top of page
 • aagnieszkajaniak

Często się niecierpliwisz?. "Gucio się niecierpliwi" Aurelie Chien Chow Chine

Tytuł: Gucio się niecierpliwi
Tytuł oryginału: Je suis impatient            
Autor: Aurelie Chien Chow Chine 
Tłumacz: Bożena Sęk
Seria Uczucia Gucia
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania 2021
Wydawnictwo Debit
Ilość stron 32
ISBN: 9788380574489  

Książka “Gucio się niecierpliwi” jest jedną z całej serii książek traktujących o różnorodnych emocjach Gucia. przesympatycznego jednorożca. Seria jest zbiorem publikacji zajmujących się nauką uczuć i panowaniem nad nimi. Autorka, Aurelie Chien Chow Chine jest specjalistą od technik relaksacyjnych, na co dzień pracuje z dziećmi dlatego też tematyka pracy z najmłodszymi jest jej niezwykle bliska. Pojedynczy tytuł nie jest obszerny. Tak naprawdę jest to około kilkunastu stron. Na każdej z nich znajduje się obrazek ułatwiający zrozumienie tekstu. Jest to bardzo pomocne w momencie czytania wspólnego z dzieckiem, pociecha może skupić swój wzrok na ilustracji.

Gucio, główny bohater jest przesympatycznym jednorożcem, który doświadcza różnorodnych uczuć. Swoją emocjonalność komunikuje ze światem za pomocą swojej kolorowej grzywy. Tęczowe kolory zmieniają kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa. Wachlarz emocji - szczęście, zazdrość, złość, poczucie winy, wstyd, strach, obraza, czy smutek są z jednej strony wyjątkowo bogate, a z drugiej naturalne każdemu z nas. “Kiedy wszystko idzie dobrze, grzywa jest w kolorach tęczy, jeśli coś jest nie w porządku, grzywa zmienia kolor”.

Autorka, w bardzo delikatny i subtelny sposób daje znać zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom, że to co czujemy, nasze najróżniejsze emocje są jak najbardziej naturalne, dobre, akceptowalne. Różnorodne emocje towarzyszą Guciowi w ciągu dnia, mama Gucia zauważa je, nazywa i pomaga swojemu maleństwo w ich akceptacji i nazwaniu. Jest to piękna postawa macierzyństwa bliskości, które akceptuje, “przytula” wszystkie, nawet trudne emocje. Wraz z akceptacją Guciowi zostały zaproponowane ćwiczenia oddechowe. Po co? Cel był prosty - żeby uwolnić się od czarnej chmury. Kiedy Gucio był mocno zdenerwowany zostały mu zaproponowane ćwiczenie oddechowe, które pomogły mu się uspokoić. Zadania zostały przedstawione zarówno w sposób opisowy jak i obrazkowy.


Rady są dobre również dla dorosłych. Jedna z moich ulubionych to “trzeba zrobić kilka podskoków, żeby się pozbyć wszystkich burzowych chmurek niecierpliwości”. To jest fantastyczny pomysł jak poradzić sobie z trudnymi emocjami. Każdy z nas czuje się czasem jak wielka, ogromna burzowa chmura, która zacznie zaraz rzucać piorunami. Taki stan bardzo złego samopoczucia jest czymś naturalnym. Kiedy nam towarzyszy nie musimy się podłamywać, że nie wiemy co z nim zrobić, cudowne, potrzebne pomysły są zawarte w książeczce “Gucio się niecierpliwi”.


#Debit #ksiazkidladzieci
36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page