top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Australijskie piekło" Radosław Lewandowski


Tytuł: Australijskie piekło 
Autor: Radosław Lewandowski
Data wydania: 2021-02-14
Liczba stron: 512
Wydawca: Slefpublishing
ISBN: 9788395749926

Radosława Lewandowskiego możecie znać z poczytnego cyklu o Wikingach. Tym razem autor powraca z powieścią opowiadająca historię dziewiczego rejsu Batavii, historię mało znaną, ale niezwykle frapującą.


Batavia to galeon, który w XVII wieku wypłynął w rejs do Indii. Nigdy jednak tam nie dopłynął, rozbił się bowiem u wybrzeży Australii. Autor postanowił przybliżyć tę opowieść, swoją fikcję literacką oparł na prawdziwych wydarzeniach, wykorzystując realnych bohaterów.


Jak na powieść historyczną przystało w Australijskim piekle zachowane zostały realia tamtej epoki. Zarówno w opisie czasu w jakim przyszło żyć bohaterom, jak również w ich stylu wypowiedzi czy sposobie myślenia. Nie ma tu miejsca na zbytnią poprawność polityczną. Język niekiedy jest wulgarny, bardzo szowinistyczny, nawet rasistowski. Jednak właśnie to świadczy o realizmie nakreślonych przez Lewandowskiego postaci.


Powieść czyta się z zapartym tchem, bo przepełniona jest akcją. Na wodach jakie przecina statek rozgrywają się sceny komiczne, dramatyczne i obyczajowe. Tak jak pisałam już wcześniej, całość odzwierciedla zachowania społeczne w XVII wieku, zatem bywa dość brutalna. Co ciekawe i dość nieoczywiste w stosunku do gatunku jakim jest powieść historyczna, mnóstwo tu dialogów. Dotyczą one przeróżnych kwestii, zarówno tych najistotniejszych jak sama wyprawa Batavią, kwestii religijnych czy zwykłej prozy codziennego życia. Sporo treści dotyczy także tematyki seksu, a gdzieniegdzie pojawiają się również opowieści czy legendy, jak chociażby ta dotycząca Latającego Holendra.


Australijskie piekło to napisana z rozmachem epicka opowieść o zdradach namiętnościach i walce o przywództwo. Zawiera wszystko, co powieść historyczna zawierać powinna.

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page