top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Chłopcy Jo" Louisa May Alcott


Chłopcy Jo to czwarta i zarazem ostatnia część klasycznego cyklu napisanego przez Louisę May Alcott, rozpoczętego znanymi i lubianymi przez pokolenia Małymi Kobietkami.


Tytułowi chłopcy są już właściwie młodymi mężczyznami. Każdy z nich się rozwija, podąża w obranym przez siebie kierunku. Od ostatniego spotkania z tymi bohaterami mija dziesięć lat. Dan wyruszył do Australii, Franz wylądował w Hamburgu, Emil został marynarzem, Jack lekarzem, a inni studiowali prawo. Chłopcy zmagają się z pierwszymi przeciwnościami losu, muszą stawić czoła problemom i radościom, poznają smak pierwszej miłości. Gdzieś w tle, jako postaci drugoplanowe, migają sylwetki sióstr March. 


Tak jak i w poprzednich tomach, tak i tutaj, autorka utrzymuje swój moralizatorski styl. Tym razem jednak miałam wrażenie, że jest on bardziej natarczywy, a przekazywanie poglądów, uważanych przez autorkę za jedyne słuszne, stało się miejscami wręcz nachalne. Przejawiało się to chociażby w cukierkowym opisie życia chłopców, świata w jakim żyli. Jest on mocno wyidealizowany, choć nie brak w nim także łyżki tzw. dziegciu. Mimo wszystko, ciężko uwierzyć w niektóre opisywane przez autorkę wydarzenia. 

Książka utrzymana jest mimo wszystko w ciepłym tonie. Losy chłopców wzbudzają sympatię, chce się je poznawać. Ma się wręcz wrażenie, że podczas lektury spotyka się starych, dobrych przyjaciół i poznaje wydarzenia z jakimi musieli się zmagać ostatnimi czasy. Dodatkowo, losy bohaterów opisane zostały pięknym językiem. 

Wielkie wrażenie robi wydanie nie tylko tej książki, ale wszystkich wchodzących w skład tego cyklu. Z reguły nie zwracam uwagi na takie rzeczy, jednak w tym przypadku warto podkreślić fakt z jaką starannością wydawca wypuścił je na rynek. Każda z części bowiem robi wrażenie nie tylko okładką, która wygląda jakby obleczona została w tkany materiał, ale również wklejkami i pięknymi ilustracjami. 


Cały cykl o Małych Kobietkach to świetna lektura na jesienne dni. Ciepła i rozgrzewająca, dodająca otuchy, chociaż czasem denerwująca ze względu na zawarty w niej moralizatorski ton. Jednak warto się w niej zatopić i dać ponieść przygodom sióstr March i późniejszych bohaterów. Warto poznać realia życia w czasach opisywanych przez Louisę May Alcott., chociażby po to, by zasmakować piękna jej pióra. 

Tytuł: Chłopcy Jo

Tytuł oryginału: Jo's Boys

Autor: Louisa May Alcott

Tłumaczenie: Joanna Pyra

Data wydania (Pl): 2020-09-16

Liczba stron: 500

Wydawca: Wydawnictwo MG

ISBN: 9788377796450


Napisała: Monika Ryk

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page