top of page
  • sylwia.bookhunter

Cyberpunk Girls. Opowiadania.Tytuł: Cyberpunk Girls. Opowiadania
Autor: opowiadania zbiorowe
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 12.11.2020
ISBN: 9788328083356

W tym pokręconym jak ruskie śrubki roku, Cyberpunk kojarzy się wszystkim tylko z jednym: Cyberpunk 2077. Nie ma co się dziwić tak naprawdę; Keanu Reeves mógłby zapowiadać proszek do prania a ludzie nadal by czekali na niego, jak na coś magicznego. Tylko tym razem ja nie o tym. "Cyberpunk Girls. Opowiadania" to zbiór opowiadań naszych cudownych, polskich pisarek, które postanowiły stworzyć coś niesamowitego. Jak im poszło? Zachęcam do przeczytania krótkiej recenzji.


Na samym początku warto zauważyć, że nie dla wszystkich tych autorek cyberpunk to chleb powszedni. Każda nich ma również inny styl pisania a co za tym inaczej, może być różnie odebrana przez czytelników. Dorzućmy do tego inne wydawnictwa i mamy przepis na szaleństwo. Tylko czy udane?


"Nie wiem nawet, jak zostaje się przekaźnikiem. Dla mnie to po prostu część nauki."


Pierwsze na co zwróciłam uwagę to wspólny mianownik wszystkich opowiadań jakim są tajemnice, które nasze bohaterki muszą odkryć by spokojnie egzystować, każda w swoim świecie. Oczywiście droga jest najeżona masą problemów a życie nieustanie rzuca im kłody pod nogi. Wszystkie opowiadania pokazują jak ciężkie jest życie w systemie, gdzie rządzą korporacje, gdzie różnice pomiędzy poszczególnymi grupami, momentami bywa przytłaczające.


Na zdecydowany plus mogę zaliczyć brak zbędnych opisów całego przedstawionego świata. Było dokładnie tyle ile trzeba, żeby się wczuć w klimat danego opowiadania. Ciężko mi wypisać jakieś minusy, głównie dlatego, że każde z nich było inne i zapewne zależy to od gustu czytelnika. Mi osobiście podobały "Heartbyte" oraz "Mindblow" Martyny Raduchowskiej. Reszta trzymała dość dobry poziom, opowieści były spójne i naprawdę ciężko jest mi się do czegoś przyczepić. Jedyne o czym trzeba pamiętać to, że jest to bardzo delikatna (przynajmniej w moim odczuciu) wersja cyberpunka, bardziej dla tych, którzy dopiero co zaczynają z tym gatunkiem przygodę, niż dla starych wyjadaczy.


"Niektóre fanty bezpieczniej było przechowywać z dala od domu."


Ze swojej strony mogę zdecydowanie polecić "Cyberpunk Girls. Opowiadania". Zbiór jest dobrze napisany, okładka rewelacyjna, wszystkie historie są ciekawe i wciągające a wręcz prosi się o całe książki z daną historią. Idealny prezent pod choinkę ;)


Sylwia "Sirroco" Stinia

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page