top of page
  • Mary Bycowsky

„Brakujący element” Harlan CobenTytuł: Brakujący element
Autor: Harlan Coben
Data wydania: 2022-07-13
Liczba stron: 416
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382158274


Postaram się być obiektywna, ale… nie obiecuję. Harlan Coben należy bowiem do grona moich ulubionych autorów. Serce skradły przygody Wina i Bolitara, ale w wypadku „Brakującego elementu” również jest nieźle, a nawet lepiej niż nieźle.

Główny bohater, Wilde został znaleziony jako dziecko, błąkający się po lesie. Nie wiadomo, jak tam trafił i jak długo przebywał, jako kilkulatek niewiele pamiętał i w dorosłości również ma jedynie przebłyski wspomnień.

Nie dziwi więc fakt, że pragnie odnaleźć swoją biologiczną rodzinę. W dzisiejszej dobie robi się to, a jakże, przez internet. Wilde, zwany przez media w dzieciństwie „nowym Tarzanem”, wysyła próbkę swojego DNA i poprzez stworzoną do tego celu stronę odnajduje dopasowanie. Wszystko wskazuje na to, że znalazł ojca.

Potem lawina akcji rusza, pojawiają się inni potencjalni krewni, a nie zabraknie również zbrodni. Książka może startuje dość niewinnie, jednak, zaufajcie mi, rozkręca się, a samo zakończenie to majstersztyk.

Jak to u Cobena, parę spraw niejako rozwiązuje się samych. Przez odpowiednie znajomości, dobrze wyszkolonych przyjaciół, a i umiejętności zaprawionego w szkole przetrwania bohatera nie są bez znaczenia. Zaskakujące jest jak niewiele trzeba, żeby książka zagrała. Coben ma pomysł, odpowiednią historię i potrafi ją sprzedać.

Nie znajdziecie tutaj sztucznie budowanego napięcia, przedakcji, przesady wielowątkowej narracji. Jest prosto, jest z humorem, są krótkie dialogi i jest esencja literatury z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji, czyli wszystko to, co tygrysy lubią najbardziej.

Powieść oceniam na 9/10. Odejmuje punkt, za nieco niemrawy początek. Jest to nieco naciągana dziewiątka, ale Cobena kocham i jeśli nawet nie porwą Was wstępne rozdziały, dajcie tej lekturze szansę, odwdzięczy się. Po przeczytaniu całości nie mogę dać mniej niż dziewięć, bo autor ponownie mnie nie zawiódł.

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page