top of page
  • emaleth89

Barwny PRL


Tytuł: Życie towarzyskie i uczuciowe

Autor: Leopold Tyrmand

Data wydania: 2021-09-29

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 978-83-7779-742-6


Andrzej Felak – dziennikarz, obieżyświat i kobieciarz w jednym, główny bohater powieści Tyrmanda, jest przedstawicielem uprzywilejowanej grupy artystów i dziennikarzy, żyjących w latach ’50 XX wieku. Historia wspinania się po drabinie społecznej zaczyna się u niego w roku 1946 i od tego momentu stajemy się świadkami wyłaniania się warszawskich elit powojennych.


Świat sztucznych uśmiechów, oficjalnych komplementów i nieoficjalnych donosów (lub na odwrót), pokazywanie się w towarzystwie „bo tak wypada”, praca zgodna z systemem komunistycznym przy jednoczesnej jego krytyce – wszystko w tym życiu to miraż, fatamorgana. Główny bohater z ironią opisuje rzeczywistość PRL, jest wobec niej bardzo krytyczny. Jednak czy ten głos również nie jest podszyty fałszem? Pochodzi w końcu od beneficjenta tego systemu…


Powieść Tyrmanda to fascynująca wycieczka po odradzającej się Warszawie. Tytułowe życie towarzyskie kwitnie w najlepsze. Odwiedzamy bary, kawiarnie, domowe rauty, na stole wódka, flaczki i nóżki w galarecie a w głośnikach jazz. W tym wszystkim słyszymy rozmowy pisarzy, filmowców, dziennikarzy – ludzi na poziomie. W teorii wszystko ku chwale Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w praktyce korupcja, układy i walka o co lepsze kąski.


Autor był bardzo dobrym obserwatorem rzeczywistości, jego opisy życia w PRL są naprawdę wnikliwe i ciekawe. Dla mnie osobiście jest to okres mało znany. Mam wrażenie, że jest on zbyt nowy, żeby traktować go jako historię a jednak zbyt odległy, żeby takie opowieści wynosić jeszcze z domu. Starsze pokolenia powiedzą „nie ma o czym opowiadać, wtedy nic nie było”. Faktycznie, z jednej strony było to życie w ciągłym niedostatku, gdyż możliwości importu były ograniczone, z drugiej kwitła ludzka pomysłowość, więzi społeczne wyglądały zupełnie inaczej niż dziś i tym właśnie bogate były te lata.


Lubię sposób pisania Tyrmanda – bezpośredni, kąśliwy, ironicznie puentujący. Bezlitośnie obnaża słabości ludzkie i siebie również nie wynosi na piedestał. Barwnie opisuje z pozoru szarą rzeczywistość i robi to na tyle dobrze, że dla czytelnika wydaje się ona być czymś naprawdę fascynującym. Jak dotąd z zainteresowaniem przeczytałam wszystkie jego książki. „Życie towarzyskie i uczuciowe” szczerze polecam zarówno fanom dobrej literatury jak również historii PRL - wszystkie zdarzenia i postaci mają wszakże odwzorowanie w biografii autora.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page