top of page
  • Mary Bycowsky

„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud MontgomeryTytuł: Ania z Zielonego Wzgórza
Autor: Lucy Maud Montgomery
Data wydania: 2022-05-18
Liczba stron: 528
Wydawca: MG
ISBN: 978-83-7779-812-6

O „Ani z Zielonego Wzgórza” słyszeli chyba wszyscy. Na pewno wszyscy zainteresowani czytaniem - jest to wszak klasyk literatury młodzieżowej, czy nawet dziecięcej.

Dla przypomnienia: przedstawia losy sieroty, adoptowanej przez starą pannę i jej brata-kawalera. Starzejące się rodzeństwo prowadzi razem gospodarstwo, co przychodzi im coraz trudniej. W ramach pomocy postanawiają wziąć na wychowanie chłopca i przyuczać go do prac rolnych. W drodze pomyłki przysłana zostaje im dziewczynka - Ania.

Postać głównej bohaterki jest podstawą powieści. Dziewczynka ma wybujałą wyobraźnię. Jest okropnie gadatliwa i niezwykle wrażliwa i rozemocjonowana. Szybko jednak zjednuje sobie sympatię Maryli i Mateusza, a później innych mieszkańców. Wprowadza radość i śmiech w nudne i nieco smutne życie dojrzałego rodzeństwa.

Ogromną przyjemnością było odświeżenie sobie tej klasycznej powieści, którą lepiej lub gorzej pamietam z lat młodości. Czytanie jej z perspektywy dorosłego człowieka pozwoliło mi odkryć ją na nowo, zauważając inne wartości i aspekty. Jako dziecko - identyfikujesz się z Anią, jako dorosły - rozumiesz dylematy wychowawcze Maryli.

Niezależnie od wieku, zachwyt wzbudzają opisy przyrody, rzeczywiste do tego stopnia, że prawie czujemy zapach kwiatów czy widzimy skrzące się wody jeziora. W wyobrażeniu sobie wydarzeń i przyrody z książki pomaga nowe wydanie od MG - ilustrowane.

Powieść wzbogacona została o czarno-białe ryciny, przedstawiające w dużej mierze roślinność, niczym z ręcznie przygotowanego zielnika. Nie zabraknie także rysunków ukazujących sceny z książki i wspomagających wyobraźnię czytelnika.

Już sama okładka (twarda oprawa) zyskała dodatkowe piękne i stylowe zdobienia. Może nie zaliczam się do grona „okładkowych srok”, jednak ładne książki przyjemniej się czyta i tak jest też w tym wypadku. Myśle, że nowa, ubogacona wersja „Ani” z pewnością pięknie zaprezentuje się na półce każdego czytelnika. Wasza biblioteczka z pewnością będzie wyglądała zacniej z „Anią” od MG. A wydawnictwo szykuje już kolejne części przygód impulsywnej romantyczki, których to recenzję znajdziecie również na bookhunter.pl.

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page