczne świętowanie niekoniecznie jej się uda, kiedy więc trafia na propozycję zamiany z Elle, amerykańską influencerką, przystaje na to, co powoduje lawinę ciekawych zdarzeń... Czy Holly uda się uratować Gwiazdkę?


Już po opisie można wywnioskować, że będzie to historia infantylna i przelukrowana do granic możliwości. I cóż, taka właśnie jest ta książka - milutka, leciutka, słodziutka, ale też z małymi (dla mnie, osoby dorosłej) problemami i dramatami współczesnych nastolatków oraz oczywiście młodzieńczymi zauroczeniami i miłościami. Ponieważ jednak nastawiłam się na taką lekturę, nie poczułam rozczarowania, wiedziałam bowiem, że piszę się na świąteczną książkę dla młodszych czytelników ;).


Poza świątecznymi klimatami i oczywistościami z nimi powiązanymi, sporo w tej książce o social mediach i ich wpływie na życie młodych ludzi. Całkiem wartościowy jest ten wątek pokazujący zakłamanie w tych idealnych instagramowych zdjęciach, które nie pokazują prawdy, tylko pokolorowany obraz życia. Postać Elle fajnie pokazuje to, co się dzieje, kiedy pogoń za nowymi obserwatorami i lajkami przesłania to, co powinno być najważniejsze.


Muszę przyznać, że mimo mojego odpowiedniego nastawienia do całej lektury i tego, że ogólnie czytało mi się ją przyjemnie, znajduję w tej książce jedną zasadniczą wadę - postać Holly. Szalenie mnie denerwowała ta bohaterka - karykaturalna z jej uwielbieniem do wszystkiego co świąteczne, głupiutka, bezmyślna. Jej wszechogarniająca miłość do bożonarodzeniowych i choćby lekko powiązanych z tym świętem rzeczy - tradycji, piosenek ("All I want for Christmas" i nie tylko), filmów (ile razy można oglądać "Elfa"?), jedzenia (na przykład pierniczków i gorących napojów o dziwnych smakach), ozdób (wszechobecna lameta!), ubrań (kilkadziesiąt tematycznych swetrów!) etc. była naprawdę co najmniej absurdalna. Aż dziwiło mnie, że ma przyjaciół i są jacyś ludzie, którzy ją lubią. Pozostali bohaterowie są już normalniejsi, nawet te wredne postacie, które nie mają żadnych cech charakteru.


Bo prawdę mówiąc, ta książka jest dość naiwna, prościutka w swoim wydźwięku, a co za tym idzie, nie ma tu wiele miejsca poświęconego na rozbudowanie charakterów bohaterów - mamy więc w tej historii kilka osób mających po jednej-dwóch cechach charakteru, które powinny nam wystarczyć i zbudować w głowie obraz tychże postaci. Wiadomo, wszystko jest tu uproszczone, bo nie ważne są szczegóły, tylko sama historia bohaterek i jej bardzo ogólne i dość banalne przesłanie.


Podsumowując - "All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc" to była lekka, prosta i sympatyczna lektura, a nawet kilka razy się przy niej uśmiechnęłam i zaśmiałam, choć nagromadzenie rzeczy związanych choć w luźnym stopniu ze Świętami było przesadne, nawet jak dla mnie ;). Postać Holly mnie denerwowała, ale wszystkie te młodzieńcze dramy i osadzenie historii w czasie świątecznym dodało tej książce uroku. Wyszła z tego opowieść jak filmowa komedia romantyczna dla nastolatek, tyle, że w klimatach gwiazdkowych. Miła lektura, choć infantylna i przesłodzona, w sam raz na relaks po trudnym dniu.#alliwantforchristmas #świątecznazamianamiejsc #bethgarrod #wydawnictwoya #książkamłodzieżowa #książkaświąteczna #ya

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page