top of page
  • Zdjęcie autoraPoważnieNiepoważny

Co się stało z panną Froy?!

Ethel Lina White - Starsza pani znika

 
AUTOR: ETHEL LINA WHITE
TYTUŁ: STARSZA PANI ZNIKA
TYTUŁ ORYGINAŁU: THE WHEEL         
SPINS
DATA WYDANIA: 12-08-2020
ILOŚĆ STRON: 240
ISBN: 978-83-7779-638-2
WYDAWNICTWO: MG
OCENA: 10/10

 

Gdybym przed sięgnięciem po tę pozycję nie poczytał sobie trochę o autorce, miałbym problem z przyporządkowaniem książki do właściwych czasów jej powstania. Z kart powieści bije taka świeżość stylu, że aż dziwi, że została przez Panią White napisana w 1936 roku. Nie odziera to powieści w żadnym wypadku z elementów charakterystycznych dla tamtych czasów. Kryminał (chociaż bardziej określiłbym to mianem lekkiego thrillera psychologicznego) jest utrzymany na poziomie, który mieliśmy okazję poznać w dziełach takich sław jak Christie czy Doyle. Jest zatem pysznie!


Napisana przez Panią White historia rozpoczyna się od dobiegającego już końca pobytu w górach bliżej nieokreślonego państwa gdzieś w Europie, do którego paczka znajomków postanowiła wyjechać w ramach wakacji. Młodzi dają się we znaki współmieszkańcom hotelu, który wynajmują, przez sposób, w jaki się odstresowują. Jest wśród nich Iris Carr, młoda atrakcyjna Brytyjka, która w sumie nie wie czego chce. Kiedy przebywa w grupie, czyni uwagi (choć na głos ich nie wypowiada) co do zachowania współtowarzyszy wyprawy. Kiedy tamci wyjeżdżają do Triestu, ta postanawia spędzić jeszcze jeden dzień sama, zanim do nich dołączy, co również nie wywołuje u niej zadowolenia. Ogólnie nie lubi ludzi, ale wydają się jej potrzebni właśnie po to, żeby mogła do nich (chociaż w myślach) ponarzekać jak bardzo ich nie lubi. Kiedy w zatłoczonym pociągu do Triestu poznaje jedyną osobę mówiącą w jej języku, doświadcza ulgi. Podróż bowiem zapowiada się na dosyć długą. Niestety czas spędzony w pociągu nie będzie najprzyjemniejszy, a z nowopoznaną osobą nie będzie jej dane porozmawiać dłużej niż parę chwil. Iris po zażyciu środków na ból głowy zasypia. Po drzemce okazuje się, że panny Froy nigdzie nie ma, a osoby, z którymi nawiązała choćby chwilowy wzrokowy kontakt, chodząc po pociągowym korytarzu przeczą jakoby ją kiedykolwiek widziały. Iris popada w psychozę.

"Starsza pani znika" to wielocelowa wycieczka. Chociaż pociąg pędzi w kierunku Triestu, to nas autorka zabierze na przejażdżkę po ludzkich osobowościach. Razem z Iris podróżuje m.in. baronowa o ciemnej potężnej sylwetce i chłodnym wyrazie twarzy. Dwie siostry, choć bardzo podobne, to jednak różne, które mieliśmy okazję poznać jeszcze w hotelu. Para, wyglądająca z pozoru na małżeństwo, a która owym małżeństwem nie jest – i inni. Wątek fabularny mimo iż zamknięty w ścianach wagonów, rozrasta się daleko poza nie. Większość z wymienionych przeze mnie wyżej osób oraz ich tajemnice przyjdzie nam poznać w momencie prowadzonego na własną rękę śledztwa w sprawie zaginionej Angielki. Podróż do Triestu to również wycieczka w głąb ludzkiej psychiki. W tym wypadku w głąb mózgu Iris, która uparcie trzyma się swojej wersji wydarzeń. Widziała pannę Froy. Rozmawiała z nią. Pociągowa zmowa milczenia wraz z brakiem dowodów potwierdzających jej prawdomówność nie przemawiają jednak na jej korzyść, w związku z czym większość osób, u których szuka pomocy traktuje ją jak wariatkę.

Pani White stworzyła lekki kryminał, chociaż jak wspomniałem wyżej bardziej przypomina mi to thriller psychologiczny w stylu znacznie wyprzedzającym epokę, w której to pisała. Historia opowiedziana w książce ciekawi czytelnika od początku do końca. Nie ma tu miejsca na banalne opisy, które nudzą oraz na nijakie zupełnie nieintrygujące postacie. Rozwiązanie zagadki pt. gdzie podziała się panna Froy? - nie jest takie łatwe, ale wystarczy być uważnym obserwatorem aby przyszły do głowy pewne trafne wnioski.

Książki, które podświadomie wymuszają na czytelniku procesy myślenia sprawiają więcej frajdy niż te, w której biernie uczestniczy on w poznawaniu historii i czeka na rozwiązanie wymyślone przez autora, bo ten nie zostawia żadnych sugestii. "Starsza pani znika" niewątpliwie do takich należy.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page