• Bookhunter

"Bezkresny" Kenneth Oppel


Autor:  Kenneth Oppel Wydawnictwo: Dwukropek
Tytuł: Bezkresny
Tytuł oryginału: The Boundless 
Data wydania: 2020-01-29 
Data 1. wyd. pol.: 2020-01-29 
Liczba stron: 368 
Język: polski 
ISBN: 9788381410922 
Tłumacz: Katarzyna Rosłan 
fotografia: http://dwukropek.com

Pewne książki mimo iż powstały z myślą o młodzieży, zostały napisane w taki sposób, że chętnie sięgają po nie także dorośli. Jedną z takich książek jest "Bezkresny" Kenneth Oppel od wydawnictwa Dwukropek. Akcja powieści przenosi czytelnika pod koniec XIX wieku. Trwają ostatnie prace nad koleją łączącą wschodnie i zachodnie wybrzeże Kanady. Will Everett - syn Jamesa, który trzy lata wcześniej po odważnej akcji ratunkowej awansował na kierownika, wyrusza w pierwszą podróż nowo otwartym szlakiem - słynnym pociągiem, zwanym Bezkresnym. W pociągu chłopak poznaje Marren - dziewczynkę z cyrku a także przypadkiem odnajduje klucz do wagonu, w którym przewożone jest ciało dyrektora kolei, a także cenne skarby - ponadto staje się celem szajki morderców. Aby przeżyć, Will dołącza do grupy cyrkowej i zaprzyjaźnia się z artystami. Jednak czy to wystarczy by chłopiec ocalił swe życie i odnalazł własne powołanie?


"Bezkresny" to dynamiczna i ciekawie napisana powieść, która łączy ze sobą kilka gatunków: fikcje historyczną, fantastykę, baśniowość i realizm magiczny. Część wydarzeń przedstawionych w powieści dotyczących budowy kolei jak również postaci są rzeczywistymi, natomiast inni zostali wymyśleni na potrzeby fabuły. Ponadto w powieści swoje urzeczywistnienie mają tamtejsze zabobony, wierzenia i legendy jak ta o Wielkiej Stopie.


Bohaterowie są przeróżni - jedni prawi i dobrzy, inni zmieniają się pod wpływem wydarzeń lub pokazują swoje odmienne oblicze i to nie koniecznie te dobre. Dostrzegamy świat magnatów i bogaczy w którym nie stroni się od alkoholu, papierosów, używek. Przekręty, oszustwa, machlojstwa - wszystko tylko po to aby uzyskać swój cel i wzbogacić się. Oprócz przygód, kolejnych wydarzeń, które wydają się być tak prawdziwe (jednak czy są), nie zabraknie również dawnych wierzeń i zabobonów a tym samym zjawisk oraz postaci wyciągniętych z mitów, baśni i legend. Pojawia się także motyw niewolnictwa, nierówności, niesprawiedliwości, wyzyskiwania, pogwałcenia praw, określenie modelu męskości, i wiele innych. A wszystko naznaczone niesamowitą przygodą i brawurową akcją, która pędzi do przodu.


Na uznanie zasługują opisy zarówno samego pociągu, co i przyrody. Zostały napisane na tyle dobrze, że przy pomocy wyobraźni można przenieść się w opisywane miejsca. Ponadto autor nie skupia się tylko i wyłącznie na głównym wątku, ale przemyca w treści historyczne fakty. Dzięki temu otrzymujemy także skromną lekcję historii w lekkiej i przyjemnej formie. Tutaj niestety pewne ważne kwestie zostały zbyt bardzo spłycone i pominięte. Bardzo dobrym przykładem są ważni w XIX wieku rdzenni mieszkańcy Kanady, którzy na kartach książki istnieją jedynie "dzicy", którzy zjawiają się z zaskoczenia i atakują pociąg. Podobnie jest z kobietami, które występują wyłącznie w opisach jako "towarzyszki" i tyle. Należy pamiętać, że przede wszystkim jest to powieść przygodowa - historyczna fikcja literacka, tak więc nie można brać wszystkiego na tak zupełnie poważnie a z lekkim przymrożeniem oka (na szczęście wszystko zostało odpowiednio oznaczone).


"Bezkresny" to pełna wartkiej akcji i przygody powieść przygodowa, będąca jednocześnie fikcją historyczną, choć nie do końca. Powinna spodobać się nie tylko miłośnikom kolei ale również lubiącym powieści przygodowe.. Ciekawostki historyczne, pościgi, cyrkowcy, wiedźma, Wielka Stopa.... To sprawia, że czytelnicy nie powinni narzekać na nudę.


Jest jeszcze przesłanie i morał miedzy innymi o tym, że każdy popełnia błędy, ma dwa oblicza, swoje mocne i słabe strony. Jednak to tylko jedna z kilku lekcji, które niesie ze sobą historia. Tylko, czy młody czytelnik je dostrzeże, kiedy w wybieranej lekturze szuka przygód i emocji, których tutaj nie brakuje? "Bezkresny" to przyjemna i godna uwagi książka dla czytelników w różnym wieku.


#dwukropek

13 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon