top of page
  • anna.klata

"Bajka prawdę Ci powie...o Tobie" Jorge Bucaya


źródło okładki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/bajka-prawde-ci-powie-o-tobie-jorge-bucay-239557


Autor: Jorge Bucay
Tytuł: Bajka prawdę Ci powie... o Tobie
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron:472
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
ISBN: 978-83-820-2705-1

Dlaczego bajki nie tracą na popularności? Dlaczego czytamy je swoim dzieciom, wnukom? Dlaczego ciągle powstają filmy na ich podstawie, dlaczego niektóre historie, jak ta o Czerwonym Kapturku, ”trafiła pod strzechy” większości domów w krajach Zachodnich? Takie pytania o uniwersalny charakter bajek i treści, które ze sobą niosą zadaje sobie Jorge Bucay. Tym razem nie tworzy on własnych historii, ale pochyla się nad tymi które słyszeliśmy już setki razy.

Bajka prawdę Ci powie... o Tobie to zbiór klasycznych bajek opowiedzianych na nowo. A może nie tyle na nowo, bo tutaj rczej bajki odzyskują swoje oryginalne brzmienie, które przez dziesiątki lat były najbadziej powielane, a zostały wyparte przez wyobrażenia serwowane nam w filmach ze stajni Disneya. Jest to kilkanaście bajek, z którymi większość z nas kiedyś się spotkała lub wręcz bardzo dobrze je zna. W końcu opowieści o Królewnie Śnieżce, Kopciuszku, Pinokio, słoniku Dumbo czy Odyseuszu poznaliśmy na wczesnym etapie naszego życia.

Jorge Bucay nie tylko odtwarza wersję bajek, ale również opatruje je komentarzem. Stara się uwypuklić morał każdej z historii. Ponadto stara się zarzewać nie tylko ten, który nam się wpajało, kiedy byliśmy dziećmi, ale również proponuje on swoje interpretacje. Szczerze powiedziawszy wiele z nich rezonuje we mnie dużo bardziej, niż ich tradycyjnie przekazywane morały. Jako psychoterapeuta pracujący w nurcie Gestalt, stara się on wykorzystać te opowieści, żeby pokazać jak poprzez nie możemy odnaleźć proste prawdy o nas samych i otaczającym nas świecie.

Szczególnie podobała mi się interpretacja morału bajki o Kopciuszku, zaczerpnięta od Fabiany Monteiro. Zwraca uwagę na pewien drobny fakt– dlaczego szklany pantofelek nie znika z wybiciem północy, podczas gdy zarówno suknia, jak i karoca już tak. Odczytywanie tego jako metafory znalezienia w sobie kobiecości, i co za tym idzie poczucia swojej własnej wartości jako kobiety jest mi zdecydowanie bliższe niż tradycyjny komunikat o wartości pokory i czekania na to, aż ktoś nas wybawi od naszych problemów.

Na pierwszy rzut oka to pozycja, która może się wydać niepotrzebna. Bo w sumie po co nam jeszcze raz wracać do tak dobrze znanych historii i rozgrzebywać coś, co jest oczywiste. Jednak z mojego punktu widzenia tego właśnie potrzebujemy. Bajki są naszą spuścizną kulturową i jeżeli chcemy żeby przetrwały, to ich interpretacja musi być bardziej dostosowana do czasów, w których żyjemy. Inaczej nikt nie będzie ich czytał. Wydaje mi się, że lektura tej książki dla wielu osób może stanowić jakiś punkt wyjścia do refleksji. Do zastanowienia się nad tym, jakie bajki miały na nas wpływ najpierw jako dzieci, a potem jako osoby dorosłe.

Ponadto, niezmiennie Jorge Bucay pisze językiem prostym i przystępnym. Nie potrzeba dyplomu z psychologii, filozofii czy literaturoznawstwa, żeby zrozumieć koncepcje w niej przedstawione.

Podsumowując, Bajka prawdę Ci powie… o Tobie to bardzo ciekawa pozycja. Nie jest ona bynajmniej skierowana do tych, którzy stają się rodzicami (lub już nimi są) i chcieliby jakiegoś drogowskazu co czytać swoim pociechom na dobranoc – choć i im na pewno się przyda. Wydaje mi się, że skierowana jest do tych, którzy tak jak ja, wszystkie książki z gatunku poradnikowych traktują z bardzo dużą dozą podejrzliwości – a mimo wszystko poszukują jakiś drogowskazów. Jak widać wystarczy zajrzeć do kartonu z książkami z dzieciństwa, a na pewno nam ich nie zabraknie.


autorka: Anna Klata

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page