• Bookhunter

Czarna książka kolorów, wyd Widnokrąg

Aktualizacja: 13 sie 2020

"Czarna książka kolorów" na pierwszy rzut oka zwyczajna a jednak wydana tak szlachetnie i tak pięknie... Wspaniały papier, jego tekstura, zapach, czarny kolor z wypustkami i najpiękniejsza i najbardziej wartościowa treść. Treść prosta ale i prawdziwa - piękna. Oczy Tomka są "chore" - nie może dzięki nim widzieć i poznawać świata który go otacza. A jednak chłopiec nie jest smutny i załamany - każdego dnia obserwuje świat, dostrzega i czuje jego piękno, wszystko to co go otacza... Widzi, słyszy, czuje, poznaje nie oczami a innymi zmysłami: dotykiem, smakiem, słuchem, zapachem, emocjami i uczuciami.... chłopiec wie jak wygląda kolor żółty - "żółty ma smak musztardy, ale jest mięciutki jak piórka kurczątek", brązowy to "Brązowy szeleści mu pod stopami, kiedy liście są suche. Czasami pachnie czekoladą, a kiedy indziej bardzo brzydko." a czarny... czarny jest... tak delikatny - delikatny jak jedwab, subtelny i ciepły. Ciepły jak więź, która łączy go z mamą, ciepły jak uczucie kiedy ktoś Ciebie wspiera, mocno przytula to serca, kocha... Czarny jest wyjątkowy i magiczny - jest najpiękniejszym ze wszystkich kolorów i ma dla Tomka największe znaczenie.  Jednak to co wyróżnia książka na tle innych, to co świadczy o jej pięknie i ponadczasowej wartości to nie tyle poruszająca i piękna treść co właśnie wydanie. Czarne strony nie są zwykłymi czarnymi stronami - znajdują się na nich małe wypustki - kropeczki... litery, które tworzą słowa a te zdania - pismo i obrazy dla tych którzy czytają mimo iż jedyne co widzą do kolor czarny... alfabet Braille'a, a po przeciwnej stronie kurczęce piórka do oglądania ale nie oczami a dłońmi.


Serce mi się ścisnęło bo oto miałam w rękach książkę, która nie tylko rozwija wyobraźnię i porusza ale przede wszystkim otwiera oczy na świat, na życie, na to co nas otacza. Nie tylko na świat widziany oczami ale również zupełnie innymi zmysłami - dotykiem, zapachem, węchem, smakiem.... tak by jeszcze bardziej go doświadczyć, przeżyć, poznać, pokochać. Zobaczyć coś więcej niż to co pokazują oczy, co oczami przetwarza nas mózg - patrzeć głębiej, dalej. Patrzeć, czuć ale i rozumieć. Kochać, szanować, czerpać z życia pełnymi garściami. Oczywiste - nieoczywiste. Czerwone, żółte, zielone, fioletowe - czarne a jednak kolorowe. Pełne barw, zapachów, piękna.. Zrozumienia tego co ważne, co jest istotne. Zrozumienia świata, przyrody, poszanowanie... zrozumienie drugiego człowieka.


  Taka która pokazuje i pozwala zrozumieć funkcjonowanie człowieka, który widzi świat nie oczami a zmysłami. Zrozumieć jego potrzeby, obawy, codzienne zmagania... tego, że tak na prawdę niczym nie rożni się od nas - on również korzysta z uroków życia, bawi się, śmieje, ma swoje pasje, marzenia, plany na przyszłość.... jest w stanie funkcjonować. Książka ważna i potrzebna. Taka, którą najlepiej czytać z zamkniętymi lub zawiązanymi oczami - strona po stronie, powoli i bez pośpiechu. Doświadczać, przezywać, poznawać. Rozumieć.


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży


10 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon