top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Błękit" Maja LundeTytuł:Błękit”
Autor: Maja Lunde
Tłumacz: Mateusz Topa
Data wydania:      2018-06-01 
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
ISBN:      9788308065389 
Zdjęcie: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4748/Blekit---Maja-Lunde


"Błękit" to drugi tom serii "Kwartet klimatyczny" będącej teratologią klimatyczną Mai Lunde - pierwszą jest "Historia pszczół". Akcja "Błękitu" naprzemiennie rozgrywa się w dwóch różnych miejscach, epokach i osiach czasowych. Najpierw w Zachodniej Norwegii 2017 roku, gdzie siedemdziesięcioletnia Signie po wielu latach wraca w rodzinne strony. Miejsce które zapamiętała jako nastolatka nie jest takie jakim było. Nie ma pięknych zielonych wzgórz, jeziora, wodospadów, rzek. Przyroda została ujarzmiona i zniszczona - w jej miejscu stoi teraz elektrownia wodna. Ostał się jedynie ostatni lodowiec, który teraz rząd chce przerobić na kostki lodu. Kobieta poświęci wiele by o niego walczyć.


Południe Francji 2041 roku. Europę od lat trawi susza a ziemię trawią kataklizmy - głównie pożary. David ucieka w ostatniej chwili, wraz z jedenastoletnią córką Lou. Udają się do obozu uchodźców jednak i to nie jest bezpieczne miejsce. W obawie o życie postanawiają wyruszać w dalszą podróż w poszukiwaniu ratunku. Pewnego dnia trafiają na opuszczony dom, który odtąd ma być ich schronieniem Tam zamierza za czekać na ewentualny koniec lub cud. Na miejscu w ogrodzie odnajduje małą żaglówkę, która od teraz ma być ich arką, gdy w końcu spadnie deszcz… Jeśli spadnie....


Akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, w dwóch różnych miejscach a ich bohaterami są zupełnie inne osoby. Dzielą ich lata, tysiące kilometrów. Łączy temat i motyw wody jak również walki o byt, przetrwanie oraz woda. Woda, która jest tutaj najważniejsza. Ta, która wydaje się czymś oczywistym i jest na wyciągnięcie ręki - dookoła nas. Woda i człowiek, który nie myśli o niej, nie oszczędza, ignoruje. Lunde o tym pisze. Pokazuje świat w którym wody nie ma, świat w którym jest cenniejsza od złota a także jak jej brak działa nie tylko na naturę ale całą ludzkość. W człowieku budzi się zwierzęcy instynkt, który nakazuje mu walczyć o byt i przetrwanie - jest zdolny do wszystkiego, nawet najpodlejszych czynów i nic go nie powstrzyma. Walczy o przetrwanie i byt dla siebie i bliskich którzy mu zostali. Ze spokojnego zmienia się w "bestie" - zaczyna panikować i wariować. Świat, który kiedyś znaliśmy nie istnieje - zmierza ku zagładzie a wszystko z ludzkiej głupoty.


Powieść ujawnia psychikę i naturę człowieka w obliczu niebezpieczeństwa. Stara się ostrzec, upomnieć, pokazać jak wiele od niego zależy. Mówi o przyrodzie ale i naszej psychice, naturze, tym jak w zależności od sytuacji ulega ona zmianie. O emocjach, przyrodzie, o świecie i problemach z którymi się on zmierza. Fakt nie robi tego w delikatny sposób a ten brutalny i przerażający, jednak niekiedy właśnie tak trzeba i tego potrzeba aby człowiek cokolwiek sobie uzmysłowił i zobaczył jaka jest prawda.


"Błękit" jest książką, która pozostawia otwarte pole do snucia własnych przemyśleń i wyciągania wniosków i z której każdy może dostrzec a także wynieść co innego. Nie znajdziecie tutaj brawurowej akcji a wiele melancholii, spokoju a nawet lęku - być może nawet przerażenia, jednak nie tego spowodowanego intrygą a przykrą wizją zniszczonego świata, która przecież jest taka realna i która na powoli się spełnia. Można nazwać to głuchym wołaniem dzikiej przyrody o ratunek i ludzkie opamiętanie. Ostrzeżenie, że jeśli nie zastanowimy się nad sobą i swoim postępowaniem i czegoś nie zmienimy, powoli zniszczymy przyrodę i samych siebie. Warto pomyśleć i zacząć działać w kierunku dobra. "Błękit" to powieść nie tylko dla miłośników pięknego, niemal że poetyckiego stylu jak również nie boją się "trudniejszej", melancholijnej, niekiedy monotonnej - trudnej treści.


#wydawnictwoliterackie #zagladaswiata

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page