top of page
  • mkcelinska

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta - Sibéal Pounder


Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-11-09
Liczba stron: 304
ISBN: 9788367426404
Najbardziej przebojowa książka świątecznego sezonu – błyskotliwa, inteligentna, napisana z sercem i z feministycznym zacięciem!
Co wiemy o Pani Mikołajowej? W rzeczy samej prawie… NIC. Od setek lat wtapia się w tło bożonarodzeniowych historii. Może jednak dawno temu opacznie zrozumieliśmy tę historię? Może prawda zniknęła nam z pola widzenia, a wraz z nią Pani Mikołajowa?
Oto historia, którą powinniście znać – opowieść o wytrwałości i drobnych aktach dobroci oraz o dwóch wspaniałych dziewczynach, które na zawsze zmieniły oblicze świąt.
To JEJ historia. Historia Blanche Claus.
Jak to się stało, że świat uwierzył, że Święty Mikołaj jest mężczyzną? Przecież to jedno wielkie nieporozumienie!
Blanche Claus jest sierotą. Mieszka pod jednym z londyńskich mostów i szczerze nienawidzi Bożego Narodzenia. Wszystko zmienia się, gdy w wigilijny wieczór spotyka staruszkę, która obdarowuje ją magiczną, czerwoną bombką z tańczącą w jej wnętrzu choinką. Wtedy w życiu Blanche pojawia się klacz Rudy i kochająca święta i bułeczki z bakaliami niezwykła dziewczynka o imieniu Rinki.
„Bombka” to opowieść o szalonej przyjaźni dwóch wspaniałych, odważnych dziewczynek, które postanowiły odmienić Boże Narodzenie. Ta cudownie zabawna, świąteczna przygoda rozgrzeje serce nawet najbardziej zaciekłego Grincha.
Dołączcie do Blanche Claus i jej najlepszej przyjaciółki Rinki i przygotujcie się na niezapomnianą bożonarodzeniową sannę!


Gdy w kalendarzu grudzień, a za oknem śnieg, to nie ma nic lepszego niż historia o Pani Mikołajowej. Nowa propozycja od Albatrosa to idealna książka pod choinkę dla dzieciaków, ale również dorośli przeczytają ją z przyjemnością.


Blanche Claus jest sierotą. Mieszka pod jednym z londyńskich mostów i szczerze nienawidzi Bożego Narodzenia. Wszystko zmienia się, gdy w wigilijny wieczór spotyka staruszkę, która obdarowuje ją magiczną, czerwoną bombką z tańczącą w jej wnętrzu choinką. Wtedy w życiu Blanche pojawia się klacz Rudy i kochająca święta i bułeczki z bakaliami niezwykła dziewczynka o imieniu Rinki. Czy tak właśnie zaczyna się przyjaźń, zbudowana na magii Świąt? O św. Mikołaju słyszał każdy. Pomijając tło historyczne, to wszystkim raczej ta postać kojarzy się z sympatycznym grubaskiem w czerwonym płaszczu. A co, jeśli za prezenty odpowiedzialna jest wyjątkowo uparta dziewczynka, która chciała dać każdemu coś dobrego? A co, jeśli w zaprzęgu nie ma tylko reniferów, a są łanie i pewna piękna i oddana klacz? Blanche Claus to dziewczynka żyjąca w świecie patriarchatu, gdzie nawet ubiór kobiet ma jakieś zasady (być skromnym, szarym, burym i ponurym). Blanche planuje więc zmianę otaczającego ją świata – na początek chce obdarować inne dzieci upominkami. Dziewczynka wierzy, że gdy się bardzo o czymś marzy to może się to spełnić, szczególnie gdy ma się towarzystwo dobrych przyjaciół.


„Bombka” to przepiękna baśń pokazująca, że dziewczynki mogą być im chcą. Że bywają równie silne jak chłopcy i mogą być tak samo uparte by dążyć do celu. Pokazana jest też piękna przyjaźń, bezinteresowna, codzienna. Gdy wśród naszych najbliższych są przyjaciele, na których zawsze możemy liczyć. W książce autorstwa Sibéal Pounder znajdziemy sporo historii przy których się uśmiechniemy. Nie jest to tylko książka dla dzieci, bo wierzę, że nawet dorośli wyciągną z niej coś dla siebie. Czyta się ją miło i wprowadza magię w nasz świat. Bo w „Bombce” magia wylewa się z każdej strony, jak cynamonowa czy lukrowa polewa na pierniczkach.


Ah, no i okładka! Pięknie wykonana :)


Moja ocena: 8/10


45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page