top of page
  • Mary Bycowsky

„Cała szkoła mówi o mnie” Michelle Quach


Tytuł: Cała szkoła mówi o mnie
Autor: Michelle Quach
Data wydania: 2021-09-15
Liczba stron: 408
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308074244

Michelle Quach stworzyła powieść dla młodzieży, o której może nie mówi cały literacki i księgarski świat, a powinien, bo najkrócej podsumowując, jest świetna.

Łączy opowieść o typowym życiu nastolatków, z ich codziennymi problemami, z pouczającą lekturą, która edukuje czytelnika.

Główną bohaterką jest Eliza, niezwykle ambitna uczennica szkoły średniej, w której jest prowadzącą redaktorką gazety o dumnym tytule „Sygnalista”. Wydawnictwo jest bardzo szanowane w szkole, w sali jest panteon zdjęć poprzednich redaktorów naczelnych, a nad całym procesem tworzenia czuwa nauczyciel.

Elizę poznajemy właśnie w dniu wyborów kolejnego naczelnego, na które to stanowisko dziewczyna kandyduje… jako jedyna. Do czasu jednak. Ostatniego dnia w sytuacji postanawia namieszać Len, eks baseballista, który po kontuzji „zaczepił się” w gazecie.

Sprawy się komplikują, gdy chłopak wygrywa głosowanie. Oburzona faktem Eliza pisze list na szkolnym komputerze. Daje w nim upust swojej frustracji. Nie przypuszcza, że ktoś bez jej wiedzy wrzuci go na główną stronę. I tak oto… Cała szkoła o niej mówi.

Książka porusza tematy dyskryminacji i mniejszości. Główna bohaterka jest Azjatką, jej najbliższa przyjaciółka jest czarnoskóra. Eliza w swoim manifeście porusza problem seksizmu i mizoginii. Zarazem prezentuje dość feministyczne podejście do urody. Nie stroi się, nie maluje, a najchętniej ubiera sweter po dziadku.

Jest to źródłem konfliktu ze starszą siostrą i matką, która wygłasza swoje wschodnie mądrości, w stylu:

„Jedyne, co możesz zrobić, to dać z siebie wszystko. Za każdymi górami kryją się kolejne góry”.

Ogólnie, autorka mocno stawia na tradycje i rytuały.

Wydarzenia poznajemy z perspektywy Elizy, co jakiś czas mając okazję przeczytać wiadomości publikowane przez jej znajomych w internecie.

Powieść jest nieco przewidywalna, jednak jej niewątpliwym atutem jest wartka akcja. Opisuje codzienne życie w szkole średniej, zarazem cały czas coś się dzieje. Klimatem przypomina współczesne seriale o nastolatkach platformy Netflix.

Główna bohaterka jest intelektualistką i wielką służbistką, bardzo krytycznie odnosi się do swojej pracy. Wyznaje pochwałę rozumu, nie wyglądu. Jest w tym jednak za bardzo zasadnicza.

Polecam szczerze przeczytać o losach młodych ludzi szukających własnej drogi. Może czasem trzeba spuścić z tonu, czasem docenić drugiego człowieka. Lekka książka z przesłaniem zawsze jest dobrym wyborem.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page