top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Cześć, wszechświecie" Erin Entrada KellyTytuł: Cześć, wszechświecie


Autor: Erin Entrada Kelly


Tytuł oryginału: Hallo, Universe


Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz


Data wydania: 2022-03-28


Liczba stron: 248


Wydawnictwo: Zysk i S-ka


ISBN: 9788382023497Uczucie odrębności i wyobcowania w dużej mierze pojawia się w wieku nastoletnim. To wtedy szukamy swojej drogi, nawiązujemy przyjaźnie, często te na całe życie. W powieści "Część wszechświecie" Erin Entrada Kelly pokazuje młodych ludzi, którzy dorastając poznają istotne dla nich priorytety.


Historie mamy okazję śledzić z perspektywy czterech osób, nastolatków diametralnie się od siebie różniących, pochodzących z różnych środowisk. Virgil jest najniższy w klasie, nie jest typem sportowca, a raczej intelektualisty. Ma piękne, długie palce, babcia namawia go do gry na pianinie, na co nie chce zgodzić się jego ojciec, twierdząc uparcie, że chłopięcym hobby powinien być sport. Virgil jest wrażliwy, delikatny i bardzo nieśmiały. Valencia jest głucha czym wzbudza niezdrowe zainteresowanie rówieśników. Dziewczynka nie ma przyjaciół, nie potrafi się także odnaleźć w relacji z tatą, który ciągle traktuje ją jak dziecko. Chet to szkolny łobuz zachowujący się niczym jego agresywny ojciec. Kaori natomiast to dziewczyna uważająca się za medium. Oderwana od rzeczywistości, nie wierząca w przypadku, bardzo empatyczna. Drogi tej czwórki splatają się, gdy dochodzi do wypadku w lesie.


"Cześć wszechświecie" to przede wszystkim opowieść o znajdowaniu wsparcia w zupełnie nieoczekiwanym momencie. To historia o nawiązywaniu znajomości właściwie przez przypadek, o tolerowaniu nieśmiałości i odrębności. Virgil od dłuższego czasu obserwuje Valencię, ale przez jej głuchotę stwierdza, że jest dziwna. W głębi duszy chciałby się z nią zaprzyjaźnić, ale brakuje mu odwagi na rozpoczęcie znajomości z dziewczyną. Dopiero zupełnie nieoczekiwany splot okoliczności sprawia, że rozpoczynają jakąkolwiek relację.


Virgil, Valencia i Chet czują się osamotnieni i niezrozumiani w swoim rodzinnym domu. Virgil dobrze dogaduje się jedynie z babcią, ale stara się sprostać oczekiwaniom ojca, którym sprostać nie jest w stanie. Chłopak dostosowuje się do jego wymogów, stara się uprawiać sport wystawiając się przy tym na pośmiewisko, gdy jednocześnie ta czynność zupełnie nie sprawia mu przyjemności. Valencia czuje się niezrozumiana przez swojego tatę. Ma wrażenie, że dogadywali się dobrze, gdy była małą dziewczynką, a on potrafił się z nią bawić. Nie chce dostrzegać, że dziewczyna dorasta. Chat natomiast jest kalką swojego ojca: agresywny, skory do zaczepki, lubi uprzykrzać innym życie. Opowieści te pokazują jak relacje z najbliższymi wpływają na zachowanie, na pewność siebie i samopoczucie nastolatków. Jak w tym newralgicznym okresie ważne jest wsparcie i zrozumienie.


Ukazanie tak zróżnicowanych bohaterów z pewnością sprawi, że niejeden nastolatek odnajdzie w ich myśleniu i postępowaniu siebie. Czy zdoła wyłuskać z tej opowieści coś dla siebie? Nie jestem tego pewna. Na pewno znajdzie w tej opowieści nieco nadziei i pokrzepienia, bo bratnią duszę można spotkać właściwie na każdym kroku.67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page