top of page
  • emaleth89

Czarodziej


Tytuł: Czarodziej

Autor: Colm Toibin

Data wydania: 2022-09-27

Wydawca: Rebis

ISBN: 978-83-8188-588-1


Colm Toibin napisał książkę o Thomasie Mannie, która jest jedyna w swoim rodzaju. Zamiast napisać biografię lub powieść będącą zupełną fikcją, połączył te dwa gatunki i sprezentował nam coś nieoczekiwanego i absolutnie wspaniałego. Z biografii człowieka, który większość swojego życia spędził pisząc za biurkiem i chodząc na spacery z żoną, stworzył fascynującą historię, w której granica między prawdą a fikcją jest tak cienka, że praktycznie niewidoczna.


Jeżeli czytaliście książki Manna to wiele o nim wiecie. Pochodził z rodziny odnoszących sukcesy kupców hanzeatyckich. Jego matka była Brazylijką – stanowiła niezwykle egzotyczną postać w statecznej, mieszczańskiej Lubece, którą zamieszkiwani Mannowie. Po śmieci ojca rodzina przeniosła się do Monachium, gdzie Thomasa zafascynowała rodzina Pringsheimów – bogaci ludzie, wyznający tylko jeden kult, a mianowicie kult Wagnera. Mann poznał tam rodzeństwo Katię i Klausa, na charakterach których oparł postaci z opowiadania „Z rodu Walsungów”. Mimo tego, że w opowiadaniu Mann opisał kazirodczy związek rodzeństwa, niezrażona Katia w 1905 przyjęła jego oświadczyny.


Związek Thomasa z Katią dla osób postronnych mógł się wydawać niezwykle harmonijny, i faktycznie tak było, jednak u podstaw tego związku leżało założenie, że Katia przymyka oczy na pewne preferencje Thomasa, który przez całe swoje życie wyraźnie wolał mężczyzn. Toibin jednak nie skupia swojej opowieści na ich związku, ale bardziej na życiu rodzinnym jako całości. Doczekawszy się szóstki dzieci mieli w domu całą plejadę różnych charakterów, od spokojnych po niezwykle ekscentryczne, które były czasem dla swoich rodziców nie lada wyzwaniem.


Życie Manna opisywane jest na tle wydarzeń, których był uczestnikiem w większym stopniu niż zapewne chciałby. Mówimy tu o dwóch wojnach światowych, dojściu do władzy Hitlera oraz związanej z nimi tułaczce po świecie (Monachium, następnie Princeton, Kalifornia, na końcu Szwajcaria). Mann, jako przeciwnik nazistów, musiał uciekać z kraju, który darzył szczerą miłością. Mimo pozornego pogodzenia się z losem, zawsze było to ogromną zadrą w jego sercu. Nawet zdobycie nagrody Nobla w 1929 roku nie poprawiło chłodnego klimatu, jaki panował w Niemczech wokół jego postaci.


Colm Toibin z życia niezwykle utalentowanego, lecz spokojnego człowieka, stworzył prawdziwy epos. Pokazał nam życie literata połączone jednocześnie z życiem człowieka niezwykle rodzinnego. Zarówno sytuacje całkowicie intymne jak i doniosłe momenty są znakomicie wyważone, co daje nam efekt pięknej, ambitnej opowieści. Książka ta sprawia, że zarówno Mann jak i jego proza stają się nam bliskie. Jeżeli jeszcze nie czytaliście Buddenbrooke’ów czy Czarodziejskiej Góry, nikt i nic Was do tego lepiej nie zachęci niż powieść Toibina. Serdecznie polecam.

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page