top of page
  • mkcelinska

Brudna Ameryka - Dorota Krzowska-Ważna


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-09-15
Liczba stron: 264 
ISBN: 9788383131184

Czy to amerykański sen? Nie, to amerykański bałagan.
Wielkie domy, designerskie meble, urządzone z przepychem sypialnie i łazienki ¬– brzmi jak spełnienie amerykańskiego snu. Tylko kto to wszystko posprząta?
Dorota przyjeżdża na wakacje do USA i pracuje w firmie sprzątającej, której klientami są ludzie stanowiący elitę tego kraju. Bohaterka książki w trakcie swojego pobytu odwiedzi wiele amerykańskich domów opływających w luksusy i… tonących w śmieciach.
Opowieści o wizytach w kolejnych posiadłościach na przemian szokują, fascynują i rozbawiają. Dowiecie się z nich m.in. co robi chicagowski policjant po powrocie ze służby do domu, co można znaleźć w mieszkaniu naczelniczki więzienia i jak wygląda dzień „trudnej” nastolatki.
„Brudna Ameryka” udowadnia, że dom nie zawsze świadczy o charakterze jego właściciela. Książka jest również intrygującym portretem zbiorowym amerykańskiej Polonii i opisem panującego w USA kultu pracy.Po „Brudną Amerykę” sięgnęłam, ponieważ (jak pewnie też u wielu Polaków) American Dream gdzieś tam krąży po moich myślach, dlatego chętnie zapoznałam się z fabularyzowanymi reportażami autorstwa Doroty Krzowskiej - Ważnej. Autorka wyjeżdża do USA na wakacje i podejmuje się pracy jako sprzątaczka. Jak pewnie się domyślamy, osoby sprzątające podczas swojej pracy widzą bardzo dużo – nie tylko zasyfione mieszkania, ale również sekrety w rodzinach czy firmach.


Pani Dorota opisuje swoje przygody i spostrzeżenia w trzydziestu czterech krótkich rozdziałach – możemy sami zobaczyć, jak ciężka jest taka praca, ale widzimy też kolejny aspekt – społeczność Polonii amerykańskiej, już zamerykanizowanej, choć jeszcze nie w całości zasymilowanej. Każdy sprzątany dom to osoba historia i inni ludzie, którzy ją tworzą. Dzięki temu widzimy spory przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Niektóre historie zaskakują, niektóre wręcz obrzydzają, są i takie, które wprawiają w złość ale i takie, które zwyczajnie wzruszają.


Książkę czyta się świetnie, łatwo i przyjemnie, a przy tym autorka mocno zaciekawia czytelnika kolejnymi historiami. Jest to forma pamiętnika, ale pozwala nam wkroczyć w świat sprzątaczek w Ameryce.


Moja ocena: 7/10


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page