top of page
  • Mary Bycowsky

„Czerwony wilk” Jen Williams
Tytuł: Czerwony wilk
Autor: Jen Williams
Data wydania: 2021-07-28
Liczba stron: 400
Wydawca: Feeria
ISBN: 9788382250688


„Czerwony wilk” to pełen grozy thriller. Tak mocny, że wywołuje emocje zbliżone do horroru.

Akcję osadzono w Anglii. Do niewielkiego miasteczka przyjeżdża Heather, niegdyś dziennikarka, obecnie freelancerka. Musi uporządkować sprawy związane ze śmiercią jej matki. Orzeczono, że było to samobójstwo, w co córka, znając charakter denatki, nie może uwierzyć.

Heather odkrywa tajemnicę rodzicielki. Okazuje się, że miała korespondencyjnego przyjaciela. Wymieniała listy z seryjnym mordercą, osadzonym w zakładzie karnym. Znajomość ta sięgała czasów na długo przed więzieniem.

Sprawy nabierają tempa, gdy bohaterka dowiaduje się, że obecnie grasuje w Anglii naśladowca Michaela Reave’a. Sam skazany utrzymuje, że jest niewinny i… chce rozmawiać z Heather, nie wiedział bowiem o jej istnieniu.

W książce nie brak niezwykle mrocznych scen. Autorka znakomicie buduje napięcie i czytając, jak bohaterka źle czuje się w opustoszałym domu, sami aż mamy ciarki i przeczuwamy, że „tu wkrótce wydarzy się coś złego…”.

Nie brak odniesień do przyrody: drzew, kwiatów, ptactwa - wszystko w powieści ma swoją symbolikę, którą poznajemy. Znajdziemy w niej również nawiązania do dawnych baśni, brutalniejszych jeszcze od tych tworzonych przez braci Grimm.

Kolejne wydarzenia może nie dzieją się w zawrotnym tempie, ale jest to uzasadnione tworzeniem odpowiedniej, upiornej atmosfery, której na kartach lektury jest mnóstwo. Zamiast galopującej akcji mamy więc narastające stopniowo uczucie grozy.

Autorka stworzyła powieść niezwykle ciekawą, w której zadaniem czytelnika, jak i bohaterki, jest poskładanie puzzli przeszłości w spójną całość. Zadanie to nie należy do łatwych.

Akcję obserwujemy z perspektywy Heather. Co jakiś czas jest jednak przeplata retrospekcjami.

Tytułowy Czerwony Wilk to pseudonim mordercy. Którego poznajemy nie tylko jako wspomnianego zabójcę, ale pełnokrwistą postać.

Nie znajdziecie jednak w książce typowej pogoni za seryjnym. Tutaj każdy niuans gra swoją rolę, a w powieści króluje strach tak namacalny, że polecam czytać przy pełnym świetle, gdyż zagrożenie wydaje się niezwykle realne. Można śmiało powiedzieć, że dzieło Jen Williams to gotowy scenariusz na przerażający film.

Gdy już zaczniecie przygodę, trudno będzie się oderwać. Na każdej bowiem stronie znajduje się kolejny element układanki, a bardzo chcemy zobaczyć cały obraz. Odłóżcie więc sobie kilka godzin czasu i zapolujcie na Wilka!24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page