top of page
  • Bookhunter

Baśnie Włoskie. Tom. 3 Italo Calvina


Tytuł: Baśnie Włoskie. Tom. 3
Autor: Italo Calvina
Wydawnictwo: Czuły Barażyńsa
Oprawa: twarda
Ilość stron: 408
ISBN:   9788362676132 

Baśnie... po raz kolejny zawitałam do tego cudownego świata, który nie tylko pozwala przeżyć fanatyczne przygody ale również uczy, przestrzega, upomina.... pozwala skupić się na tym co bardziej i mniej ważne... na tym co jest istotne, bezcenne i ponadczasowe i nie tylko.... bo baśnie kształtowały, kształtują i będą kształtować kulturę, tradycję, historię danego kraju. To wspaniałe opowieści, które przekazywane z ust do ust, z pokolenia na kolejne pokolenie są lekcją historii, kultury, tradycji... pozwalają poznać przeróżne zakątki świata, skłonić do refleksji i wyciągnąć pewne wnioski.


"Baśnie włoskie. Tom 3" Italo Calvina to ostatni z 3-tomowego zbioru zbiór okołu 200 baśni, które Włoch zbierał studiując niezliczone opowieści ze wszystkich regionów Włoch, gromadzone i spisywane w ciągu stulecia przez badaczy folkloru. W którym znalazło się  baśni - tak samo jak poprzednio o różnej treści, tematyce, klimacie, motywach przewodnich. Trzeci tom to kolejnych baśni z przeróżnych regionów i nawet najmniejszych zakątków tego słonecznego kraju.

W drugim tomie znalazło się 65 baśni o różnej treści, tematyce, klimacie, temacie jakie poruszają.... Utwory dłuższe i krótsze, lżejsze, trudniejsze, humorystyczne, poważne, czasem przerażające, mroczne i takie w których nie brakuje przemocy a ich bohaterami jak w przypadku każdej baśni są: królowie, królewny, ludzie zwykli, chciwi, skromni, doświadczeni przez życie..... tacy, które mają własne marzenia, plany, pragną o zmianie swojego aktualnego statusu życia a także Ci, którym wiedzie się całkiem dobrze. Osoby prawe ale i te lekkomyślne. Razem z tymi baśniami odwiedzimy pola, lasy, łąki, plany, mroczne zamczyska i niebezpieczne bagna. Będziemy walczyć z bestiami, poszukiwać skarbów, walczyć o serce księżniczki jak również z przeciwnościami losu... przeżyjemy i zobaczymy to co czuje i widuje się jedynie w snach.... Opowieści z jednej strony tak podobne do znanych nam klasyków chociażby "Braci Grimm" a z drugiej za sprawą stylu autora w jakimś stopniu nasycone "włoskim" klimatem, który można poczuć lub nie - wszystko zależy od nas.


Styl autora jest swobodny i raczej nie powinien sprawiać większych trudności, natomiast baśnie oprócz tych przyjaznych również poważne, mroczne, czasem wręcz przerażające... takie, które dla dziecka okażą się zbyt straszne, niezrozumiałe i przerażające, nawet kiedy mają szczęśliwe zakończenia. Oczywiście nie wszystkie baśnie są takie - jak wspomniałam zbiór jest różnorodny i można znaleźć w nim historie o różnej treści i w różnym klimacie. Jednakże uważa, ze należy zachować ostrożność i indywidualnie dawkować zarówno lekturę jak i wybór tekstów - dostosować je do naszej pociechy.


"Baśnie włoskie. Tom 3" to kolejny-ostatni zbiór ponadczasowych opowieści z wyraźnie zaznaczoną zaznaczoną granicą między dobrem a złem, które zabiorą czytelników w wiele przeróżnych miejsc, gdzie nie tylko przeżyją oni fanatyczne ale również będą musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu jak i samym sobą. Historie raz zabawne, innym razem nieco straszne lub mogące przerazić, które mogą zachęcać do przyglądania się światu, życiu, zastanowienia się nad swoim postępowaniem i każdym czynem. Opowieści, które nienachalnie i mimowolnie mogą uczyć i skłaniać do refleksji.


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale literatura piękna10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page