• emaleth89

American political story


Tytuł: Kissinger

Autor: Walter Isaacson

Data wydania: 2021-10-05

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 978-83-8202-347-3


Nazwisko Kissinger nawet ludziom niezbyt biegłym w temacie amerykańskiej polityki nie jest zupełnie obce. Sekretarz stanu, doradca prezydenta Nixona, absolwent Harvardu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla – jest to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Niemczech, uciekając przed wojną jako nastolatek trafił do USA. Nieprzeciętnie inteligentny i zdolny, szybko zrobił karierę w świecie akademickim. Jednak to nie uniwersytet był jego przeznaczeniem. Po kilku latach pracy jako doradca Nelsona Rockefellera, w roku 1969 został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Richarda Nixona.


W związku z tym, że jego losy są nierozerwalnie splecione z amerykańską polityką, w biografii Kissingera otrzymujemy nie tylko obraz jego postaci, ale tak naprawdę historię wszystkich ważnych decyzji podejmowanych w rządzie Nixona a następnie Geralda Forda w latach 1969-1977. Pomimo dość niewdzięcznej funkcji sprawowanej dla niezwykle trudnego człowieka, jakim był Nixon, Henry Kissinger był ogromnie lubianym i popularnym politykiem. Jest to o tyle dziwne, że sam również miał wiele za uszami – kontakty dyplomatyczne prowadził poza oficjalnymi kanałami, dla każdego ze współpracowników miał nieco inną wersję wydarzeń (tak, aby wszyscy się z nim zgadzali), gardził ludźmi mniej inteligentnymi niż on sam (czyli większością).


Nie można jednak zaprzeczyć, że był człowiekiem wybitnym, a jego działania pozostawiły niezatarty ślad w historii. Jest uznawany za jednego z najlepszych sekretarzy stanu w historii, a trzeba pamiętać, że przyszło mu działać w niezwykle trudnych warunkach prowadzenia wojny w Wietnamie. Jako zwolennik polityki realnej oraz jeden z głównych architektów tzw. polityki odprężenia, walnie przyczynił się do zakończenia zimnej wojny między USA i ZSSR.


Historia Kissingera to może nie do końca american dream, ale na pewno można czerpać z niej inspirację. Imigrant bez znajomości języka, który pracą i talentem zapewnił sobie miejsce na kartach historii USA. Jednocześnie postać wielce kontrowersyjna – posiadająca niewątpliwe zasługi, które jednak mają podłoże w jego niezbyt czystych zagrywkach. Nawet przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla wywołało podział – dwóch członków komitetu noblowskiego zrezygnowało ze swoich funkcji, odmawiając zgody na podpisanie się pod tą decyzją.


Pomijając jednak ocenę moralną, tak jak sama postać Henry'ego Kissingera tak i jego biografia jest bardzo interesująca. Do tego napisana niezwykle dokładnie oraz w sposób działający na wyobraźnię przez Waltera Isaacsona - redaktora czasopisma „Time” który wcześniej dał się poznać jako autor biografii Steve'a Jobsa, Benjamina Franklina czy Leonarda da Vinci. Gorąco polecam.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dech zimy