top of page
  • Mary Bycowsky

„Cywil w służbie narodu” Zdzisław Brałkowski
Tytuł: Cywil w służbie narodu
Autor: Zdzisław Brałkowski
Data wydania: 2022-06-20
Liczba stron: 228
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382199260

Zdzisław Brałkowski specjalizuje się w opisywaniu wspomnień. „Cywil w służbie narodu” to już piąta książka autora, opowiadająca o czasach PRLu. Sięgnęłam po nią, gdyż ten okres historii jest jednym z moich, literacko, ulubionych i ten charakterystyczny klimat w opowieści znajdziecie.

Jest to kolejna publikacja z cyklu „Zza zasłony czasu”, nie martwcie się jednak, jeśli nie czytaliście poprzednich. Ta wiedza nie jest bynajmniej potrzebna, by cieszyć się lekturą, choć po przeczytaniu „Cywila…” możecie poczuć chęć zagłębienie się w życiorys autora lub uzbroić się w uczucia wręcz przeciwne.

Najnowsza historia Brałkowskiego opisana jest w bardzo osobisty sposób. Kolejne wydarzenia poznajemy z Jego perspektywy, słyszymy myśli, towarzyszymy w rozważaniach. Mogłoby to być zapisane na plus, jednak mnie męczyło - miałam wrażenie, że oto przysiadł się do mnie obcy człowiek i opowiada o swoim życiu zawodowym, które (jak każde) ma swoje zalety czy uroki, ale jednak jakieś super wyjątkowe nie jest.

Praca z trudną młodzieżą oczywiście do łatwych nie należy, ale czytając odnosi się wrażenie niejako megalomanii autora. Zbyt wiele tu wewnętrznych przemyśleń, za mało akcji. Zupełnie jakby Brałkowski wrócił z pracy i streszczał, jak Mu minął dzień. Tyle, że w wypadku książki na dniu się nie kończy, a do dyspozycji czytelnika mamy jedenaście rozdziałów.

Jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany wojskowością lub stricte PRLem, przez tę książkę przebrnie. Dla innych jednak stanowić będzie nudny przerywnik. Biorąc też pod uwagę, ile obecnie jest książek na rynku o tej tematyce, czytanie „Cywila…” odradzam. Ani te pracownicze anegdoty zabawne, ani pouczające. Nadają się bardziej na rodzinną uroczystość niż na publikację.

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page