top of page
  • Bookhunter

"Chłopcy Jo" May Alcott Louisa


Tytuł: Chłopcy Jo 
Tytuł oryginalny: Jo's Boys
Autor:  May Alcott Louisa 
Tłumaczenie: Pya Joanna
Wydawnictwo: 	Wydawnictwo Mg
Język wydania: 	polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 	500
Numer wydania: 	I
Data premiery: 	2020-09-16
ISBN: 9788377796450 Chłopcy Jo to czwarta książka z cyklu Małe Kobietki, która do tej pory jeszcze nie została wydana w Polsce. Zmieniło się to za sprawą wydawnictwa MG, które postanowiło nie tylko wznowić pierwszy tom ale również wydać kolejne w przepięknej szacie graficznej. Czytelnik otrzymuje książki w twardej, materiałowej okładce, dobrej jakości papierem i oryginalnymi ilustracjami - prawdziwa perełka dla każdego bibliofila.


Akcja książki toczy się dziesięć lat po wydarzeniach z "Małych Mężczyzn" a fabuła skupia się na losach chłopców z Plumfield, których czytelnicy mieli możliwość poznać w "Małych mężczyznach" a w szczególności Tommy'iego, Emil'a, Demi, Nat'a oraz Dan'a a także synów Jo - Rob'a oraz Teddy'iego. Śledzimy ich zachowania, plany, marzenia.. codzienne zmagania, problemy ale też mamy możliwość dokładniej poznać charakter - to kim są i jacy są. Jak się zmieniają pod wpływem kolejnych wydarzeń, co wypływa na ich decyzje zarówno te słuszne jak i popełniane błędy. To dość dobrze zarysowane postacie i nie można powiedzieć, że zostały pozbawione charaktery, bo tak nie jest. Każdy z nich jest "jakiś" i musi się z czymś zmierzyć - najczęściej własnymi wadami. Przykładem mogą być Dolly i George , którzy będąc studentami college'u, muszą radzić sobie z własnym snobizmem, arogancją i własną próżnością.


Styl May Alcott Louis niczym nie odbiega od tego, którym autorka posługuje się w poprzednich książkach z serii - plastyczny, głęboki i z poszanowaniem języka. Tutaj duże brawa należą się również osobie odpowiedzialnej za polski przekład. Pani Joanna poradziła sobie z zadaniem - czuć, że mamy do czynienia z klasykiem. Świat przedstawiony tak jak i poprzednio z jednej strony nadal pozostaje słodkim i lukrowym, natomiast z drugiej nie brakuje w nim również ludzkich problemów, nieporozumień, kłopotów, konfliktów i nieszczęść. To świat takim jakim postrzegała go autora z tym, że nieco wyidealizowany i przerysowany, tak by podkreślić wartości, którymi kierowała się osobiście i które tak bardzo chciała podkreślić. Nie ukrywajmy... to powieść moralizatorska i ten moralizatorski ton wyraźnie przebija, wręcz krzyczy ze stron powieści - śmiem nawet stwierdzić, że głośniej i bardziej niż w poprzednich tomach. Miałam wrażenie, że autorka jeszcze bardziej stawia właśnie na pouczanie, przekazywanie zarówno własnych poglądów jak również wyznawanych priorytetów i zasad, które obowiązywały na ówczesne czasy. Pokazanie tamtejszego świata, piętnując to co uważa za niewłaściwe i prawe - pouczając jak wypadałoby by było... jak powinno być, jak zachowywać się, postępować, mówić... Jednak autorka znana jest z tego faktu - jej powieści mają przede wszystkim wydźwięk moralizatorski, mają na celu upominac, pouczać i mówić jak należy postępować.


Mimo charakterystycznego stylu a przede wszystkim wydźwięku powieści nie można powiedzieć, że w książce nic się nie dzieje. Akcja rzeczywiście nie trzyma w napięciu, nie wzbudza nie wiadomo jak wielkich i mocnych emocji, nie wywołuje dreszczy na plecach, czy gęsiej skórki i nie wciąga na tyle aby nie można było oderwać się od treści, jednak też nie jest monotonnie, miałko i nijak. Z drugiej strony tak na prawdę wszystko zależy od indywidualnych upodobań czytelnika - tego co lubi, co czyta i w jakich czytelniczych klimatach się obraca. Dla jednych powieść okaże się ciekawa a dla innych wręcz przeciwnie. Osobiście nie uważam jej za najgorszej, ale też nie mogę powiedzieć, że jest wybitna. Jednocześnie wydała mi się najbardziej rozbudowana i dojrzała ze wszystkich tomów z całej serii. Nie zaszkodzi zajrzeć i przeczytać - wszakże to klasyka a te wypadałoby znać lub chociaż spróbować się z nią zaprzyjaźnić.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page