top of page
  • emaleth89

American political story


Tytuł: Kissinger

Autor: Walter Isaacson

Data wydania: 2021-10-05

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 978-83-8202-347-3


Nazwisko Kissinger nawet ludziom niezbyt biegłym w temacie amerykańskiej polityki nie jest zupełnie obce. Sekretarz stanu, doradca prezydenta Nixona, absolwent Harvardu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla – jest to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Niemczech, uciekając przed wojną jako nastolatek trafił do USA. Nieprzeciętnie inteligentny i zdolny, szybko zrobił karierę w świecie akademickim. Jednak to nie uniwersytet był jego przeznaczeniem. Po kilku latach pracy jako doradca Nelsona Rockefellera, w roku 1969 został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Richarda Nixona.


W związku z tym, że jego losy są nierozerwalnie splecione z amerykańską polityką, w biografii Kissingera otrzymujemy nie tylko obraz jego postaci, ale tak naprawdę historię wszystkich ważnych decyzji podejmowanych w rządzie Nixona a następnie Geralda Forda w latach 1969-1977. Pomimo dość niewdzięcznej funkcji sprawowanej dla niezwykle trudnego człowieka, jakim był Nixon, Henry Kissinger był ogromnie lubianym i popularnym politykiem. Jest to o tyle dziwne, że sam również miał wiele za uszami – kontakty dyplomatyczne prowadził poza oficjalnymi kanałami, dla każdego ze współpracowników miał nieco inną wersję wydarzeń (tak, aby wszyscy się z nim zgadzali), gardził ludźmi mniej inteligentnymi niż on sam (czyli większością).


Nie można jednak zaprzeczyć, że był człowiekiem wybitnym, a jego działania pozostawiły niezatarty ślad w historii. Jest uznawany za jednego z najlepszych sekretarzy stanu w historii, a trzeba pamiętać, że przyszło mu działać w niezwykle trudnych warunkach prowadzenia wojny w Wietnamie. Jako zwolennik polityki realnej oraz jeden z głównych architektów tzw. polityki odprężenia, walnie przyczynił się do zakończenia zimnej wojny między USA i ZSSR.


Historia Kissingera to może nie do końca american dream, ale na pewno można czerpać z niej inspirację. Imigrant bez znajomości języka, który pracą i talentem zapewnił sobie miejsce na kartach historii USA. Jednocześnie postać wielce kontrowersyjna – posiadająca niewątpliwe zasługi, które jednak mają podłoże w jego niezbyt czystych zagrywkach. Nawet przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla wywołało podział – dwóch członków komitetu noblowskiego zrezygnowało ze swoich funkcji, odmawiając zgody na podpisanie się pod tą decyzją.


Pomijając jednak ocenę moralną, tak jak sama postać Henry'ego Kissingera tak i jego biografia jest bardzo interesująca. Do tego napisana niezwykle dokładnie oraz w sposób działający na wyobraźnię przez Waltera Isaacsona - redaktora czasopisma „Time” który wcześniej dał się poznać jako autor biografii Steve'a Jobsa, Benjamina Franklina czy Leonarda da Vinci. Gorąco polecam.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page